Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Swoje-po mężu-podwójne?

Jakie nazwisko po ?lubie?
panie?skie
4%
 4%  [ 19 ]
m??a
69%
 69%  [ 315 ]
podwójne
25%
 25%  [ 115 ]
inne
0%
 0%  [ 3 ]
Głosowań: 452
Wszystkich Głosów: 452

Autor Wiadomość
mimeczka 


Wiek: 38
Dołączyła: 19 Wrz 2010
Posty: 817
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lis 26, 2013 10:03 pm   

Jak już kiedyś pisałam, dla mnie podwójne nazwisko to same plusy. koniczynka84 może napisz o jakie dokładnie "same problemy" chodzi. A tak wogóle miło się dowiedzieć, że jeszcze na stare lata ktoś uznaje jakiś mój wybór za szpanerski :smile:
_________________

 
 
 
kaledonia 


Wiek: 40
Dołączyła: 08 Wrz 2006
Posty: 409
Skąd: już nie Retkinia
Wysłany: Wto Lis 26, 2013 11:14 pm   

Też bym się dowiedziała jakież to problemy może nieść podwójne nazwisko. Ja się mieszczę w każdych druczkach,a oba nazwiska i imiona mam bardzo długie.

Z początku się nie mogłam przestawić i chodziło mi po głowie zmiana,ale na panieńskie , a nie męża :oops: Teraz po blisko roku mi nie przeszkadza.
_________________

ślub cywilny 01.12.2012
 
 
Agawik 

Dołączyła: 04 Lis 2013
Posty: 23
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lis 27, 2013 7:32 pm   

Ja również myślę nad podwójnym, (moje ładniejsze i nie chce się z nim rozstawać:)) ale z drugiej strony po mężu będzie bardziej "unikatowe", krótsze, tradycyjne i on będzie zadowolony hihihi. Sprawa jeszcze otwarta pewnie zdecyduję na 100% dopiero przy załatwianiu formalności :wink:
 
 
Karolain 

Wiek: 38
Dołączyła: 12 Cze 2012
Posty: 248
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lis 29, 2013 8:25 am   

Ja zdecydowałam się na pojedyncze - mężowe, ponieważ mój mąż zawsze mi mówił, że chciałby abyśmy mieli jedno nazwisko (jego), że jak będą dzieci to żebyśmy wszyscy byli rodziną P. a nie mamusia S-P. Nie upierał się, ale skutecznie mnie przekonał. Ja już się przyzwyczaiłam i nie sprawia mi to problemów, pomimo zmiany z krótkiego na o wiele dłuższe
 
 
kolebolek 


Dołączyła: 12 Cze 2012
Posty: 59
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 03, 2014 11:58 am   

Cytat:
A moj maz ( przyszly ewentualny ) wlasnie przyjmie moje nazwisko!! i jestem z tego bardzo dumna :)
Po pierwsze lubie swoje nazwisko a po drugie to takie feministycznie postepowe :) i bede mogla wkurzyc te wszystkie zacofane i ograniczone Panie w urzedach :twisted:

ja też!!!:P
 
 
Linka91 

Wiek: 32
Dołączyła: 13 Sie 2013
Posty: 109
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sty 23, 2014 8:38 pm   

Ja zmieniam nazwisko :) pewnie ciężko będzie się przyzwyczaić :) ale w końcu dam radę :)
_________________



Dzienniczek: http://www.forum.wesele-l...p=748478#748478
 
 
Julia_ja 


Dołączyła: 07 Kwi 2013
Posty: 780
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sty 23, 2014 9:44 pm   

Ja też zmieniam :( trochę mi przykro, bo moje nazwisko noszą tylko osoby, które należą do mojej rodziny. Jest to bardzo unikalne nazwisko. No ale trudno. Jak małżeństwo to małżeństwo :] też będę musiała się przyzwyczaić :)
_________________

 
 
grejpfrut 


Wiek: 36
Dołączyła: 25 Kwi 2011
Posty: 215
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 24, 2014 10:09 am   

koniczynka84, jakie miałaś problemy z dwuczłonowym nazwiskiem? :o Ja bardzo sobie chwalę to rozwiązanie.
 
 
Paolina 


Dołączyła: 03 Cze 2012
Posty: 511
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 24, 2014 11:29 pm   

Julia_ja napisał/a:
moje nazwisko noszą tylko osoby, które należą do mojej rodziny. Jest to bardzo unikalne nazwisko.
Ja m.in. z tych względów zdecydowałam się na podwójne ;)
_________________
Pozdrawiam słonecznie Gość! ;)


 
 
Grazyna90 


Wiek: 33
Dołączyła: 26 Sty 2014
Posty: 5
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Sty 26, 2014 4:05 pm   

Ja zostaję przy panieńskim nazwisku. Nigdy nie podobał mi się zwyczaj zmieniania nazwiska z powodu ślubu. Mój Z. nie miał z tym najmniejszego problemu bo poglądy ma w tej sprawie zbieżne z moimi.
 
 
koniczynka84 


Wiek: 40
Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 1649
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sty 27, 2014 3:02 pm   

Np. Problemy z odbiorem paczek na poczcie, które przychodziły do mnie na nazwisko męża (miałam dość awantur i tłumaczenia, że ja to ja), badań laboratoryjnych (widocznie pracownicom nie chciało się do systemu wprowadzać dwuczłonowego nazwiska i zawsze było wielkie szukanie, gdzie je wcisnęli) oraz "gubienie" mojej karty, co gdy jestem w ciąży było dość denerwujące i kłopotliwe - bo albo nagle znajdowała się pod B, albo pod W albo pod BW. I tak za każdym razem u każdego lekarza. Myślałam, że oszaleję. Poza tym moje panieńskie nazwisko było wiecznie przekręcane... i miałam już tego powyżej uszu (szczególnie że przez hormony ciążowe dosyć łatwo było mnie tym wyprowadzić z równowagi). Teraz mam tylko W. i święty spooookój i zero stresów.
_________________
 
 
lovinlizard 

Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 429
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sty 30, 2014 1:15 pm   

chyba podwójne :) mam jeszcze trochę czasu na zastanowienie ale lubię swoje nie chciałabym go stracić :P
 
 
anitek 

Wiek: 43
Dołączyła: 04 Lut 2014
Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lut 04, 2014 6:40 pm   

ja po ślubie nie wyobrażam sobie stracić swoje nazwisko, dlatego jestem za podwójnym
_________________
będzie fajnie
 
 
Moniak 

Wiek: 38
Dołączyła: 27 Lip 2013
Posty: 61
Skąd: Pabianice / Paryż
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 1:30 am   

ja też mam podwojne :) w PL w sprawach nieurzędowych podaję nazwisko polskie, a we Fr w życiu codziennym - nazwisko męża :) póki co jestem z tego bardzo zadowolona :)
_________________
 
 
Shilcia 


Dołączyła: 26 Sty 2014
Posty: 83
Skąd: wawa
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 4:51 pm   

Ja wręcz się nie mogę doczekać zmiany nazwiska na nazwisko przyszłego męża.
Swojego nigdy nie lubiłam, ale tak to jest jak ma się nazwisko oznaczające też przedmiot.
Dlatego nie mogę zrozumieć mojej bratowej, która wybrała dwuczłonowe i ma teraz 2 przedmioty :)
 
 
koniczynka84 


Wiek: 40
Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 1649
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 5:01 pm   

Shilcia, znam przypadki podwójnych, gdzie dziewczyny specjalnie i z premedytacją zostawiały sobie panieńskie np. Noga - Ręka albo Pokrywka - Garnek ;)
_________________
 
 
Karola5 


Wiek: 43
Dołączyła: 11 Maj 2010
Posty: 980
Skąd: Łódź/Wawa
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 6:32 pm   

koniczynka84, ale z premedytacją czego? :smile: Swoją drogą muszą chyba zawsze wywoływać uśmiech jak się przedstawiają "nazywam się Ania Ręka-Noga" 8)
_________________

dzienniczek Basi
 
 
mimeczka 


Wiek: 38
Dołączyła: 19 Wrz 2010
Posty: 817
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 6:43 pm   

W sumie dla nas to tylko zestawienie dwóch słów, ale dla osoby, która nazywa się np Ręka jest to po prostu nazwisko, które nosi od dziecka, tak nazywają się rodzice, dziadkowie, kuzyni itd. Dlaczego ma więc z niego rezygnować tylko dlatego, że zakochała się w chłopaku o nazwisku Noga?:)
_________________

 
 
 
Karola5 


Wiek: 43
Dołączyła: 11 Maj 2010
Posty: 980
Skąd: Łódź/Wawa
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 7:27 pm   

mimeczka, no ja brałam pod uwagę zestawienie dwóch nazwisk razem zanim się zdecydowałam na podwójne. Gdyby brzmiało niezręcznie wybrałabym inną opcję. Ale tak mówię o tym przedstawianiu się z przymrużeniem oka :wink:
_________________

dzienniczek Basi
 
 
mimeczka 


Wiek: 38
Dołączyła: 19 Wrz 2010
Posty: 817
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lut 07, 2014 8:10 pm   

Ja w pracy widziałam już takie ciekawe zestawienia nazwisk dwuczłonowych (również u mężczyzn), że nic mnie już chyba nie zdziwi:) Ja mam w swoim zestawienie łosia z olejem i szczerze mówiąc średnio mnie interesuje jak to brzmi, a dodatkowo mam pewność, że tylko ja noszę takie nazwisko:)
_________________

 
 
 
MissCool 

Wiek: 37
Dołączyła: 12 Sty 2014
Posty: 83
Skąd: Ldz
Wysłany: Sob Lut 15, 2014 2:23 pm   

Ja bardzo chciałam mieć dwa nazwiska. Od zawsze wiedziałam, że będą dwa, ponieważ bardzo lubię swoje nazwisko. Ale, ponieważ współpracuje z zagranicą i moje nazwisko jest dla obcokrajowców bardzo trudne i praktycznie nie do wymówienia, a czasami muszę dyktować adres mailowy 7 raz w ciągu dnia, stwierdziłam, że to bez sensu i przyjmę nazwisko mojego męża, które jest łatwiejsze ;) Z ciężkim serce mi przyszło podjąć taką decyzję.
_________________
 
 
dzastab 


Dołączyła: 08 Lip 2013
Posty: 848
Skąd: lodz
Wysłany: Pon Lut 17, 2014 9:45 am   

Julia_ja napisał/a:
Ja też zmieniam :( trochę mi przykro, bo moje nazwisko noszą tylko osoby, które należą do mojej rodziny. Jest to bardzo unikalne nazwisko. No ale trudno. Jak małżeństwo to małżeństwo :] też będę musiała się przyzwyczaić :)

No ale dlaczego?? przeciez to nie obowiazek!
Jest tyle innych rozwiazan :)
 
 
KaMika 


Wiek: 34
Dołączyła: 06 Sie 2013
Posty: 755
Skąd: Aleksandrów Łódzki
Wysłany: Sro Lut 19, 2014 8:56 pm   

A może całkiem inne nazwisko ;D oboje zmieńcie ;D a tak a propo, bo zawsze mnie to interesowało... Dajmy przykład ktoś się nazywa:

Anna Nowak-Kowalska i jej córka chce zostać przy swoim i męża i wtedy co ??
Kasia Nowak-Kowalska-Donald? ;D
ma nazwisko 3 członowe? ;D jak to jest? :P
_________________

Kochamy Cię Klaudusia <3
 
 
Torradora 


Wiek: 40
Dołączyła: 29 Paź 2011
Posty: 582
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lut 19, 2014 9:04 pm   

W Polsce można mieć max dwuczłonowe nazwisko. Dziecko musi wtedy wybrać, czy zostawia któreś z rodowych (jeden z dwóch członów) i dodaje męża, zostawia dotychczas posiadające albo przyjmuje męża
_________________
 
 
KaMika 


Wiek: 34
Dołączyła: 06 Sie 2013
Posty: 755
Skąd: Aleksandrów Łódzki
Wysłany: Sro Lut 19, 2014 9:16 pm   

Torradora, dziękuję za wyjaśnienie :)
_________________

Kochamy Cię Klaudusia <3
 
 
Sisska 


Wiek: 36
Dołączyła: 06 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lut 20, 2014 4:30 am   

juz przy zalatwianiu formalnosci ze slubem ustala sie czy dzieci beda mialy nazwisko panienskie matki, ojca czy podwojne.
_________________
 
 
Klareczka 


Dołączyła: 23 Lut 2014
Posty: 90
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Mar 17, 2014 6:59 pm   

Ja biorę nazwisko męża :) jak się pobieramy, to się pobieramy :P
 
 
pannastara 


Dołączyła: 27 Lip 2014
Posty: 82
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sie 22, 2014 10:25 pm   

u mnie podwójne nazwisko nie przejdzie, bo oboje mamy długie, źle to brzmi i wygląda. dlatego zostanę przy swoim. a dzieci - oczywiście po Tatusiu :-)
_________________
Mój dziennik przygotowań. Zajrzysz?
 
 
Catylyn89 


Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 1836
Skąd: Krk
Wysłany: Sob Sie 23, 2014 12:04 am   

Wzięłam nazwisko męża, mimo iż nie lubię jak się je wymawia... Kwestia przyzwyczajenia.
_________________
 
 
*Dorotka_ 
Moderator


Wiek: 35
Dołączyła: 02 Cze 2012
Posty: 5060
Skąd: Łódź/Wrocław
Wysłany: Sob Sie 23, 2014 1:51 pm   

A ja wzięłam mężowe :)
_________________


 
 
emiiskaa 


Dołączyła: 20 Gru 2013
Posty: 459
Skąd: EZG
Wysłany: Sob Sie 23, 2014 7:49 pm   

u mnie też będzie mężowe :)
_________________


 
 
Juska 


Dołączyła: 10 Mar 2013
Posty: 3084
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Sie 24, 2014 5:15 pm   

U mnie podwójne. Dokumenty już wszędzie pozmieniałam na nowe i nigdzie żadnych problemów nie napotkałam :D A dzieci będą miały męża :)
_________________
 
 
karolina84 


Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 84
Skąd: Łowicz
Wysłany: Czw Sie 28, 2014 9:42 am   

Ja mam mężowe, mimo że swoje mam bardzo ładne. Baaardzo ciężko było mi się przestawić,ale chciałam żeby cała rodzina nosiła takie samo i teraz nie żałuję :)
_________________
 
 
marla_red 

Dołączyła: 21 Sie 2014
Posty: 23
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sie 29, 2014 12:17 pm   

Ja zdecydowałam, że będę miała podwójne nazwisko. Nazwisko narzeczonego jest krótkie i ładnie komponuje się z moim, trochę dłuższym :)
_________________


mój dzienniczek: http://www.forum.wesele-l...p=799545#799545
 
 
kapatka 


Wiek: 35
Dołączyła: 12 Maj 2014
Posty: 902
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lis 11, 2014 9:59 pm   

Ja biorę po mężu. W przyszłości planujemy, że będzie nas więcej więc chciałabym żebyśmy wszyscy nazywali się dokładnie tak samo.
_________________


 
 
alekul89 


Wiek: 35
Dołączyła: 10 Maj 2014
Posty: 1360
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lis 11, 2014 10:13 pm   

Będę nosić mężowe nazwisko. Zawsze marzyło mi się podwójne, ale nasze nie pasują do siebie.
_________________


 
 
dorotka0603 


Wiek: 29
Dołączyła: 09 Sty 2015
Posty: 571
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Kwi 27, 2015 8:23 am   

Ja biorę po mężu, nie wyobrażam sobie podwójnego, ani mojego... wydaje mi się to dość dziwne:) Ale każdy ma inny gust :)
_________________


 
 
Sycylijka 


Dołączyła: 18 Lut 2015
Posty: 437
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Kwi 27, 2015 8:25 am   

Ja również biorę nazwisko przyszłego męża :)
_________________
zajrzyj do mnie:) http://forum.wesele-lodz.pl/viewtopic.php?t=17548

 
 
Alice_Liddell 

Dołączyła: 06 Maj 2014
Posty: 158
Skąd: Londyn
Wysłany: Pon Kwi 27, 2015 9:42 am   

A ja będę mieć podwójne. Szkoda mi się rozstawać z moim pięknym rodowym nazwiskiem. I mina taty, gdy się dowiedział, że nadal będzie jego nazwisko w użyciu - bezcenna;) :pokazal jezyk: A narzeczonemu to obojętne, zostawił mi wolną rękę w tej sprawie. Powiedział nawet, że nie muszę zmieniać jeśli nie chce, ale tak radykalna nie będę. Został kompromis.
_________________

Ślubny - http://www.forum.wesele-l...pic.php?t=17128
Poślubny - http://forum.wesele-lodz....p=825372#825372
 
 
kkkkk 

Dołączył: 04 Maj 2019
Posty: 8
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw Cze 06, 2019 10:34 pm   zmiana nazwiska po ślubie

Asiek

Nie wiem czy jest sens tutaj w temacie rozmawiać o zmianach nazwiska.Może wymieniajmy się poglądami poprzez prywatne wiadomości.

[ Dodano: Czw Cze 06, 2019 11:36 pm ]
Asiek napisał/a:
Nosicie (lub będziecie nosić, w przypadku panien) swoje nazwisko, po mężu czy może podwójne? Co zadecydowało o Waszym takim a nie innym wyborze?
Asiek (nosząca dwa nazwiska :girl : )



Asiek

Nie wiem czy jest sens tutaj w temacie rozmawiać o zmianach nazwiska.Może wymieniajmy się poglądami poprzez prywatne wiadomości.

[ Dodano: Czw Cze 06, 2019 11:37 pm ]
Asiek napisał/a:
Nosicie (lub będziecie nosić, w przypadku panien) swoje nazwisko, po mężu czy może podwójne? Co zadecydowało o Waszym takim a nie innym wyborze?
Asiek (nosząca dwa nazwiska :girl : )



Asiek

Nie wiem czy jest sens tutaj w temacie rozmawiać o zmianach nazwiska.Może wymieniajmy się poglądami poprzez prywatne wiadomości.
_________________
Kuba
 
 
*Asiek 
Moderator
Czarownica vel Anioł


Dołączyła: 05 Sty 2004
Posty: 2217
Skąd: Kiedyś Łódź
Wysłany: Pią Cze 07, 2019 8:07 pm   Re: zmiana nazwiska po ślubie

kkkkk napisał/a:
Asiek

Nie wiem czy jest sens tutaj w temacie rozmawiać o zmianach nazwiska.Może wymieniajmy się poglądami poprzez prywatne wiadomości.


Forum już z racji swojej nazwy wskazuje na to, że wymieniamy się poglądami właśnie na forum. :wink:

Privy służą raczej do zgłaszania problemów, sugestii, kontaktu z osobami w konkretnym celu (np. poruszanie spraw zbyt prywatnych, o których nie chcemy pisać na forum ogólnym albo ktoś chce nawiązać kontakt z osobą odnośnie namiarów na fotografa, salę, itp.)
_________________
 
 
Atko 


Wiek: 35
Dołączyła: 09 Cze 2016
Posty: 101
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Cze 07, 2019 8:11 pm   

Ja przyjęłam nazwisko męża. Myślałam początkowo o podwójnym, bo jestem dość zżyta ze swoim rodowym, ale razem byłyby zdecydowanie za długie :)
_________________


 
 
kkkkk 

Dołączył: 04 Maj 2019
Posty: 8
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Cze 07, 2019 8:42 pm   zmiana nazwiska po ślubie

Atko napisał/a:
Ja przyjęłam nazwisko męża. Myślałam początkowo o podwójnym, bo jestem dość zżyta ze swoim rodowym, ale razem byłyby zdecydowanie za długie :)


Atko moja kochana a nie myślałaś o tym skoro taki problem żeby zostać tylko i wyłącznie przy własnym nazwisku ?

[ Dodano: Pią Cze 07, 2019 9:44 pm ]
Asiek napisał/a:
kkkkk napisał/a:
Asiek

Nie wiem czy jest sens tutaj w temacie rozmawiać o zmianach nazwiska.Może wymieniajmy się poglądami poprzez prywatne wiadomości.


Forum już z racji swojej nazwy wskazuje na to, że wymieniamy się poglądami właśnie na forum. :wink:

Privy służą raczej do zgłaszania problemów, sugestii, kontaktu z osobami w konkretnym celu (np. poruszanie spraw zbyt prywatnych, o których nie chcemy pisać na forum ogólnym albo ktoś chce nawiązać kontakt z osobą odnośnie namiarów na fotografa, salę, itp.)


No dobrze Asiek.W takim razie ja jestem facetem i pewnie osobników mojej płci jest ty mało.Pisałem ci w PW mimo że jestem facetem to jak najbardziej popieram to,że jeśli kobieta chce zostać tylko i wyłącznie przy swoim nazwisku lub mieć dwuczłonowe dla mnie to żaden problem.Nazwisko mamy od urodzenia jesteśmy z nim zżyci,może mieć jakąś historię.Dlaczego kobieta ma je zmieniać ? Bo taka tradycja dla mnie chora tradycja.Tutaj jestem jak najbardziej po stronie kobiet.Ty co Asiek myślisz ?
_________________
Kuba
 
 
Atko 


Wiek: 35
Dołączyła: 09 Cze 2016
Posty: 101
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Cze 07, 2019 9:15 pm   

kkkkk, a czy napisałam gdzieś, że to taki problem? Gdyby było, to zapewniam Cię, że zostałabym przy swoim. Jesteśmy rodziną, mamy w drodze dziecko, więc fajnie, żebyśmy wszyscy nazywali się tak samo, zresztą wspólne nazwisko ułatwia wiele spraw urzędowych itp. :)
_________________


 
 
kkkkk 

Dołączył: 04 Maj 2019
Posty: 8
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Cze 07, 2019 9:23 pm   zmiana nazwiska po ślubie

Atko napisał/a:
kkkkk, a czy napisałam gdzieś, że to taki problem? Gdyby było, to zapewniam Cię, że zostałabym przy swoim. Jesteśmy rodziną, mamy w drodze dziecko, więc fajnie, żebyśmy wszyscy nazywali się tak samo, zresztą wspólne nazwisko ułatwia wiele spraw urzędowych itp. :)


Ja na tej stronie w tym temacie przeczytałem wszystkie posty prześledziłem też inne fora i jestem zszokowany tym jak wy się dajecie.Wy kobiety nie piszę o tobie konkretnie mam nadzieję,że się nie dałaś.

Czytałem wiele i ręce mi opadają.Są kobiety które chciałyby tylko swoje zachować albo mieć dwuczłonowe ale mąż nie wyraża zgody,zabrania,nie chce o tym słyszeć itd.

Sorry ale od kiedy w takiej sprawie pyta się męża o zgodę ? Gdyby mi moja kobieta próbowałaby mi coś nakazać to chyba bym ją wyśmiał owszem dyskusja tak ale nie jakieś zabranianie.

A te posty mniej więcej tak wyglądają " chciałabym swoje albo dwuczłonowe ale mąż się nie zgadza"

Normalnie szlag mnie trafia jak to czyta.Niech jemu powie że chce żeby on przyjął jej nazwisko to jestem pewien,że się nie zgodzi i nie będzie się jej pytał o pozwolenie.

Mówi się stanowczo " zostaję przy swoim nazwisku lub biorę dwuczłonowe i nie pytam się ciebie o zgodę a jeśli ci to przeszkadza to twój problem".Tyle w temacie a jak czytam to co się tu dzieje to mi ręce opadają.Gdyby mi moja dziewczyna kazała mi przyjąć jej nazwisko narzucała mi to to bym ją wyśmiał.Możemy porozmawiać ale bez żadnego narzucania.
_________________
Kuba
 
 
*Asiek 
Moderator
Czarownica vel Anioł


Dołączyła: 05 Sty 2004
Posty: 2217
Skąd: Kiedyś Łódź
Wysłany: Sob Cze 08, 2019 10:30 am   Re: zmiana nazwiska po ślubie

kkkkk napisał/a:

Czytałem wiele i ręce mi opadają.Są kobiety które chciałyby tylko swoje zachować albo mieć dwuczłonowe ale mąż nie wyraża zgody,zabrania,nie chce o tym słyszeć itd.


Osobiście, nie rozumiem takiego nastawienia, jakiegoś zabraniania, itd.
Nie wyobrażam sobie być z mężczyzną, który zabroniłby mi czegokolwiek, co jest w zgodzie z prawem.
Ale tak samo nie rozumiem, jak można być z mężczyzną, który bije, ubliża....

Ja mam podwójne nazwisko, bo tak chciałam (z kilku powodów) i nikt nie miał i nie ma z tym problemu. :)

Kkkkk, temat zmiany nazwiska przez kobietę po ślubie ma silną tradycję.
Wiele osób po prostu nie wyobraża sobie, że kobieta mogłaby zostać po ślubie przy panieńskim ("Jak to? A jak będą dzieci i rodzice mają inne nazwiska, to wygląda jakby dzieci były nieślubne"), a podwójne uważają za jakąś fanaberię "pańci z miasta" co zadziera nosa. :cool:

Poza tym w większości przypadków, zwłaszcza u młodych dziewczyn/kobiet, myślę, że są z tego dumne, że wychodzą za mąż i zmiana nazwiska jest dla nich po części WIDOCZNą zmianą statusu społecznego. Chcą i zmieniają - nie widzę w tym niczego dziwnego, czy nienormalnego. Mają możliwość prawną to zrobić i z tego korzystają.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Asiek Sob Cze 08, 2019 10:32 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kkkkk 

Dołączył: 04 Maj 2019
Posty: 8
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob Cze 08, 2019 11:02 am   Re: zmiana nazwiska po ślubie

Asiek napisał/a:
kkkkk napisał/a:

Czytałem wiele i ręce mi opadają.Są kobiety które chciałyby tylko swoje zachować albo mieć dwuczłonowe ale mąż nie wyraża zgody,zabrania,nie chce o tym słyszeć itd.


Osobiście, nie rozumiem takiego nastawienia, jakiegoś zabraniania, itd.
Nie wyobrażam sobie być z mężczyzną, który zabroniłby mi czegokolwiek, co jest w zgodzie z prawem.
Ale tak samo nie rozumiem, jak można być z mężczyzną, który bije, ubliża....

Ja mam podwójne nazwisko, bo tak chciałam (z kilku powodów) i nikt nie miał i nie ma z tym problemu. :)

Kkkkk, temat zmiany nazwiska przez kobietę po ślubie ma silną tradycję.
Wiele osób po prostu nie wyobraża sobie, że kobieta mogłaby zostać po ślubie przy panieńskim ("Jak to? A jak będą dzieci i rodzice mają inne nazwiska, to wygląda jakby dzieci były nieślubne"), a podwójne uważają za jakąś fanaberię "pańci z miasta" co zadziera nosa. :cool:

Poza tym w większości przypadków, zwłaszcza u młodych dziewczyn/kobiet, myślę, że są z tego dumne, że wychodzą za mąż i zmiana nazwiska jest dla nich po części WIDOCZNą zmianą statusu społecznego. Chcą i zmieniają - nie widzę w tym niczego dziwnego, czy nienormalnego. Mają możliwość prawną to zrobić i z tego korzystają.


Asiek

A myślałaś tylko o tym żeby zostać tylko przy swoim nazwisku ?

Uważam,że każdy ma prawo wyboru.Nazwisko to część naszej tożsamości z nim się urodziliśmy ma jakąś historię.Dlaczego kobieta ma zmieniać ? Bo jest kobietą ? Bo taka tradycja ?
Wiele kobiet idzie na kompromis i żeby sprawić przyjemność mężowi bierze podwójne.Ale NIE.NIE i jeszcze raz NIE.To żaden kompromis.Chcę mieć tylko swoje nazwisko to biorę swoje i koniec pieśni.A kompromisem mogłoby być to,że on też dolepi jej nazwisko do swojego.Pozatym dzieci mogą mieć też nazwisko kobiety.

Asiek mi chodzi o to jak one się mogą pytać o zgodę.Mówią facetowi,że chcą swoje zachować albo mieć dwuczłonowe a ten się nie zgadza,nie chce o tym słyszeć a one się na to godzą.

Przepraszam ja się mam pytać o pozwolenie faceta.Gdybym był kobietą to postawiłbym sprawę jasno."Zostawiam swoje nazwisko albo biorę dwuczłonowe a jak ci się nie podoba to twój problem zawsze możesz przyjąć moje nazwisko".Prosty komunikat a jak facet ma ból 4 liter to jego problem.

Ja swojej dziewczyny nie zamierzam zmuszać do przyjęcia mojego nazwiska dla mnie to żadna ujma ale gdyby ona np.chciała mnie zmusić żebym przyjął jej nazwisko albo że się nie zgadza,żebym został przy swoim to bym ją wyśmiał.Owszem dyskusja jak najbardziej na tak ale nie żadne zmuszanie.Nikt mi nie będzie mówił jakie nazwisko mam nosić.
_________________
Kuba
 
 
*Asiek 
Moderator
Czarownica vel Anioł


Dołączyła: 05 Sty 2004
Posty: 2217
Skąd: Kiedyś Łódź
Wysłany: Sob Cze 08, 2019 11:25 am   Re: zmiana nazwiska po ślubie

kkkkk napisał/a:
Asiek

A myślałaś tylko o tym żeby zostać tylko przy swoim nazwisku ?


Nie.

kkkkk napisał/a:
Uważam,że każdy ma prawo wyboru.

Zgadza się. I takie prawo wyboru kobieta przecież ma : może zostać przy swoim, może mieć podwójne (w różnej kolejności), może przyjąć męża.

kkkkk napisał/a:
Nazwisko to część naszej tożsamości z nim się urodziliśmy ma jakąś historię.

Wiele osób nie przywiązuje pewnie do tego takiej uwagi, tak myślę.
Poza tym, a co jeśli ktoś pochodzi z jakiejś patologicznej rodziny i nie chce mieć z nią do czynienia i jest szczęśliwy jak zmieni nazwisko?
Albo co z nazwiskami, które po prostu nam się ni podobają? Albo są wulgarne w brzmieniu lub po prostu śmieszne?
Sorry, ale nie chciałabym się nazywać np. Kołek, Kiełbasa albo Ruchała - bez względu na to czy byłoby to moje panieńskie czy po mężu. :roll:
Wiele ludzi zmienia nazwiska z takich powodów, także mężczyźni.

Znam też kilka przypadków, gdzie mężczyzna przyjął nazwisko po żonie.

kkkkk napisał/a:
Dlaczego kobieta ma zmieniać ? Bo jest kobietą ? Bo taka tradycja ?

Ale przecież nie ma przymusu. :roll:
Ma możliwość przy okazji ślubu to zrobić i wiele z tego korzysta. Proste.

kkkkk napisał/a:
Wiele kobiet idzie na kompromis i żeby sprawić przyjemność mężowi bierze podwójne.

Naprawdę, żeby zrobić przyjemność mężowi? :lol:
Jest wiele powodów, dla których kobiety decydują się na podwójne nazwisko, a nie "przyjemność mężowi". :razz:

kkkkk napisał/a:
Asiek mi chodzi o to jak one się mogą pytać o zgodę.Mówią facetowi,że chcą swoje zachować albo mieć dwuczłonowe a ten się nie zgadza,nie chce o tym słyszeć a one się na to godzą.

Nie wiem, bo nigdy nie miałam do czynienia z taką osobą, więc dla mnie to rozważanie czysto teoretyczne.
Trzeba by zapytać osobę, która była w takiej sytuacji.

kkkkk napisał/a:
Przepraszam ja się mam pytać o pozwolenie faceta.Gdybym był kobietą to postawiłbym sprawę jasno."Zostawiam swoje nazwisko albo biorę dwuczłonowe a jak ci się nie podoba to twój problem zawsze możesz przyjąć moje nazwisko".Prosty komunikat a jak facet ma ból 4 liter to jego problem.


Dosadnie, ale trafnie. Też tak uważam.
_________________
 
 
kkkkk 

Dołączył: 04 Maj 2019
Posty: 8
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob Cze 08, 2019 11:45 am   Re: zmiana nazwiska po ślubie

Asiek napisał/a:
kkkkk napisał/a:
Asiek

A myślałaś tylko o tym żeby zostać tylko przy swoim nazwisku ?


Nie.

kkkkk napisał/a:
Uważam,że każdy ma prawo wyboru.

Zgadza się. I takie prawo wyboru kobieta przecież ma : może zostać przy swoim, może mieć podwójne (w różnej kolejności), może przyjąć męża.

kkkkk napisał/a:
Nazwisko to część naszej tożsamości z nim się urodziliśmy ma jakąś historię.

Wiele osób nie przywiązuje pewnie do tego takiej uwagi, tak myślę.
Poza tym, a co jeśli ktoś pochodzi z jakiejś patologicznej rodziny i nie chce mieć z nią do czynienia i jest szczęśliwy jak zmieni nazwisko?
Albo co z nazwiskami, które po prostu nam się ni podobają? Albo są wulgarne w brzmieniu lub po prostu śmieszne?
Sorry, ale nie chciałabym się nazywać np. Kołek, Kiełbasa albo Ruchała - bez względu na to czy byłoby to moje panieńskie czy po mężu. :roll:
Wiele ludzi zmienia nazwiska z takich powodów, także mężczyźni.

Znam też kilka przypadków, gdzie mężczyzna przyjął nazwisko po żonie.

kkkkk napisał/a:
Dlaczego kobieta ma zmieniać ? Bo jest kobietą ? Bo taka tradycja ?

Ale przecież nie ma przymusu. :roll:
Ma możliwość przy okazji ślubu to zrobić i wiele z tego korzysta. Proste.

kkkkk napisał/a:
Wiele kobiet idzie na kompromis i żeby sprawić przyjemność mężowi bierze podwójne.

Naprawdę, żeby zrobić przyjemność mężowi? :lol:
Jest wiele powodów, dla których kobiety decydują się na podwójne nazwisko, a nie "przyjemność mężowi". :razz:

kkkkk napisał/a:
Asiek mi chodzi o to jak one się mogą pytać o zgodę.Mówią facetowi,że chcą swoje zachować albo mieć dwuczłonowe a ten się nie zgadza,nie chce o tym słyszeć a one się na to godzą.

Nie wiem, bo nigdy nie miałam do czynienia z taką osobą, więc dla mnie to rozważanie czysto teoretyczne.
Trzeba by zapytać osobę, która była w takiej sytuacji.

kkkkk napisał/a:
Przepraszam ja się mam pytać o pozwolenie faceta.Gdybym był kobietą to postawiłbym sprawę jasno."Zostawiam swoje nazwisko albo biorę dwuczłonowe a jak ci się nie podoba to twój problem zawsze możesz przyjąć moje nazwisko".Prosty komunikat a jak facet ma ból 4 liter to jego problem.


Dosadnie, ale trafnie. Też tak uważam.


No to Asiek

Co do ośmieszający nazwisk masz rację.Lepiej zmienić albo jak ktoś jest z patologii to ślub jest dobrą okazją żeby zmienić nazwisko.

Chodzi mi tylko o to,że jak kobieta chce zostać przy swoim albo mieć dwuczłonowe a facet się nie zgadza,zabrania itd.To kobiety się na to godzą.
To mnie drażni.

Uważam,że kwestia nazwiska jest bardzo ważna i tu nie można iść na kompromisy.Czytałem różne fora i kobiety które chcą mieć tylko swoje nazwisko biorę ten drugi człon żeby mąż się nie fochał i i nie obrażał.Ale tak jak pisałem NIE NIE i NIE.Chce swoje to biorę swoje i koniec.A kompromisem mogłoby być to,że facet też dolepia jej nazwisko do swojego i oboje mają podwójne.

Oczywiście facet może wyrazić swoje zdanie coś doradzić ale nie nie zgadzać się i zabraniać.

A czytałem wszystkie posty w tym temacie na tej stronie i wiele innych na innych stronach i mi ręce opadają.Jeżeli ma coś się zmienić w tym temacie to więcej kobiet musi być odważnych stawiać na swoim.Wiele tradycji upadało.Gdyby kobiety w dawnych czasach nie walczyły o swoje to nie miałyby praw wyborczych np. itd. Kiedy kobiety zaczęły nosić spodnie wielu to dziwiło jak to ale gdy było ich coraz więcej ten aspekt przestał wszystkich dziwić.Z nazwiskami jest tak samo.
_________________
Kuba
 
 
*Asiek 
Moderator
Czarownica vel Anioł


Dołączyła: 05 Sty 2004
Posty: 2217
Skąd: Kiedyś Łódź
Wysłany: Sob Cze 08, 2019 12:16 pm   

kkkkk, myślę, że nie jestem w takim razie właściwą osobą do dyskusji, bo to co piszesz ja wszystko wiem i stosuję i stosowałam w życiu. :)
Jestem wyemancypowana (choć nie jestem feministką), świadoma swoich praw.

Nie dzielę ludzi na mężczyzn i kobiety tylko na mądrych i głupich. :wink: Płeć nie ma tu nic do rzeczy.

Nie obracałam się w środowiskach słodkich idiotek ani nabuzowanych macho, więc wszystko co piszesz o zgodach, zabranianiach, zakazach to dla mnie czysta teoria - ja po prostu nie znam takich ludzi, którzy narzucają swoją wolę z racji tego, że są mężczyzną/kobietą.

Mogę, tak jak Ty, zastanawiać się dlaczego ludzie godzą się na to czy na tamto, ale nie będę przez to mądrzejsza. Podobnie nigdy nie zrozumiem, jak kobieta może być z mężczyzną który ją bije, bije ich dzieci, a nawet je gwałci. Po prostu tego nie ogarniam i nawet nie próbuję.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl