Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakich ujęć nie może zabraknąć?
Autor Wiadomość
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Pon Sty 09, 2006 9:22 pm   Jakich ujęć nie może zabraknąć?

Zainspirowana wątkiem "Jakich zdjęć Wam brakuje?" postanowiłam być mądra przed szkodą ;) i zrobić listę sytuacji, które chcę mieć koniecznie uwiecznione - potem dam ją fotografowi, bo pamięć bywa zawodna - żeby nie było tłumaczenia, "że nie mówiłam, że chcę pierwszy taniec" :roll:

Przygotowania

:arrow: makijaż
:arrow: fryzjer
:arrow: sznurowanie gorsetu
:arrow: wsuwanie pantofelków
:arrow: upinanie musznika
:arrow: wiązanka
:arrow: błogosławieństwo

?lub

:arrow: wyjście z samochodu
:arrow: w drzwiach kościoła
:arrow: droga do ołtarza (z góry)
:arrow: ze świadkami
:arrow: klęczymy
:arrow: komunie (obie x2)
:arrow: stuła
:arrow: ślubowanie x2
:arrow: wkładanie obrączek x2
:arrow: pocaunek
:arrow: odejście od ołtarza (którą stroną?)
:arrow: podpisy
:arrow: goście w ławkach
:arrow: droga do drzwi
:arrow: obrzucenia płatkami / ryżem
:arrow: zbieranie pieniędzy
:arrow: życzenia wszystkich gości
:arrow: grupowe z gośćmi pod kościołem
:arrow: odjazd pary młodej i gości
:arrow: zdjęcie dekoracji samochodu
:arrow: zdjęcie z boku jak jedziecie w samochodzie

Wesele

:arrow: przyjazd pod salę
:arrow: szampan
:arrow: chleb i sól
:arrow: kieliszki
:arrow: przenoszenie przez próg
:arrow: zdjęcie dekoracji sali
:arrow: pierwszy toast
:arrow: gorzko
:arrow: pierwszy taniec
:arrow: wszystkie inne tańce
:arrow: goście
:arrow: zgjęcia w podrupach ;)
:arrow: wjazd tortu
:arrow: krojenie tortu
:arrow: oczepiny
:arrow: taniec Nowej Mlodej Pary
:arrow: podziekowania dla rodzicow
:arrow: tance z rodzicami
:arrow: wreczanie prezentow
:arrow: odpakowywanie prezentow
:arrow: goscie spiacy w roznych dziwnych miejscach (?)

Co jeszcze?
_________________
chez alma |
Ostatnio zmieniony przez Alma_ Czw Sty 12, 2006 12:19 pm, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Agatka_P 


Wiek: 41
Dołączyła: 07 Wrz 2005
Posty: 1093
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sty 09, 2006 9:24 pm   

Alma świetny wątek :graba:
 
 
gosiaczek 

Dołączyła: 27 Sie 2004
Posty: 645
Skąd: stąd i z owąd
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 9:10 am   

Proszę, bardzo szczegółowe wymagania :)
 
 
Agatka_P 


Wiek: 41
Dołączyła: 07 Wrz 2005
Posty: 1093
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 9:15 am   

Alma gorzko zgubiłaś
 
 
Żaneta 
Jestem mamusią

Wiek: 39
Dołączyła: 17 Lip 2005
Posty: 925
Skąd: ŁÓDŹ
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 9:16 am   

Fotograf chyba z kartką po kościele będzie biegal :lol: :lol: :wink:
_________________
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 9:26 am   

Gorzko dodane ;)

Zrobi mu się profesjonalną check-listę i będzie odhaczał, co już cyknął ;)
_________________
chez alma |
 
 
szczako 

Wiek: 44
Dołączyła: 11 Lis 2005
Posty: 2216
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 10:02 am   

moje propozycje:

- wzjazd tortu
- krojenie tortu
- oczepiny
- podziekowania dla rodzicow
- tance z rodzicami
- wreczanie prezentow
- odpakowywanie prezentow

[ Dodano: Wto Sty 10, 2006 2:12 pm ]
moze jeszcze
- goscie spiacy w roznych dziwnych miejscach
- taniec Nowej Mlodej Pary


caly czas przypominam sobie jakie zdjecia robilam u kolezanki na slubie i weselu. jak cos sobie przypomne, to napisze.
a najlepiej przejrze je w domu.
_________________
 
 
bajeczka 


Wiek: 43
Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 940
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 8:52 pm   

+ błogosławieństwo rodziców :)
_________________


Życzę miłego dnia i pozdrawiam Cię gorąco Gość :)
 
 
 
aga75 

Wiek: 48
Dołączyła: 11 Sty 2006
Posty: 2
Skąd: W-wa
Wysłany: Sro Sty 11, 2006 7:55 pm   

hej, a nie lepiej wybrac fotografa, który wie, co ma robić? Chyba każdy profesjonalny fotograf na niejednym weselu chleb jadł i wie, co nalezy "sfocić"... bo ja bym sie na jego miejscu obraziła, że mi z kartka latac każą...
 
 
Agatka_P 


Wiek: 41
Dołączyła: 07 Wrz 2005
Posty: 1093
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Sty 11, 2006 7:57 pm   

aga75 napisał/a:
hej, a nie lepiej wybrac fotografa, który wie, co ma robić? Chyba każdy profesjonalny fotograf na niejednym weselu chleb jadł i wie, co nalezy "sfocić"... bo ja bym sie na jego miejscu obraziła, że mi z kartka latac każą...


Ale taki fotograf też człowiek i może coś pominąć
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Sro Sty 11, 2006 8:57 pm   

Obraziła? Dlaczego? Ja tam wolę wiedzieć dokładnie, czego wymaga ode mnie klient, żeby uniknąć późniejszych pretensji.

A poza tym - mam awersję do "fachowców", co to wszystko wiedzą najlepiej, a już zwłaszcza, co będzie nam się podobało :roll: Ja wiem, czego chcę i jak ktoś mi usiłuje wmówić, że nie mam racji :roll: to uciekam od takiego człowieka jak najdalej!
_________________
chez alma |
 
 
szczako 

Wiek: 44
Dołączyła: 11 Lis 2005
Posty: 2216
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sty 12, 2006 9:29 am   

Alma_ napisał/a:
Obraziła? Dlaczego? Ja tam wolę wiedzieć dokładnie, czego wymaga ode mnie klient, żeby uniknąć późniejszych pretensji.

A poza tym - mam awersję do "fachowców", co to wszystko wiedzą najlepiej, a już zwłaszcza, co będzie nam się podobało :roll: Ja wiem, czego chcę i jak ktoś mi usiłuje wmówić, że nie mam racji :roll: to uciekam od takiego człowieka jak najdalej!


popieram.
przeciez nie chodzi o to, zeby powyzsza liste rzucic fotografowi na stol i powiedziec 'tak ma byc'. lepiej miec swiadomego niz niezdecydowanego klienta.

Alma_, uzupelniasz liste w pierwszym poscie? moze jeszcze
- goscie spiacy w roznych dziwnych miejscach
- taniec Nowej Mlodej Pary
_________________
 
 
*Asiek 
Moderator
Czarownica vel Anioł


Dołączyła: 05 Sty 2004
Posty: 2217
Skąd: Kiedyś Łódź
Wysłany: Czw Sty 12, 2006 10:52 am   

Dziewczyny, żartujecie z tą listą wręczaną fotografowi, prawda?

Popieram agę75 - gdybym była PROFESJONALNYM fotografem i dostała taką listę , żeby "odhaczać"poczułabym się jak jakiś uczniak. :?
Profesjonalny fotograf naprawdę wie, co robić.
Jasne, że można powiedzieć jakie ujęcia chce się mieć (my tak zrobiliśmy), ale nie robiłam żadnej listy. :roll: Spontan też jest ważny - nie wszystko da się zaplanować co do joty. Slub i wesele to nie egzamin...

Pozdrawiam i życzę więcej luzu. :wink:


P.S. Acz lista przyda się pewnie niektórym, żeby powiedzieć fotografowi, czego oczekują po reportażu. :)
_________________
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Czw Sty 12, 2006 11:01 am   

Asiek napisał/a:
PS. Acz lista przyda się pewnie niektórym, żeby powiedzieć fotografowi, czego oczekują po reportażu. :)

Asiek – tak właśnie chciałam ją traktować – jako moje oczekiwanie co do reportażu. Nie wiedzę w tym nic niestosownego, naprawdę :|
_________________
chez alma |
 
 
szczako 

Wiek: 44
Dołączyła: 11 Lis 2005
Posty: 2216
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sty 12, 2006 11:13 am   

popieram Alme_ i ja dodatkowo traktuje liste jako takie ... sugestie dla mnie. tzn. caly dzien jest bardzo wazny, ale niektorych momentow po prostu nie moze zabraknac.
zreszta, kazdy moze sobie z powyzszej listy wybrac to, co wedlug neigo jest najwazniejsze.

wszytsko zalezy od osobistego podejscia i sposobu rozmowy na ten temat z fotografem.

i wiem co jeszcze!! (wpadlam na to piszac ta wiadomosc). ta liste mozna podsunac znajomym. ja poprosze swoich gosci o zabranie aparatow i robienie zdjec. i w takim wypadku moge im powiedziec, ze chcialabym miec np. takie to, a takie ujecia.
_________________
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sty 12, 2006 11:34 am   

Zgadzam się z Asiek w całej rozciągłości. :D

Pomijając zasadność takiej listy (osobiście uważam, że jest zupełnie niepotrzebna dla profesjonalisty) to nasunęła mi się po jej przeczytaniu taka refleksja.

W kościele przy takich wymaganiach będziecie potrzebować dwóch fotografów. Bo jeśli ma być zdjęcie z góry to trudno żeby jednocześnie ta sama osoba robiła zdjęcia na dole, tym bardziej jeśli droga do ołtarza jest krótka. :wink:

A dwa, że znerwicowany ścisłymi wymaganiami fotograf będzie czatował na ujęcia z Wami, a nie znając obyczajów danego kościoła (np. długość kazania i oprawy muzycznej) może się nie wyrobić z ujęciem wszystkich gości w ławkach.

A zresztą uważacie, że ktoś jest w stanie wytrzymać w pełni sił fizycznych i umysłowych w pracy od powiedzmy 9 rano (makijaż przed ślubem) do 6 rano następnego dnia (koniec wesela)?


szczako napisał/a:
- goscie spiacy w roznych dziwnych

:shock: W życiu bym nie chciała takich zdjęć z wesela.



A tak poza tym to: :wink:
:arrow: zdjęcie dekoracji samochodu
:arrow: zdjęcie dekoracji sali
:arrow: zdjęcie z boku jak jedziecie w samochodzie
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
Agatka_P 


Wiek: 41
Dołączyła: 07 Wrz 2005
Posty: 1093
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sty 12, 2006 12:05 pm   

Taka lista może być przydatna żeby pokazać na spotkaniu fotografem jakie ujęcia się chce ale żeby wykreślać to raczej nie
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Czw Sty 12, 2006 12:18 pm   

No własnie te zdjęcia śpiących gości wstawiłam ze znakiem zapytania, też mi to jakoś nie pasuje... :? No i mam szczerą nadzieję, że goście jednak nie zasną :lol:

A co do czasu pracy fotografa - od ~12 w południe do 1 w nocy (bo ta 9 - 6 dnia następnego to jednak spora przesada), to jest długo, fakt. Ale chętnie zgodziłabym się na taką stawkę godzinową ;)
_________________
chez alma |
 
 
Linka 


Wiek: 45
Dołączyła: 29 Mar 2005
Posty: 334
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sty 12, 2006 12:47 pm   

Ja też popieram Asiek. Dobry fotograf, doświadczony, naprawdę wie jak się robi reportaż i co mu nie może umknąć. Jak bym chciała mieć zdjęcia życzeń wszystkich gości weselnych to pomyślćie ile by ich musiało być w sumie z innymi, a goście ślubni :shock: - jakieś kilkaset. A koszty? Ja mam w sumie większość zdjęć z listy powyżej, a czego nie ma to jest na filmie, świetne uzupełnienie.
Fotograf musi wiedzieć gdzie się ustawiać, zadbać o odpowiednią jakość ujęcia ...już widzę takiego biedaka z kartką A4 , który biega po kościele jak w amoku żeby tylko zrealizować wszystkie "zamówienia na zleceniu" :lol:
_________________


:)
 
 
szczako 

Wiek: 44
Dołączyła: 11 Lis 2005
Posty: 2216
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sty 12, 2006 12:54 pm   

spiacy gscie wpadli mi do glowy, kiedy przegladalam zdjecia z osiemnastek :)
ale moze faktycznie, na weselu to nie bardzo.
mozna usunac :)
_________________
 
 
mineralna 

Dołączyła: 12 Mar 2005
Posty: 31
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sty 12, 2006 2:16 pm   

fotograf to nie robot, ktorego mozna zaprogramowac

poza tym - jesli juz ja (liste) przyjmie to bedzie chodzic z lista w reku i robic zdjecia pod was - a nie pod siebie - otrzymacie w ten sposob standardowa sztampe - ale jesli tego wlasnie chcecie

mi sie zawsze wydawalo, ze fotograf ma sam wylapywac te wlasciwe momenty, i robic zdjecie pod wplywem chwili - wy nie wiecie co widzi fotograf przez obiektyw

lista jest dobra dla rzemieslnika - fotografa bez polotu
jesli fotograf ma odrobine zaciecia artystycznego nigdy takiej listy nie wezmie - i to nie chodzi o obrazanie sie, lecz o wasz sposob podejscia do jego pracy

patrzac na niektore zdjecia fotografow ktorych sie tutaj chwali widac, ze nie sa to sztampowe ujecia, lecz momenty zlapane pod wplywem chwili - ten promien slonca, ten usmiech, to spojrzenie... no chyba ze jeden slub zrobicie dla goscii - drugi dla fotografa - gdzie ustawi was do komendy, a wy bedziecie szczekac na zawolanie ... iiiii ptaszek leci - uuuuusmiech :)
 
 
groseb 

Wiek: 47
Dołączył: 05 Sty 2006
Posty: 2
Skąd: Lodz
  Wysłany: Czw Sty 12, 2006 6:01 pm   

Witam bo to mój pierwszy post, ale czytam to forum nieco dłużej.
Ja jestem fotografikiem i międzyjnymi fotografuję śluby, czytam to forum z tego powodu że mogę się dowiedzieć jakiego typu zdjęcia preferuje odbiorca, wiem że gusta są różne , ale jakąś średnią zawsze znajdę.

Ale to co powyżej napisano ścięło mnie z nóg :shock: .
Zgoda lista może i fajna, ja zawsze pytam się młodych co i jak i ile, tak że wiem czego ode mnie oczekują.
Ale kochani, jak bym miał się stosować do wszystkich tych punktów to już powiem że połowa była by do kosza.
I tak "życzenia" owszem bardzo ważne, ale tylko na początku gdzie to są nasi naj bliżsi np. rodzice.Czasem jest taki tłok że lepiej nie robić zdjęć bo po co komu czyjeś plecy.

Reasumując , robię ujęcia które warto pokazać, które dla młodych będą coś znaczyć, a nie tak od punktu do punktu.
Takie jest moje zdanie, mam nadzieje że nikt się na mnie nie obrazi, poprostu napisałem to co myślę.
_________________
Jestem jaki jestem
 
 
szczako 

Wiek: 44
Dołączyła: 11 Lis 2005
Posty: 2216
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 13, 2006 9:29 am   

a ja sie ze wszytskim zgadzam, ze fotograf to nie maszyna, ze dobrze wie co robic.
ale jak napisalam, ja ta liste traktuje bardziej jako pewne wskazowki dla siebie, moze dla znajomych.

wiec proponuje zakonczyc juz dyskusje nad tym czy fotograf ma dostac ta liste jako wydrukowany dokument i czy musi zrobic wszytskie zdjecia z w/w pozycji.
_________________
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Pią Sty 13, 2006 9:37 am   

Cóż, kazdy zrobi, jak będzie uważał. Ja planuję dać jednak tę listę fotografowi, jako spis moich oczekiwań. Nie będę robić tragedii, jeśli któregoś ujęcia zabraknie, ale chcę, żeby fotograf wiedział, które są dla mnie ważne, i na których mi zależy.

I dlaczego mamy kończyć dyskusję? ;)
W końcu wywiązała się tu jakaś konstruktywna wymiana zdań, ja chętnie poznam inne punkty widzenia.
_________________
chez alma |
 
 
szczako 

Wiek: 44
Dołączyła: 11 Lis 2005
Posty: 2216
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 13, 2006 9:41 am   

nie, nie musimy jej konczyc.
to byla moja propozycja, bo wydaje mi sie, ze znamy juz obie strony medalu :)

ale naciskac nie bede :)
_________________
 
 
Kot 


Wiek: 45
Dołączyła: 27 Kwi 2005
Posty: 1423
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 13, 2006 10:38 am   

No tu to ja nie widzę jakiegoś szczególnego problemu:

kryszka napisał/a:


W kościele przy takich wymaganiach będziecie potrzebować dwóch fotografów. Bo jeśli ma być zdjęcie z góry to trudno żeby jednocześnie ta sama osoba robiła zdjęcia na dole, tym bardziej jeśli droga do ołtarza jest krótka. :wink:

A dwa, że znerwicowany ścisłymi wymaganiami fotograf będzie czatował na ujęcia z Wami, a nie znając obyczajów danego kościoła (np. długość kazania i oprawy muzycznej) może się nie wyrobić z ujęciem wszystkich gości w ławkach.


1) są fotografowie, którzy tak właśnie pracują, czyli reportaż ze ślubu robią 2 osoby a nie jedna i to uważam jest dużo lepsze podejście niż jeden dwojący się i trojący fotograf

2) jak fotograf może nie znać obyczajów danego kościoła? :shock: przyjmując zlecenie, a zwykle dzieje się to jakiś czas przed uroczystościa :wink: (a niekiedy dochodzi niemal do absurdu i zamawiania termnów na kilka lat wcześniej) to chyba jest czas by zrobić rozeznanie, odwiedzić kościół, porozmawiać z księdzem...
_________________
... pamiętasz była jesień....

 
 
aga75 

Wiek: 48
Dołączyła: 11 Sty 2006
Posty: 2
Skąd: W-wa
Wysłany: Pią Sty 13, 2006 10:55 am   

Kot, mozna nie znac obyczajów kościoła, rozmowa z kśiędzem na niewiele może się zdać, bo ślubu może np. udzielać inny ksiądz, który jest zupełnie inny, bardziej lub mniej restrykcyjny...
A wracając do listy - wybierając fotografa widzimy jego zdjęcia, widzimy co i jak robi (czy robi detale np bukiet, czy tylko ogólny plan itd) - i akceptujemy jego styl pracy - czyli to co i jak robi. I naprawdę niukt mu nie musi przypominac, że powinien uwiecznic Młdych jak się obraczkują ;) , albo jak wchodzą/wychodza z Kościła, sa obsypywani ryżem itd.. Sugestie moga miec Młodzi jesli chodzi o nietypowe zdjęcia, albo szczególnie ważne, no wazna jest dla mnie moja babcia, to ja poprosze portret babci, albo chce koniecznie zdjecie przy samochodzie, bo to prezent, albo chce od tyłu jak wchodze do kościoła, bo mam fajny tren... ale nie na miłośc boska cała listę... ;) )
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 13, 2006 11:02 am   

Kotku, to była taka moja refleksja dotycząca niezbyt profesjonalnego fotografa. Nie uwierzę, że wszyscy lecą wcześniej do kościoła i sprawdzają co i jak. :roll:

No i pisząc o dwóch fotografach, miałam na myśli że nie każdego stać na taką usługę. Ale może się mylę, może to standard, że za tą samą cenę dostaniemy nie dość, że dwóch fotografów, to jeszcze obydwu z dobrym sprzętem.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
Kot 


Wiek: 45
Dołączyła: 27 Kwi 2005
Posty: 1423
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 13, 2006 11:11 am   

Ja nie dopłacałam za drugiego fotografa, małżeństwo, które nam robiło reportaż zawsze pracuje w kościele razem :30: tak więc Szczako i Bajeczka też nie muszą się o takie szczegóły marwić :wink:
_________________
... pamiętasz była jesień....

 
 
szczako 

Wiek: 44
Dołączyła: 11 Lis 2005
Posty: 2216
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 13, 2006 11:14 am   

Kot napisał/a:
Ja nie dopłacałam za drugiego fotografa, małżeństwo, które nam robiło reportaż zawsze pracuje w kościele razem :30: tak więc Szczako i Bajeczka też nie muszą się o takie szczegóły marwić :wink:


dobrze wiedziec :) dzieki Kot.
_________________
 
 
FOTOJACEK 
Firma

Wiek: 55
Dołączył: 18 Gru 2005
Posty: 36
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 13, 2006 2:21 pm   

O sensowności egzekwowania ujęć wg listy wręczonej fotografowi nie muszę już zbytnio pisać, bo zrobiły to dobrze Linka i mineralna.
Faktycznie! Taka lista jest o tyle nie na miejscu, że w żaden sposób nie wpłynie na to, jaki będzie rezultat końcowy poczynań fotografa. Jeżeli fotograf jest łowcą ujęć, to wszystkie pozycje z listy zostaną uwiecznione tak czy owak (bez potrzeby kontrolowania na liście czy się wszystko odhaczyło)
Fotograf nieprofesjonalny będzie się starał (o ile jest dość solidny) nie pominąć żadnego z tych obowiązkowych punktów. (Trudno się będzie do niego doczepić, że czegoś nie zrobił, skoro zrobił!) Niestety reportaż może okazać się nieudany, bo na sporej ilości zdjęć młodzi wyjdą niekorzystnie. Tak może być właśnie wtedy, gdy fotograf zwraca za bardzo uwagę, aby się nie spóźnić z cyknięciem jakiegoś momentu a nie zwraca uwagi na to, co się dzieje na twarzach fotografowanych osób.
Zdarza się, że na ślubach rolę fotografa biorą w swoje ręce niektórzy goście. Scenariusz wygląda mniej więcej tak:
Zajmują pozycję, podnoszą aparat do oka, naciskają spust, czekają 1 sekundę aż cyfrówka się namyśli i zrobi zdjęcie, po czym natychmiast opuszczają rękę i odchodzą.
Powstanie zdjęcia w odpowiednim momencie jest sprawą czystego przypadku.
Wręczenie listy obowiązkowych zdjęć takiej osobie miałoby sens. Przynajmniej lista obowiązkowych ujęć zostanie zgrubnie odhaczona.

Alma umieściła w liście obowiązkowych ujęć zdjęcie z gośćmi pod kościołem. Oczywiście! Jak najbardziej! Sugeruje, żeby to były ujęcia:
1. Pary Młodej ze światkami
2. jw. + rodzice
3. jw. + najbliższa rodzina + cała reszta gości

Jest tylko jeden problem: W takich wypadkach okaże się, że jedni rodzice zdążyli już pojechać na salę ślubów i zabrali również ze sobą najukochańszą babcię Pani Młodej.

Takie zdjęcie trzeba wcześniej zaplanować!
Obowiązkowe osoby mające stanąć do zdjęcia muszą mieć zapowiedziane przed ślubem, że muszą zaczekać na wspólne zdjęcie, zanim odjadą spod kościoła!
 
 
 
bajeczka 


Wiek: 43
Dołączyła: 04 Mar 2005
Posty: 940
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 13, 2006 9:01 pm   

Kot napisał/a:
Ja nie dopłacałam za drugiego fotografa, małżeństwo, które nam robiło reportaż zawsze pracuje w kościele razem :30: tak więc Szczako i Bajeczka też nie muszą się o takie szczegóły marwić :wink:


Widziałam efekty i ja sie nie martwię :)
_________________


Życzę miłego dnia i pozdrawiam Cię gorąco Gość :)
 
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Sob Sty 14, 2006 9:16 pm   

Jeszcze bardoz chciałabym mieć ładne zdjęcia portretowe z nabliższą rodzinką - z mamą, siostrą, babcią (z każdą z osobna i ze wszystkimi razem).

No i cała nowopołączona rodzina - moja i Ł. - grupowe.
_________________
chez alma |
 
 
misia-misia 
Working Mom :)


Wiek: 43
Dołączyła: 04 Sty 2006
Posty: 1643
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 6:36 am   

Dla mnie taka lista to głupota... :znudzony:
Wychodzi na to że fotograf powinien nie mieć ani chwili wytchnienia bo w każdej sekundzie mogłoby się coś ciekawego zdarzyć co warto uwiecznić na zdjęciu.No ale ok.Za to mu się poniekąd płaci...
Ale te zdjęcia z przygotowań:wkladanie bucika, wiązanie gorsetu itd...Parodia i nic więcej.
Ja osobiście nie chciałabym aby jakiś obcy facet robił mi zdjęcia jak się ubieram.
Skoro robic zdjecia z każdej błahej sprawy jak zakładanie butów to czemu nie robić zdjęć z zakładania majtek czy rajstop...Dla mnie to jedna cholera...

Co innego błogosławieństwo.Tutaj owszem można ta chwilę uwiecznić (aczkolwiek ja z tej opcji zrezygnowałam, co najwyżej świadkowa albo mój bra cykna kilka zdjęć).

Co pozatym rozbawiło mnie w tej liscie? :hyhy:
Zdjęcia z kościoła a konkretnie wymienione zdjęcia z góry, z boku, z przodu. Fotograf musiałby miec motorek nie powiem gdzie by nadążyć latać i cykac zdjęcia.
No chyba że ma się kilku fotografów gdzie jeden robi zdjęcia jak wchodzimy od przodu, drugi z góry a trzeci jeszcze skąś...Ale jedne fotograf... nie przejdzie.
Pozatym tak szczerze mówiąc... jeśli zamawiamy profesjonalnego fotografa to on juz chyba najlepiej wie jakie zdjęcia muszą! się znaleźć i gdzie nalepiej się ustawić by wyszły superowo.
Powiem szczerze ze gdybym była takim fotografem i przyszliby do mnie młodzi z taka listą... chyba bym ich wyprosiła.Owszem drobne sugestie typy chcialibyśmy miec dodatkowo takie i takie ujęcie to ok. Zresztą fotograf powinien się spytać czy życzymy sobie coś szczególnego, czy mamy jakieś pomysły itd.
Ja jak byłam w sprawie fotoreportażu to fotograf pytał się czy życze sobie zdjęcia z błogosławieństwa itd.
Takie uzgodnienie pewnych kwestii jest wskazane.Ktoś kto nie lubi się z lewego profilu może zasugerowac fotografowi: żadnych zdjeć z lewej strony.
Takie cos to tak.Ale nie taka lista. Pomysł jak dla mnie zupełnie nie trafiony. To takie pouczanie fotografa co ma robić...
Ale rzecz gustu. Jak ktoś chce posłużyc się taką listą to jego wybór.
Tylko jedna uwaga... nawet z taką listą nie uwieczni się wszystkich fajnych chwil.
Jeśli o to chodzi, jeśli chodzi o dokładne uwiecznienie kazdej minuty to polecam kamerę a najlepiej kilka kamer.

Tak dla śmiechu... moze na listę wpisać " ciocia Jadzia w kibelku""Wujek Henio lezący pod stołem""Mały Jasio zalał koszulkę"...To tez śmieszne fajne momenty...

A.... zapomniałabym, skoro mówimy już praktycznei o permanentnej inwigilacji ślubnej to wpiszcie na listę: noc poślubną :rotfl:
_________________
Ostatnio zmieniony przez misia-misia Pon Lip 10, 2006 6:37 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
FifthAvenue 


Wiek: 46
Dołączyła: 23 Lut 2006
Posty: 1028
Skąd: Lodz
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 12:33 pm   

misia-misia napisał/a:
Dla mnie taka lista to głupota... :znudzony:
Wychodzi na to że fotograf powinien nie mieć ani chwili wytchnienia bo w każdej sekundzie mogłoby się coś ciekawego zdarzyć co warto uwiecznić na zdjęciu.


Oj misiu.....
Srednio trafiony ten twoj komentarz... tym bardziej, ze jak widzisz powyzej, wiele dziewczyn jest naprawde zainteresowanych...
Fotograf jest tak czy inaczej, wiec jesli jest wybor: miec zdjecia jakie sie chce, upamietniajace naprawde te wazne dla nas momenty, a miec takie, ktore to fotograf uzna za dobre.... to dlaczego nie skorzystac ?
Podejrzewam, ze fotograf wcale sie nie zmartwi, jesli dostanie taka liste. Nie bedzie przynajmniej pretensji, ze "nie to" pstrykal....

Dla jednych wazny jest film, dla innych zdjecia, inni w ogole nie zaprzataja sobie tym glowy.... ale zeby zaraz "glupota"... ?? ?

misia-misia napisał/a:

Tak dla śmiechu... moze na listę wpisać " ciocia Jadzia w kibelku"


Dla smiechu ? :roll:

"Wujek Henio lezący pod stołem""Mały Jasio zalał koszulkę"...To tez śmieszne fajne momenty...[/quote]


tak ? no coz..... z roznych rzeczy ludzie sie smieja misiu, i na przyklad wlasnie dlatego fajnie jest powiedziec fotografowi czy zdjecia wuja Henia pod stolem sa dla nas interesujace jako wspomnienie ze slubu czy nie. Ja osobiscie nie przewiduje takich watpliwie smiesznych momentow na moim slubie, ale skoro piszesz,z e to smieszne.. to wlasnie do takiuch sytuacji moze byc przyzwyczajony fotograf, wiec nie omieszkam moejgo w razie czego uprzedzic, ze to nie jest moje zdjeciowe marzenie...


misia-misia napisał/a:

A.... zapomniałabym, skoro mówimy już praktycznei o permanentnej inwigilacji ślubnej to wpiszcie na listę: noc poślubną :rotfl:


:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
_________________
DON'T HATE ME BECAUSE I'M BEAUTIFUL.HATE ME BECAUSE YOUR MAN THINKS I AM !


[/url]
 
 
fiona83 

Dołączyła: 19 Kwi 2006
Posty: 2952
Skąd: skądinąd
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 12:48 pm   

Z nocy poślubnej też są reportaże. Serio 8)
Ostatnio czytałam ogłoszenie pary, która chciała właśnie wynająć i fotografa i kamerzystę :roll:


Co do listy jako kawałka papieru z wytycznymi jestem przeciwna.
Jestem natomiast za spokojną i rzeczową rozmową z fotografem, udzieleniem mu kilku wskazówek. Zasugerować, co by Nas najbardziej ucieszyło, a do czego nie przywiązywać uwagi nie zaszkodzi ;)
Ostatnio zmieniony przez fiona83 Pon Lip 10, 2006 12:49 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 1:09 pm   

Przecież to nie musi być lista z ujęciami do odhaczania, ale raczej uświadomienie sobie, na których ujęciach szczególnie nam zależy ;)

Np. to z widokiem młodych idących główną nawą z chóru - mnie się baaardzo podoba, a jesli nie powiem - fotograf wcale nei musi na to wpaść.
_________________
chez alma |
 
 
FifthAvenue 


Wiek: 46
Dołączyła: 23 Lut 2006
Posty: 1028
Skąd: Lodz
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 1:21 pm   

Dziewczyny... ale tak naprawde.. o czym tu dyskutowac / Jak wskazuje temat, dyskutujmy JAKIE ujecia sa wazne, jakie moga byc ciekawe itd. A to czy ktos CHCE robic liste, czy chce ROZMAIWAC z fotografem, czy wrecz uwaza taki pomysl za smieszny... jaka to roznica ?
Alma, chyba nie zmienisz zdania na temat swojej "listy ujec" dlatego, ze misia-misia napisala, ze to jest glupota ? Albo sie myle, albo mam racje myslac, ze tu nie ma co "byc na tak" czy "byc na nie".... Kazdy sobie sprawe fotografa organizuje indywidualnie... po co robic sobie dodatkowe problemy ?
_________________
DON'T HATE ME BECAUSE I'M BEAUTIFUL.HATE ME BECAUSE YOUR MAN THINKS I AM !


[/url]
 
 
fiona83 

Dołączyła: 19 Kwi 2006
Posty: 2952
Skąd: skądinąd
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 1:23 pm   

Alma_ ja też mam taką nadzieję, jak Fifth ;)
 
 
adriannaaa 


Wiek: 44
Dołączyła: 08 Lut 2006
Posty: 659
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 1:23 pm   

Zgadzam się z Fionką i dziewczynami - taka lista - ale moze raczej w formie rozmowy - lub wparcia dla rozmowy;) ( żeby o czyms nie zapomnieć) to bardzo fajna sprawa. Nie kazdy fotograf ma ten samstyl, nie każdego stać na wyjątkowo rozchwytywanego fotogrfa, którego zdjecia nam się podobaja , a już na 99% na większości slubów/wesel nie będzie zagraniczncyh fotografów, których zdjecia są bajeczne... nie widzę nic złego w pokazaniu przykładowych prac innych fotografików, warto powiedzieć- to byśmy chcieli, i tak.. a co fotograf z tym zrobi... to już inna sprawa.

A co do ujęc jak się ubieram, jak mam robiny makijaż, zdjecia butów stojacych na oknie, wiszącej sukni, - czy osławionego już napisu "make up" - mnie osobiście podobają się te fotki - i sama tez chce miec cos w tym stylu... de gustibus non est disputandum
_________________



typ kobiety, co spala kotlety;)
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 1:32 pm   

FifthAvenue napisał/a:
Alma, chyba nie zmienisz zdania na temat swojej "listy ujec" dlatego, ze misia-misia napisala, ze to jest glupota ?

5th, wierz lub nie - ale nie zmieniam :lol:

Ale zgadzam się, że nie musi to oznaczać kartki danej fotografowi, albo lepiej - załącznika do umowy ;)
_________________
chez alma |
 
 
jpuasz 


Dołączyła: 17 Maj 2006
Posty: 1210
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 4:50 pm   

Hmm no wg mnie warto dac taką listę fotografowi, ale tylko wtedy gdy mamy jakieś specjalne i nietypowe pomysły na ujęcia. Bo o tym, że trzeba zrobić zdjęcie w trakcie ślubowania, nakładania obrączek, czy przyjmowania komunii, to chyba każdy dobry fotograf wie ;) Bo przecież tylko takich "zatrudniamy", nieprawdaż?? :D
_________________
Pozdrawiam :)
Paulina



 
 
Nemek 


Dołączył: 17 Maj 2006
Posty: 24
Skąd: Z daleka ;-)
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 5:12 pm   

poza tym pamietajmy ze w dobie lustrzanek cyfrowych (nie wyobrazam sobie fotografa na naszym slubie majacy innny sprzet) nie ma czegos takiego jak klisza :) pstrykac i pstrykac :) A co do listy to faktycznie jakies nietypowe prosby :) wiadomo ze w czasie mszy bo tak chyba mozna zawsze poprosic o zdjecie jakies nietypowe :) wkazdym razie dobry fotograf to dobre zdjecia :)
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 5:34 pm   

Nemek, a kto tu wspomniał o kliszy? ;)
_________________
chez alma |
 
 
fiona83 

Dołączyła: 19 Kwi 2006
Posty: 2952
Skąd: skądinąd
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 5:52 pm   

Nemek napisał/a:
A co do listy to faktycznie jakies nietypowe prosby :) wiadomo ze w czasie mszy bo tak chyba mozna zawsze poprosic o zdjecie jakies nietypowe :)


Jakoś gubię sens tego zdania :?

adriannaaa napisał/a:
Zgadzam się z Fionką i dziewczynami


Wreszcie ktoś zauważył, że fionka to OGRZYCA a nie DZIEWCZYNA :hahaha:
Ostatnio zmieniony przez fiona83 Pon Lip 10, 2006 5:52 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 5:55 pm   

fiona83 napisał/a:
Nemek napisał/a:
A co do listy to faktycznie jakies nietypowe prosby :) wiadomo ze w czasie mszy bo tak chyba mozna zawsze poprosic o zdjecie jakies nietypowe :)


Jakoś gubię sens tego zdania :?

Nemkowi chyba chodziło o to, że na takiej liście powinny znaleźć sie nietypowe ujęcia, które miałyby być uchwycone podczas mszy, bo poza kościołem można w każdej chwili poprosić o konkretne ujęcie :lol:
_________________
chez alma |
Ostatnio zmieniony przez Alma_ Pon Lip 10, 2006 5:56 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nemek 


Dołączył: 17 Maj 2006
Posty: 24
Skąd: Z daleka ;-)
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 8:05 pm   

No i prosze Alma wie o co biega :)

A na serio to faktycznie zakrecilem to :P przepraszam :P ale sens tego byl dokaldnie taki jak Alma napisala :)
 
 
laryssa 


Wiek: 40
Dołączyła: 05 Mar 2006
Posty: 184
Skąd: prawie Łódź
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 9:41 pm   

Ja mam podzielone zdanie, czesciowo sie zgadzam.
Wydaje mi sie ze wiekszosc z tej wyliczanki to bardzo popularne ujecia, ktorych nie trzeba wskazywac fotografowi. Sa jednak takie, ktorych zazwyczaj sie nie robi a para mloda wlasnie sobie zazyczy i wtedy mowi o tym fotografowi. Po co wreczac mu od razu taaaaka dlugasna liste?
_________________
 
 
misia-misia 
Working Mom :)


Wiek: 43
Dołączyła: 04 Sty 2006
Posty: 1643
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 10:12 pm   

Więc o to mi chodziło.
dlatego napisałam że taka lista to głupota. 95% ujęć które znalazły się na tej "liście" to chyba są na każdej pamiątce (filmie czy fotoreportażu)
Więc w zasadzie to nie ma o co sie sprzeczać i bez sensu tworzyć taką listę.
Ale tak jak już wspominałyście mozna a wręcz nalezałoby omówić z fotografem czy kamerzystą na co głównie zwrócić uwage podczas kręcenia czy robienia zdjęć.
Bo pomyślcie same. Spisując umowę np. z fotografem decydujecie że ma się "sesja" zaczynac od przygotowań. Skoro od tego momentu to chyba fotograf dobrze wie że należy uwiecznić ubieranie, malowanie, czesanie itd. No bo cóż innego można robic podczas przygotowan... I to samo się tyczy wyjścia z domu, ceremonii i całej reszty.
Skoro wybieracie "pakiet" przygotowania, błogosławieństwo, ceremonia i wejście do lokalu to fotograf wie co nalezy uwiecznić. No chyba że wybieracie kompletnego laika w tej dziedzinie...
Ale zgadzam się co do tej "listy" jeśli chodzi o jakieś nietypowe ujęcia o jakieś wasze specjalne życzenia.Jeśli marzy wam się ujęcie np. z wieży kościoła to owszem, nalezy o tym poinformować fotografa. Zresztą z tego co sie zorientowałam to fotografowie sami pytają się czy młodzi mają specjalne zyczenia co do ujęć.
Powtarzam jeszcze raz... taka lista z podstawowymi dla fotografa ujęciami to jakby "uczyć ojca dzieci robić" jakby to powiedziała moja psiapsiółka.
Specjalne prośby spisane nawet przez samego fotografa-jak najbardziej :)

P.S. Co do tego ujęcia z wieży kościoła to przykład bardzo... skrajny ale to dla podkreślenia i zabarwienia tematu :lol: Bez złośliwego podtekstu.
_________________
 
 
 
Alma_ 


Dołączyła: 03 Paź 2005
Posty: 3531
Skąd: z całkiem bliska
Ostrzeżeń:
 1/3/7
Wysłany: Pon Lip 10, 2006 10:59 pm   

misia-misia napisał/a:
Co do tego ujęcia z wieży kościoła to przykład bardzo... skrajny

Dlaczego? :?
_________________
chez alma |
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl