Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Taca a ślub
Autor Wiadomość
aniam 


Dołączyła: 13 Wrz 2004
Posty: 23
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sie 28, 2006 8:04 pm   

chyba bardziej optymistyczna wersja...hehe :)
_________________
Szczęśliwa żona...
 
 
 
Agatka_P 


Wiek: 41
Dołączyła: 07 Wrz 2005
Posty: 1093
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sie 31, 2006 9:30 pm   

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Ostatnio zmieniony przez Agatka_P Wto Kwi 10, 2007 10:56 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Edi 

Wiek: 40
Dołączyła: 24 Cze 2005
Posty: 430
Skąd: sprzed komputera
Wysłany: Czw Sie 31, 2006 10:54 pm   

Agatka_P napisał/a:
ksiądz im tam zaproponował że albo może być ślub darmo .


Czy ja dobrze widze?? Za darmo?? To chyba nie w Polsce :evil: ale zawsze trafiają się miłe wyjątki, tylko szkoda, że jest ich tak mało :roll:
_________________
Ja chce powtórki z 23 września 2006 !! !

 
 
kamui 

Wiek: 42
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 55
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Wrz 04, 2006 3:19 pm   

U nas tacy nie bylo Uzgodnilismy wszystko wczesniej z koscielnym bo taca ze slubow jest dla niego.
_________________
http://os.mrf.prv.pl
 
 
 
karmelcia 


Wiek: 44
Dołączyła: 07 Lis 2005
Posty: 177
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Wrz 04, 2006 3:45 pm   

U nas jest tak ze jesli damy troche wiecej za slub to nie bedzie zbierania na tace- ale niestety nie wiem co to znaczy "troche wiecej" :|
_________________

http://www.wizaz.pl
 
 
 
misia-misia 
Working Mom :)


Wiek: 43
Dołączyła: 04 Sty 2006
Posty: 1643
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Wrz 04, 2006 3:49 pm   

Mnie tak wku...rza gdy podczas slubu ksiądz lub ministrant biega z tacą! :twisted: :twisted:

poprostu krew mnie zalewa !! !

Nie dość że za ślub się płaci to jeszcze takie żebranie!

A już białej gorączki dostałam po akcji na pogrzebie mojego dziadka.
Babcia zapłakana w żałobie,obok jej dzieci czyli mój tata i ciocia.Nagle jak zjawa wychodzi zakonnica z taca do kogo?Do babci!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Tata jak na zakonnicę spojrzał...mało jej spojrzeniem nie zabił.Zakonnica szybko się zawinęła i poszła...ławkę dalej!
ręce opadają...
_________________
 
 
 
Kociadło 


Wiek: 39
Dołączyła: 17 Lut 2008
Posty: 2269
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Mar 11, 2009 4:52 am   

my chcieliśmy "dopłacić" żeby nie byłą zbierana taca ale wybraliśmy godzinę 18 z mszą i ksiądz powiedział że jak jest zwyczajowa msza to nie możne tak zrobić bo mogą przyjść postronni ludzie którzy będą chcieli dać na ofiarę w jakiejś intencji a my nie możemy im tego odbierać
ehhh nio szkoda nie lubie tego zbierania w czasie ślubu al jak chcieliśmy 18ta to mamy to co nie chcieliśmy
_________________
 
 
 
marysia 


Wiek: 39
Dołączyła: 23 Sty 2008
Posty: 492
Skąd: Pabianice
Wysłany: Sro Mar 11, 2009 10:16 am   

Kociadło napisał/a:
ehhh nio szkoda nie lubie tego zbierania w czasie ślubu al jak chcieliśmy 18ta to mamy to co nie chcieliśmy

Nie przejmuj się ;) pełno par jest w takiej samej sytuacji, np. my :-?
_________________
 
 
agunia84 


Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2007
Posty: 3627
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Mar 11, 2009 10:19 am   

Ja nawet nie wiem jak jest z tacą w moim kościele, bo nigdy nie byłam tam na ślubie.
 
 
Dorotka847 


Wiek: 39
Dołączyła: 19 Gru 2007
Posty: 426
Skąd: łódź
Wysłany: Sro Mar 11, 2009 11:29 am   

U nas zbieranie na tece było bo tak już jest w moim kościele i nie ma wyjątków. Mi się to nie podoba ale... :evil:
_________________
 
 
Tissaia 
pani stara*


Wiek: 38
Dołączyła: 14 Kwi 2008
Posty: 536
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Mar 11, 2009 11:48 am   

Alma_ napisał/a:
Staram się zrozumieć i zaakceptować fakt, że ślub "kosztuje" kilkaset złotych - chcę, czy nie - ale płacę :twisted:
Czy goście, którzy tego faktu nieakceptują (często innowiercy lub ateiści) mają poczekać za bramą kościoła?


Ja bym się akurat tym aż tak nie przejmowała. Jak ktoś jest ateistą, to już jego sprawa, czy na zewnątrz udaje wierzącego (klęka, modli się, śpiewa i rzuca na tacę), czy nie. To, czy ktoś będzie czuł się głupio ze swoimi przekonaniami to już jego sumienie. Równie dobrze można założyć, że podczas modlitw ateistom będzie głupio.

Osobiście na tacę nigdy nie rzucam i nie mam z tym żadnego problemu.
_________________
*Mój wieczór panieński, etap szaleństw w klubie, przyplątuje się jakiś facet i zwraca do mojej zamężnej już wtedy koleżanki:
-To ty jesteś ta panna młoda?
Koleżanka:
-Nie, ja jestem już pani stara...

Mission accomplished 06.06.09. :)
 
 
Ambrozja 


Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 1434
Skąd: Katowice
Wysłany: Sro Mar 11, 2009 11:53 am   

U mnie w kościołach (na szczęscie nie we wszystkich) jest tak, że na ślubach taca jest przed młodą parą i każdy musi wstać, przemaszerować pod ołtarz, wrzucić i wraca na swoje miejsce. Strasznie tego nie lubię. Muszę się dowiedzieć jak będzie u mnie na ślubie. Już wolałabym, żeby kościelny dyskretnie między ławkami pozbierał. A najlepiej to wcale.
_________________
Kobiety są niewolnicami tylko tych, którzy potrafią je mocno trzymać i dogadzać ich kaprysom - Bolesław Prus
 
 
 
yennefer 

Dołączyła: 14 Wrz 2008
Posty: 641
Skąd: nowhere
Wysłany: Sro Mar 11, 2009 12:00 pm   

Kociadło napisał/a:
jak jest zwyczajowa msza to nie możne tak zrobić bo mogą przyjść postronni ludzie którzy będą chcieli dać na ofiarę w jakiejś intencji a my nie możemy im tego odbierać

No naprawdę bardzo ważny powód :roll: To może chociaż niech postawi gdzieś tacę z ministrantem albo bez, np. pod chórem, zamiast z nią biegać po całym kościele w trakcie ślubu. Będzie wilk syty i owca cała.
 
 
cytrynka82 

Dołączyła: 03 Mar 2008
Posty: 20
Skąd: -----
Wysłany: Sro Mar 11, 2009 10:25 pm   

agunia84 napisał/a:
Ja nawet nie wiem jak jest z tacą w moim kościele, bo nigdy nie byłam tam na ślubie.


u nas w kościele na ślubie zbierają na tace, tylko że niby z tych pieniędzy odprawiana jest później msza w intencji nowożeńców... na końcu mszy ksiądz podaje kiedy i o której godzinie się ona odbędzie
 
 
agunia84 


Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2007
Posty: 3627
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Mar 11, 2009 10:31 pm   

Cytrynka mówisz o kościele Narodzenia NMP w Bełchatowie ??
 
 
cytrynka82 

Dołączyła: 03 Mar 2008
Posty: 20
Skąd: -----
Wysłany: Sro Mar 11, 2009 10:41 pm   

tak... o tym na Kościuszki
 
 
kamislodz 

Wiek: 44
Dołączyła: 20 Paź 2007
Posty: 16
Skąd: ŁÓdź
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 12:49 am   

Nam powiedzieli,ze jak nie chcemy żeby ktoś chodził z tacą to mamy dopłacić 200zł.Ja osobiście nie cierpię zbierania przy ważnych uroczystościach,wiec wolimy dopłacić :kwasny:
_________________
MiŁeGo DniA Gość:)
 
 
 
agunia84 


Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2007
Posty: 3627
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 10:05 am   

cytrynka82 napisał/a:
tak... o tym na Kościuszki


To już przesadzają w tym kościele dosyć, że tyle się płaci za mszę to jeszcze na tace zbierają. :kwasny:
 
 
Agguniaa 


Wiek: 38
Dołączyła: 06 Lip 2008
Posty: 714
Skąd: Bełchatów i o-lica
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 3:03 pm   

Niestety zbieranie tacy jest nagminne... :o :kwasny:
_________________

6 czerwiec 2009
Pozdrawiam
Aga
 
 
 
skalimonka 
żona skalimona


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 2003
Skąd: UK
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 9:50 pm   

Eh, nie rozumiem w ogole czym sie przejmujecie. Normalne, ze zbieraja, zawsze zbierali i zbierac beda, ja sie tym bym w ogole nie przejmowala. Kto bedzie chcial, da, a kto nie, nie i tyle.
_________________
 
 
owieczka_foto 
Firma


Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 452
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 10:35 pm   

skalimonka napisał/a:
Normalne, ze zbieraja, zawsze zbierali i zbierac beda, ja sie tym bym w ogole nie przejmowala.

Ty sie nie przejmujesz, a nam to przeszkadzało i u nas tacy nie było. I wcale nie jest powiedziane, że muszą zbierać.
_________________
mynewborn... fotografia od dnia narodzin, ciążowa, noworodkowa, niemowlęca, na chrzest i komunię
 
 
Kociadło 


Wiek: 39
Dołączyła: 17 Lut 2008
Posty: 2269
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 10:44 pm   

ja się nie przejmuje - mnie tylko to wkurza trochę ale cóż sam chciałam wiec mam i tyle
a nie zbieraja wszędzie i zawsze gdybyśmy wybrali np 19ta to dalibyśmy księdzu 200 i by nie zbierali - wilk syty owca całą i była by gitara ale chcieliśmy 18 wiec jest jak jest
u moich rodziców daje się 50 zeta i po krzyku a czasem ksiądz nic nie bierze i mówi że to na nową drogę życia ale to tylko jak ma dobry humor
_________________
 
 
 
skalimonka 
żona skalimona


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 2003
Skąd: UK
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 10:51 pm   

Właściwie z drugiej strony, to dlaczego tak na sile odbierac gosciom mozliwosc dania na tace?? To tez nie bardzo wporzadku, moze ktos zawsze daje i ma takie zyczenie...
_________________
 
 
Kociadło 


Wiek: 39
Dołączyła: 17 Lut 2008
Posty: 2269
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 11:02 pm   

a mnie takie zbieranie w czasie ślubu drażni, rozumiem na mszy zwykłej ale nie w czasie ślubu - jak ostatnio byłam na ślubie i kościelny wyszedł z tacą to to przede mną poszedł taki pomruk"nio nie nawet w trakcie ślubu, mogliby sobie darować' trochę tej osobie nie wyszło bo akurat było cicho i dużo osób to usłyszało, ale się uśmiechneli i tylko przytakneli
nie wiem jakie jest czy większości to odpowiada czy nie - ankiety nie robiłam - ale jak ktoś przecież nawet by miał taki zwyczaj to w kościele zawsze są puszki na ofiary albo na stoliczkach tace i jak się wychodzi można wrzucić - no problem
_________________
 
 
 
skalimonka 
żona skalimona


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 2003
Skąd: UK
Wysłany: Czw Mar 12, 2009 11:14 pm   

No ale jednak zbieraja, pomimo puszek... w takim razie zbieranie w ogole nie jest potrzebne... ale licza na to, ze wiecej uzbieraja, jak przejda po kosciele...Jak by ktos baaardzo bardzo tak mocno chcial to i do ksiedza moze podejsc po mszy czy slubie i mu dac kase. Ja mysle, ze jednak biorac slub w kosciele, moznaby sie z pewnymi rzeczami pogodzic i dostosowac... znaczy przyjac za "dobra monete" hihi , to ze w kosciele zbieraja pieniadze :) A nie wydaje wam sie to troche ... no cóz ...naciaganiem na sile, placic im jeszcze, nie raz wiecej, zeby tego nie robili???
_________________
 
 
Agguniaa 


Wiek: 38
Dołączyła: 06 Lip 2008
Posty: 714
Skąd: Bełchatów i o-lica
Wysłany: Pią Mar 13, 2009 9:33 am   

Mojej koleżanki mama, na ślubie własnej córki nie chciała tacy..poszła do księdza powiedziała co i jak dała mu 200 zł....a ksiądz na kazaniu mówił o wdowach, śmierci...i rozstaniu....wszyscy się śmiali że to za niską tacę :razz:
_________________

6 czerwiec 2009
Pozdrawiam
Aga
 
 
 
ppola 
Birdwoman


Wiek: 41
Dołączyła: 05 Wrz 2008
Posty: 2189
Skąd: Kanzas
Wysłany: Pią Mar 13, 2009 9:55 am   

Mi sie zbieranie na tace w trakcie slubu nie podoba, placi sie slono za byle świstek, za zapalenia swiatla, za to za tamto i jeszcze chodza z tacą. Jak dla mnie jest to poprostu nie fair. Ostatnio bylam na chrzcinach, normalna msza i taca, ok rozumiem. chrzciny po mszy i w trakcie wychodzi kościelny i zbiera na tace, wsrod 20 zebranych osób. Jak dla mnie jest to mega porazka.
_________________

Obudź się Gość :D
 
 
skalimonka 
żona skalimona


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 2003
Skąd: UK
Wysłany: Pią Mar 13, 2009 11:18 am   

Biorac bardzo serio rozmowe o pieniadzach, to ksieza powinni zyc z tego, co laska, co ludzie im dadza bez "naciskania" na przyklad chodzac z taca. Chrzest, Komunia Swieta i Slub, tak samo jak pogrzeb powinien byc odprawiany za darmo. Niestety tak nie jest, ale to juz rozmowa na baaaardzo dlugi i trudny niestety temat. Ale wiem, ze sporo ludzi jednak daje, wiec uwazam, ze jesli chca dawac, to niech daja.
Ale jakby mi ksiadz na slubie mowil o rozstaniach, smierci i wdowach, to chyba szybko i glosno wypisalabym sie z parafii i jeszcze wyzej pisala jakies pisma. To juz swiadczy o niskim poziomie ksiedza niestety, ze albo robi na zlosc, albo nie umie dostosowac mowy do sytuacji... smutno, ze takie rzeczy sie zdarzaja. Niestety wydaje mi sie, ze jest na to przyzwolenie ludzi... bo powiedzmy sobie szczerze, gdyby ludzie - wiekszosc zareagowala po czyms takim i kilka osob napisalo by pisma ze skargami, ze ich to gorszy i przeszkadza, ksiadz dostal by upomnienie i moze by sie zastanowil nastepnym razem, czy warto robic takie numery. Wiem, ze ksieza potrafia byc perfidni i robic na zlosc wlasnie z powodu pieniedzy. Szkoda tylko, ze w dniu tak waznym jak dzien slubu, czy pogrzebu, bo czesto to co uslyszymy rani nasze uczucia jeszcze bardziej i co najgorsze na dlugo pozostaje w pamieci :(
_________________
 
 
owieczka_foto 
Firma


Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 452
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Mar 13, 2009 8:26 pm   

skalimonka napisał/a:
Biorac bardzo serio rozmowe o pieniadzach, to ksieza powinni zyc z tego, co laska, co ludzie im dadza bez "naciskania" na przyklad chodzac z taca.

Skoro już podejmujesz temat. To - tak. Postawmy sprawę jasno, albo jest cennik, albo jest co łaska. Co łaska nie mniej niż "kwota" jest dla mnie obłudą. Skoro to ma być ofiara to niech będzie. Jednego stac na 100 PLn drugiego na 10 PLN. Zdanie rozpoczynane przez księdza od "ofiara będzie wynosiła..." powoduje że odkręcam się na pięcie i mówię dziękuję.

skalimonka napisał/a:
Chrzest, Komunia Swieta i Slub, tak samo jak pogrzeb powinien byc odprawiany za darmo.

Nie. Powinna być to ofiara. Dobrowolna ofiara. Odmawianie sakramentów ze względu na zbyt niską kwotę to dla mnie obłuda. A wyłaczanie świateł, kazanie zupełnie nie na temat... no cóż... każdy sobie wystawia świadectwo.

skalimonka napisał/a:
Ale wiem, ze sporo ludzi jednak daje, wiec uwazam, ze jesli chca dawac, to niech daja.

Tak jak ktos napisał - są puszki w kościele. Niekoniecznie musi kościelny z taca biegać podczas ślubu.
_________________
mynewborn... fotografia od dnia narodzin, ciążowa, noworodkowa, niemowlęca, na chrzest i komunię
 
 
skalimonka 
żona skalimona


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 2003
Skąd: UK
Wysłany: Pią Mar 13, 2009 9:41 pm   

Owieczko, wyczulam zdenerwowanie w Twoim poscie. Nie wiem dlaczego tak agresywnie? Przeciez ja wcale nie napisalam, ze powinien byc cennik w kosciele! A ze "za darmo" slub, pogrzeb itd, to wlasnie chodzilo mi o to, ze nie powinno byc ceny typu "co laska, ale nie mniej niz 400zl", bo to juz "co laska" wtedy nie jest. Za darmo, czyli ksiadz nie powinien wywierac wplywu czy w jakikolwiek inny sposob naciskac na Ciebie, czy masz dac i ile masz dac. A za darmo tez powinni odprawiac, jesli ktos nie ma pieniedzy!
Napisalam tez, ze jezeli ksiadz robi numery typu brzydkie odprawienie slubu czy pogrzebu, to nie swiadczy to o nim dobrze. Nie wiem czemu tu tez sie ze mna nie zgadzasz??
Poza tym sama niedawno doswiadczylam 2 niemilych spotkan z ksiedzem, z ktorym rozmowa byla TYLKO o pieniadzach - nie wprost, ale mozna bylo sie domyslic- i na nauki przedmalzenskie zamiast w miescie w ktorym mieszkam, jezdzimy do kosciola 50 mil od domu, wiec chyba swiadczy to o tym, ze do sprawy podchodze podobnie do Ciebie Owieczko. Nie wiem wiec skad taki nieprzyjemny ton. Zreszta nie mam zamiaru sie z Toba klócic, nie o to tutaj chodzi. Wyrazilam swoje zdanie, moze przeczytaj mojego poprzedniego posta raz jeszcze.
_________________
 
 
owieczka_foto 
Firma


Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 452
Skąd: Łódź
  Wysłany: Pią Mar 13, 2009 10:01 pm   

skalimonka napisał/a:
Owieczko, wyczulam zdenerwowanie w Twoim poscie.

Nie bierz tego do siebie. Nie było moim celem ocenianie Twojego spojrzenia tylko tego co dzieje się w róznych miejscach.

skalimonka napisał/a:
Nie wiem dlaczego tak agresywnie?

Nie taki był zamysł. Jesli tak to odczułaś to przepraszam. Nie miałam zamiaru Cię atakować. Raczej podyskutować. Może zbyt dosadnie się wyraziłam...

skalimonka napisał/a:
Przeciez ja wcale nie napisalam, ze powinien byc cennik w kosciele!

Owszem nie napisałaś. To były moje słowa, że byłoby prosciej i mniej obłudnie niż mówić "co łaska nie mniej niż..."

skalimonka napisał/a:
A ze "za darmo" slub, pogrzeb itd, to wlasnie chodzilo mi o to, ze nie powinno byc ceny typu "co laska, ale nie mniej niz 400zl", bo to juz "co laska" wtedy nie jest. Za darmo, czyli ksiadz nie powinien wywierac wplywu czy w jakikolwiek inny sposob naciskac na Ciebie, czy masz dac i ile masz dac. A za darmo tez powinni odprawiac, jesli ktos nie ma pieniedzy!

Ok... to tu się nie zrozumiałysmy. Dla mnie to właśnie jest prawdziwe co łaska. Tu się jak najbardziej z Tobą zgadzam. Wychodzi na to, że nie doczytałam.

skalimonka napisał/a:
Napisalam tez, ze jezeli ksiadz robi numery typu brzydkie odprawienie slubu czy pogrzebu, to nie swiadczy to o nim dobrze. Nie wiem czemu tu tez sie ze mna nie zgadzasz??!

Skąd pomysł, że się nie zgadzam? Napisałam, że tacy księża wystawiają sobie świadectwo... jak najbardziej negatywne w mojej opinii.

skalimonka napisał/a:
Nie wiem wiec skad taki nieprzyjemny ton. Zreszta nie mam zamiaru sie z Toba klócic, nie o to tutaj chodzi. Wyrazilam swoje zdanie, moze przeczytaj mojego poprzedniego posta raz jeszcze.

Nie mam zamiaru się kłócić. Raczej powymieniać opinie. Proszę nie bierz mojego tonu do siebie. Nie miał być agresywny, ani zaczepny. Zresztą jak tu się kłócić skoro mamy podobne zdanie na ten temat?
_________________
mynewborn... fotografia od dnia narodzin, ciążowa, noworodkowa, niemowlęca, na chrzest i komunię
 
 
skalimonka 
żona skalimona


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 2003
Skąd: UK
Wysłany: Pią Mar 13, 2009 10:13 pm   

Juz wporzadku, nie gniewam sie :)
Bardzo dobrego slowa uzylas Owieczko - obluda w polskim kosciele jest wszechobecna. Ciezko znalezc ksiedza, ktory nie mowi o pieniadzach. Mysle, ze to jest ostatnia rzecz, o ktorej ksiadz powinien wspominac. A jezeli, to wazne jest tez jak to robi. Nie widze nic zlego w powiedzeniu na przyklad "licze na wasze datki" - to jest forma prozby i przypomnienia. Ale jezeli ksiadz mi mowi, ze "to bedzie kosztowalo ... "- jak ostatnio uslyszalam, albo mowi mi, " jak nie zaplacisz ( i tu kwota) to mozesz pozegnac sie z certyfikatem (chodzilo o papier o zaliczonych naukach), to mnie szlag ciezki trafia!! Mysle, ze wiekszosc osob ma takie odczucia jak my Owieczko :smile:
_________________
 
 
EwaM 


Wiek: 41
Dołączyła: 30 Lip 2007
Posty: 2535
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Mar 15, 2009 11:14 am   

Ja się spotkałam z taką sytuacją, że w Kościele podczas niedzielnej mszy były zbierane dwie tace :o Dosłownie. Ksiądz powiedział, że dzisiaj dodatkowo zbierają na jakiś cel i kościelny jeszcze raz powędrował po pieniążki. Porażka. :kwasny:

A teraz też taka niemiła sytuacja - mieliśmy pogrzeb w rodzinie i wyobraźcie sobie, że po przeliczeniu wszystkich należności za ten pogrzeb trzeba było w przycmentarnym kościele zostawić ponad 2000 zł. :?

My na szczęście nie usłyszeliśmy "nie mniej niż". Jak zaniosłam do kościoła kopertę z ofiarą to ksiądz nawet do niej nie zajrzał, nie zapisał, z którego ślubu, tak jakby to nie miało znaczenia, więc moje wrażenia były jak najbardziej pozytywne.
 
 
skalimonka 
żona skalimona


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 2003
Skąd: UK
Wysłany: Nie Mar 15, 2009 12:25 pm   

EwaM napisał/a:
Ja się spotkałam z taką sytuacją, że w Kościele podczas niedzielnej mszy były zbierane dwie tace Dosłownie. Ksiądz powiedział, że dzisiaj dodatkowo zbierają na jakiś cel i kościelny jeszcze raz powędrował po pieniążki. Porażka.


Uwazam, ze ladniej by to wygladalo, jakby ksiadz powiedzial, ze "wszystkie dzisiejsze datki sa przeznaczone na taki i taki cel", a nie zbieral najpierw na kosciol, a pozniej na ten cel. Widocznie policzyc sobie, ze jak pojdzie jedna taca, to dadza tyle co zawsze, a jak pojda dwie to moze wiecej uzbieraja :-?

EwaM napisał/a:
A teraz też taka niemiła sytuacja - mieliśmy pogrzeb w rodzinie i wyobraźcie sobie, że po przeliczeniu wszystkich należności za ten pogrzeb trzeba było w przycmentarnym kościele zostawić ponad 2000 zł.


Jak pieknie by bylo, gdyby tych pieniedzy nie TRZEBAbylo tam zostawiac, a tylko MOZNAby zostawic, z checi i szczerego serca... to jest przeciez ogromny wydatek :(

Co do koperty na slub, to ciekawe jak nasz ksiadz zareaguje, ale Owieczka pisala, ze nie zaglada. Tez mi sie to spodobalo, bo tak jak napisalas EwaM to nie powinno miec znaczenia dla ksiedza ile kto daje...
_________________
 
 
owieczka_foto 
Firma


Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 452
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Mar 15, 2009 12:27 pm   

skalimonka napisał/a:
Co do koperty na slub, to ciekawe jak nasz ksiadz zareaguje, ale Owieczka pisala, ze nie zaglada.

:) mam wrażenie, że dla Niego nie istnieje temat pieniędzy. Jeden z nielicznych bardzo pozytywnnych przykładów księży, których znam.
_________________
mynewborn... fotografia od dnia narodzin, ciążowa, noworodkowa, niemowlęca, na chrzest i komunię
 
 
skalimonka 
żona skalimona


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 2003
Skąd: UK
Wysłany: Nie Mar 15, 2009 12:37 pm   

Bardzo sie ciesze :smile: dziekuje Owieczko, jestem zadowolona, ze wlasnie taki ksiadz bedzie udzielal nam slubu... :D
_________________
 
 
Audiolka 


Wiek: 39
Dołączyła: 25 Kwi 2008
Posty: 2581
Skąd: Uć
Wysłany: Nie Mar 15, 2009 1:40 pm   

U nas na ślubie było zbierane na tace...nawet o tym nie wiedziałam,,,nie podobało mi się to, biorąc pod uwagę,z e w tym dniu były dwa śluby.
My daliśmy naprawdę "co łaska"...i nawet się pytaliśmy 3 razy "ile" za ślub....
 
 
agunia84 


Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2007
Posty: 3627
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Mar 18, 2009 9:34 am   

Agguniaa napisał/a:
Mojej koleżanki mama, na ślubie własnej córki nie chciała tacy..poszła do księdza powiedziała co i jak dała mu 200 zł....a ksiądz na kazaniu mówił o wdowach, śmierci...i rozstaniu....wszyscy się śmiali że to za niską tacę :razz:



Nawet wiem u kogo na ślubie to było. :razz:
 
 
aggar 


Dołączyła: 07 Sty 2008
Posty: 205
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Mar 18, 2009 5:12 pm   

Dziewczyny - prawda jest taka, że światem rządzą pieniądze, więc i kościołem też. Tylko szkoda, że w takim dniu jego duchowy wymiar zostaje zaburzony brzęczącą tacą.
 
 
skalimonka 
żona skalimona


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 2003
Skąd: UK
Wysłany: Sro Mar 18, 2009 9:31 pm   

Tak, bardzo to przykre i zenujące, ze takie rzeczy sie zdarzaja... :evil: ale powiedzcie, nie mam racji, ze powinnismy reagowac na takie ekscesy? Oczywiscie zawsze beda sie takie rzeczy zdarzaly, bo jak juz wczesniej bylo pisane, zalezy to od "poziomu" ksiedza. Choc sama watpilam, ostatnio przekonalam sie, ze sa ksieza, dla ktorych temat pieniedzy jakby nie istnial. Mysle, ze odpowiednia reakcja bylaby dobrym straszakiem dla "żerujących księży".
_________________
 
 
MalaJu 

Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 2628
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Mar 18, 2009 11:08 pm   

a mnie taca nie przeszkadza. Niech sobie zbieraja. W koncu i tak przymusu nie ma. Jak ktos chce, to wrzuci datek.
 
 
skalimonka 
żona skalimona


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 2003
Skąd: UK
Wysłany: Sro Mar 18, 2009 11:24 pm   

MalaJu tez tak do tego podchodze :smile:
_________________
 
 
happy_margaret 

Dołączyła: 12 Mar 2009
Posty: 15
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Mar 19, 2009 10:55 am   

ostatnio bylam na slubie i ksiadz nie zbieral na tace - przyjaciel rodziny, wiec wie jaka jest sytuacja finansowa rodziny i ile ich slub kosztowal
 
 
myszkatygryska 

Wiek: 41
Dołączyła: 13 Mar 2009
Posty: 16
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Mar 21, 2009 12:41 am   

Szczerze to mi się to nie podoba... Nie powinno tak być. Co prawda mamy wybór. Wziąźć ślub bez mszy i wtedy nie ma całej tej oprawy. Natomiast pamiętam, że jeszcze kilka lat temu nie było to tak powszechne... Może mam słaba pamięć :D
_________________
 
 
 
skalimonka 
żona skalimona


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 2003
Skąd: UK
Wysłany: Sob Mar 21, 2009 10:22 pm   

Mnie sie zdaje, ze zawsze zbierali...
_________________
 
 
happy_margaret 

Dołączyła: 12 Mar 2009
Posty: 15
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Mar 25, 2009 10:41 am   

tez mi się wydaje, że zawsze zbierali (na ślubach, na których byłam zawsze tak było), ale może warto porozmawiać szczerze z księdzem na ten temat? co sądzicie?
 
 
pszczoła 

Dołączyła: 15 Mar 2009
Posty: 86
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Mar 25, 2009 2:04 pm   

a ja byłam ostatnio na ślubie z mszą o 18 i ksiądz nie zbierał na tacę.. Ale to absolutnie pojedynczy przypadek- wyjątek potwierdza regułę.. Myślę, że to absurdalne, żeby wykorzystać czyjś ślub do zbierania kasy.. tym bardziej, że za darmo tego ślubu nikt nam nie udziela. Sama poruszę ten temat z księdzem jak już mu zaniesiemy wszystkie dokumenty. Wydaje mi się, że to nie jest coś nie do przeskoczenia, jeśli ksiądz będzie normalny, powinien zrozumieć, że po to m.in. jest opłata za udzielenie ślubu. Mamy ślub właśnie o 18, w dodatku z prośby proboszcza, więc nie chciałabym, żeby w tym czasie przemykał ksiądz z brzęczącą tacą.. :wink:
_________________


8.08.2009
 
 
 
kolorowa 

Dołączyła: 15 Maj 2009
Posty: 5
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Maj 15, 2009 2:32 pm   

Myślę, że skoro młodzi płacą za ślub w kościele, kościelne nie powinien już wychodzić z tacą i wyciągać kasy od kości. To jest takie naciąganie już.
 
 
Debussy 
pedagog specjalny


Dołączyła: 16 Lut 2008
Posty: 1712
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Maj 15, 2009 2:45 pm   

Ale przecież to normalne, że się zbiera na tacę i nie wiem czemu Was to tak bulwersuje!
Przecież to jest danie ofiary w intencji!
W tym przypadku w intecji małżonków... :)
_________________
Są tajemnice, które tylko niebo może ostatecznie odkryć...
 
 
Katarzyna. 


Dołączyła: 12 Maj 2007
Posty: 66
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Pon Maj 25, 2009 6:47 pm   

U nas ksiądz z góry mówił, że jeśli nie chcemy aby były zbierane pieniądze na tacę podczas ślubu musimy dać co łaska :P
_________________
Kasia i Radek
Powiedzieliśmy sobie "TAK" w dniu 9.9.06
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl