Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
obrączka na lewej ręce
Autor Wiadomość
gosc
[Usunięty]

Wysłany: Pią Lis 13, 2009 4:55 pm   obrączka na lewej ręce

W naszej kulturze nieodmiennie kojarzy się z żałobą ale na świecie jesteśmy w mniejszości. W większości krajów obrączkę nosi się na lewej ręce - od serca. Zdarzyło mi się już kilkakrotnie u Polaków zobaczyć obrączkę noszoną na lewej ręce.
Ja już jestem przyzwyczajona do obrączki na prawej ręce, zresztą tak mi mąż założył w Kościele więc już zmieniać nie będę.
Co myślicie o noszeniu obrączki na lewej ręce?
 
 
Mariola 

Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 299
Skąd: ...
Wysłany: Pią Lis 13, 2009 5:37 pm   

mi to nie przeszkadza. kuzynka męża nosi na lewej ręce. na początku, stwierdziłam, że chyba się przewidziałam, ale jednak nie :) u nas się tak przyjęło z prawą dłonią, natomiast jakby mąż założył mi na inny palec niż tradycja nakazuje, to nie stanowiłoby to dla mnie żadnego problemu.
 
 
ppola 
Birdwoman


Wiek: 41
Dołączyła: 05 Wrz 2008
Posty: 2189
Skąd: Kanzas
Wysłany: Pią Lis 13, 2009 8:06 pm   

Generalnie nosze na prawej, tak mi mąż ja założył i tak nakazuje tradycji, na lewej kojarzy mi sie z kolejnym anglo-saskim zwyczajem, ale... czasem dostaje na dłoni uczulenia coś jak odparzenie no i muszę obrączkę przełożyć bo nie chciałabym się z nią rozstawać. Za mała nie jest bo np. teraz zsuwa mi się z palca, chyba mam coś nie tak z dłońmi albo mnie obrączka parzy :P
_________________

Obudź się Gość :D
 
 
gosc
[Usunięty]

Wysłany: Pią Lis 13, 2009 8:30 pm   

ppola napisał/a:
chyba mam coś nie tak z dłońmi

jedna dłoń zawsze jest mniejsza od drugiej, to samo ze stopami :lol:
 
 
truskawka_ja 

Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 781
Skąd: ...
Wysłany: Pią Lis 13, 2009 9:26 pm   

Oboje nosimy obraczki na prawej dloni. Na szczescie pod tym wzgledem zwyczaje polskie i marokanskie sa takie same. Gdyby w Maroku noszono obraczki na lewej dloni to moze bym sie zastanowila nad zmiana.
W Maroku ma to uzasadnienie takie, ze lewa reka jest nieczysta - nie wolna np jesc lewa reka.
 
 
gosc
[Usunięty]

Wysłany: Pią Lis 13, 2009 9:43 pm   

truskawka_ja napisał/a:
nie wolna np jesc lewa reka

a co z osobami leworęcznymi?
 
 
truskawka_ja 

Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 781
Skąd: ...
Wysłany: Pią Lis 13, 2009 10:06 pm   

Sajonara6 napisał/a:
a co z osobami leworęcznymi?

A nie wiem. Nigdy sie nad tym nie zastanawilam :lol: Musze meza zapytac. :)
 
 
Bella 
misiowa żona

Wiek: 40
Dołączyła: 04 Maj 2008
Posty: 849
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Lis 13, 2009 10:46 pm   

Cytat:
mnie obrączka parzy :P

hehe dobre :P a tak poważnie ppola to może zsuwa Ci teraz z palca bo może kupowaliście latem gdy palce są grubsze a teraz jak jest chłodniej to się zsuwa..

a co do obrączki na lewej dłoni to jakoś do mnie nie przemawia, wole tradycyjnie na prawej :) ale może gdybyśmy mieszkali za granicą, np w kraju gdzie tradycyjnie nosi się obrączkę na lewej ręce to pewnie byśmy to rozważyli...
_________________
 
 
ppola 
Birdwoman


Wiek: 41
Dołączyła: 05 Wrz 2008
Posty: 2189
Skąd: Kanzas
Wysłany: Pią Lis 13, 2009 11:29 pm   

Bella napisał/a:
może zsuwa Ci teraz z palca bo może kupowaliście latem
Sajonara6 napisał/a:
jedna dłoń zawsze jest mniejsza od drugiej, to samo ze stopami

Generalnie chodzi mi o to ze obraczka mi odparza czyli teoretycznie powinna by za mala a zarazem zsuwa mi sie z palca wiec za mala nie jest, rozmiar dobierany byl w maju który nie byl szczególnie cieply wiec w sumie optymalny wybór. Nie wiem :roll: ale jak przekładam na lewa rękę maksymalnie na 1-2 dni to ludzie mimo wszystko zauważają.
_________________

Obudź się Gość :D
 
 
marysia 


Wiek: 39
Dołączyła: 23 Sty 2008
Posty: 492
Skąd: Pabianice
Wysłany: Sob Lis 14, 2009 8:40 am   

Nie wiem czy słyszałyście o czymś takim ale mi wiadome jest że obrączka noszona na lewej dłoni oznacza że ta osoba jest wdową lub wdowcem. Wiem to od swojej mamy która już bardzo dawno mi to powiedziała i to jest bardzo stary zwyczaj.
_________________
 
 
yennefer 

Dołączyła: 14 Wrz 2008
Posty: 641
Skąd: nowhere
Wysłany: Sob Lis 14, 2009 9:43 am   

Cytat:
obrączka noszona na lewej dłoni oznacza że ta osoba jest wdową lub wdowcem

Tak, u nas jest taki zwyczaj.
Osobiście wolę tak jak jest. Wkładaliśmy sobie na prawe dłonie i tak powinno zostać.
 
 
Tajgete 
żona swojego męża :)


Wiek: 40
Dołączyła: 24 Mar 2008
Posty: 833
Skąd: Kolumna
Wysłany: Sob Lis 14, 2009 11:15 am   

U nas w rodzinie również przenosi się obrączkę na lewą rękę po śmierci małżonka, dlatego ja czułabym się bardzo źle nosząc obrączkę na lewej ręce.
_________________
 
 
mietka 
double trouble


Wiek: 46
Dołączyła: 28 Cze 2007
Posty: 1749
Skąd: Łódź/Żabiczki
Wysłany: Sob Lis 14, 2009 11:32 am   

ppola, mam tak samo jak Ty :) tyle, ze ja to nazywam chwilowa alergia na malzenstwo.

ale u mnie zdarza sie to tylko wtedy, kiedy przez jakies 2 dni nie zdejme obraczki i pierscionka na noc. mam 6 mm obraczke i 3mm pierscionek to mnie czasem odparzaja... a jakos wole przelozyc niz nie nosic w ogole.
_________________
 
 
Mariola 

Dołączyła: 09 Wrz 2007
Posty: 299
Skąd: ...
Wysłany: Sob Lis 14, 2009 1:54 pm   

ja mam obrączkę 6mm, a pierścionek noszony na tym samym palcu, w najszerszym miejscu ma 5mm. obrączkę mam luźna, więc nie muszę jej przekładać żeby palec odpoczął.
 
 
Tissaia 
pani stara*


Wiek: 38
Dołączyła: 14 Kwi 2008
Posty: 536
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Lis 14, 2009 9:55 pm   

Rzeczywiście, zwyczaj zachodnioeuropejski (który przyjął się także w wielu krajach Europy Śr-Wsch.) to noszenie obrączki na lewej dłoni. Mój teść pracuje ze Szwajcarami i na początku zerkali dziwnie na jego obrączkę, a już zdziwieni byli, gdy mówił o żonie ;) Ja się śmieję, że jak wyjeżdżam za granicę, to jestem stanu wolnego, bo lewą rękę mam wolną :D Zresztą to dosyć zabawne, bo naprawdę czasem ludzie myślą, że jestem wolna, a to coś na prawej dłoni to taki oryginalny pierścionek...

A tak na serio, to nie widzę powodu, żeby się dopasowywać do zwyczajów innych krajów. Miałam kiedyś taką myśl podczas wyjazdu zagranicznego, żeby przełożyć obrączkę na lewą dłoń i mieć z głowy pytania. Ale z drugiej strony, w imię czego? Jak ktoś pyta, to wyjaśniam, że w Polsce nosi się na prawej dłoni i wsio. A już "wdowieńska" konotacja przekładania obrączki mnie bardzo silnie od takiej zmiany dłoni odstrasza. Bo co, jak się spotka Polaka i weźmie mnie za wdowę? ;)
_________________
*Mój wieczór panieński, etap szaleństw w klubie, przyplątuje się jakiś facet i zwraca do mojej zamężnej już wtedy koleżanki:
-To ty jesteś ta panna młoda?
Koleżanka:
-Nie, ja jestem już pani stara...

Mission accomplished 06.06.09. :)
 
 
*Asiek 
Moderator
Czarownica vel Anioł


Dołączyła: 05 Sty 2004
Posty: 2217
Skąd: Kiedyś Łódź
Wysłany: Sob Lis 14, 2009 10:14 pm   

Tissaia napisał/a:
Rzeczywiście, zwyczaj zachodnioeuropejski

Nie do końca tak :wink: , np. w Niemczech, tak jak w Polsce, nosi się obrączkę na prawej dłoni. :)

A czy wiecie skąd się wzięła tradycja noszenia obrączki na lewej dłoni? W starożytnym Rzymie odkryto, że jedna z pomnijszych żyłek biegnie bezpośrednio z serca do palca serdecznego lewej dłoni i honorowano właśnie ten palec nosząc na nim pierścień, obrączkę małżeńską. Proszę więc nie mówić, że to kolejny anglosaski wymysł :roll: , jeżeli już to łaciński, z którego bezpośrednio wywodzi się polska kultura.
Moim zdaniem właśnie ta tradycja jest bardziej romantyczna i co tu dużo mówić, także praktyczniejsza, przynajmniej u osób praworęcznych. :wink:
Tak czy siak, mnie wychowanej w Polsce obrączka noszona na lewej dłoni kojarzy się z wdowieństwem, ale zupełnie mnie to nie razi u innych, choć reaguję jednak zaskoczeniem. :)
_________________
 
 
Kamelija 


Wiek: 40
Dołączyła: 15 Lut 2009
Posty: 95
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Lis 28, 2009 11:00 pm   

A nam ksiądz powiedział, ze noszenie obrączek na prawej dłoni wiąże się z tym, ze większość społeczeństwa jest praworęczna - podczas witania się podajemy sobie zazwyczaj prawą dłoń i wtedy ta druga osoba od razu dostrzega, ze jesteśmy mężatkami/ żonatymi. U kobiet jest jeszcze dodatkowy atut obrączki - gdy podają innemu mężczyźnie dłoń do pocałowania (oczywiście prawą) to podczas tego rytuału obrączka "odstrasza" go (na wypadek, gdyby był zainteresowany podbojem miłosnym owej mężatki) :lol:
_________________
Ostatnio zmieniony przez Kamelija Sob Lis 28, 2009 11:01 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Martysia 
mammolina


Wiek: 37
Dołączyła: 23 Sie 2007
Posty: 538
Skąd: Milano
Wysłany: Pon Lis 30, 2009 3:03 pm   

Asiek, szacun, Ty zawsze wszystko wiesz :smile:

No cóż, we Włoszech nosi się obrączkę na lewej, wszyscy bardzo się dziwili, że u nas nosi się na prawej. Jak latamy tam to zawsze przekładam na lewą na czas pobytu :) Teraz mieszkamy w Polsce więc obydwoje nosimy na prawej, ale już za rok się przeprowadzamy na stałe do Włoch i oczywiście będziemy nosić na lewej.
_________________
 
 
 
tulipan87 
w pełni rozkwitu...


Wiek: 36
Dołączyła: 29 Sty 2009
Posty: 827
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lis 30, 2009 6:19 pm   

Szczerze mówiąc to ja zawsze myślałam, że obrączkę nosi się na prawej ręce, bo podczas ślubu ksiądz prosi o podanie sobie prawych dłoni. Wg mnie niejako "błogosławi miejsce na obrączkę". Nie wiem tylko ile w tym racji, czy po prostu dorobiłam sobie do tego taką ideologię... :?:
_________________
 
 
*Asiek 
Moderator
Czarownica vel Anioł


Dołączyła: 05 Sty 2004
Posty: 2217
Skąd: Kiedyś Łódź
Wysłany: Pon Lis 30, 2009 9:06 pm   

Martysia napisał/a:
Asiek, szacun, Ty zawsze wszystko wiesz :smile:

:oops: Dzięki.

Niedawno byliśmy na ślubie i weselu pary z pochodzenia włoskiej i tak jak piszesz obrączki mieli na lewej dłoni, mimo, że mieszkają na stałe w Niemczech. Przenieśli rodzinne tradycje na grunt niemiecki. :lol:
_________________
 
 
Butterfly84 


Wiek: 39
Dołączyła: 04 Sie 2009
Posty: 38
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Gru 01, 2009 8:10 pm   

Tissaia napisał/a:
Rzeczywiście, zwyczaj zachodnioeuropejski (który przyjął się także w wielu krajach Europy Śr-Wsch.) to noszenie obrączki na lewej dłoni. Mój teść pracuje ze Szwajcarami i na początku zerkali dziwnie na jego obrączkę, a już zdziwieni byli, gdy mówił o żonie ;)


Pamiętam jak pracowałam podczas wakacji w Anglii i jakie było zdziwienie wśród Angielek, że moja koleżanka nosi obrączkę na prawej dłoni a nie na lewej.
_________________

 
 
ART DECO JUBILER 
Firma


Dołączył: 12 Gru 2009
Posty: 286
Skąd: Siedlce
Ostrzeżeń:
 2/3/7
Wysłany: Nie Gru 13, 2009 2:04 pm   

Wybór ręki na której będziemy nosic obrączkę zależy w głównej mierze od tradycji. W Polsce przyjęło się noszenie obrączki na palcu prawej dłoni i jest to dla nas normalne, natomiast osoby zza granicy może to dziwic.
 
 
skalimonka 
żona skalimona


Wiek: 38
Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 2003
Skąd: UK
Wysłany: Nie Gru 20, 2009 3:04 pm   

Butterfly84 napisał/a:
Pamiętam jak pracowałam podczas wakacji w Anglii i jakie było zdziwienie wśród Angielek, że moja koleżanka nosi obrączkę na prawej dłoni a nie na lewej.


Dokładnie :D Dziwią się i juz jestem przygotowana na to, ze każdy po ślubie będzie się pytał, dlaczego noszę obrączkę na złej ręce. Usłyszeliśmy też uwagę od ekspedientki kupując obrączki, podczas przymierzania, zwróciła nam uwagę, że przymierzamy na prawą rękę, a przeciez chyba na prawej nosić nie będziemy :razz: ale szybko ją uświadomiłam hihi
_________________
 
 
ART DECO JUBILER 
Firma


Dołączył: 12 Gru 2009
Posty: 286
Skąd: Siedlce
Ostrzeżeń:
 2/3/7
Wysłany: Czw Mar 18, 2010 1:24 am   

Swoja droga to chyba nie mógłbym sie przyzwyczaić do zmiany ręki na której nosze obrączke,jestem zbytnim tradycjonalistą.
 
 
Misiak87 
Misiakomamusia:)


Wiek: 36
Dołączyła: 13 Lis 2007
Posty: 1983
Skąd: okolice Łodzi
Wysłany: Czw Mar 18, 2010 10:16 am   

Mój chrzestny ze swoją żoną noszą obrączki na lewej ręce, bo zawsze chcieli nosić je "od strony serca". My osobiście będziemy nosić na prawej.
_________________
 
 
ART DECO JUBILER 
Firma


Dołączył: 12 Gru 2009
Posty: 286
Skąd: Siedlce
Ostrzeżeń:
 2/3/7
Wysłany: Wto Maj 18, 2010 6:12 pm   

Bardzo ciekawy punkt widzenia,czasami takie sentymaentalne rozwiazania takze zdaja egzamin.
 
 
krufka 


Wiek: 36
Dołączyła: 23 Mar 2010
Posty: 104
Skąd: Potato City
Wysłany: Sro Maj 19, 2010 11:24 pm   

ja bardzo często spotykam osoby, które noszą obrączkę na lewej ręce - np pan, który miał z nami spotkanie w ramach kursu przedmałżeńskiego
_________________
Nasza Strona Ślubna
 
 
 
ART DECO JUBILER 
Firma


Dołączył: 12 Gru 2009
Posty: 286
Skąd: Siedlce
Ostrzeżeń:
 2/3/7
Wysłany: Pon Paź 25, 2010 7:22 pm   

Niektórzy po prostu nie przywiązuja do tego większej uwagi i raz noszą na prawej a raz na lewej ręce. Z tego co obserwuje,to mój tata również w ten sposób nosi obrączke.
Ostatnio zmieniony przez ART DECO JUBILER Pon Paź 25, 2010 7:23 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Magdzik
[Usunięty]

Wysłany: Pią Lis 12, 2010 6:37 pm   

Na razie obrączki nie posiadam :D :D :D ale jak będę już ją mieć to będę nosić na prawej dłoni jak mówi tradycja.Też słyszałam,że na lewej dłoni noszą wdowy :roll:
Ale nie przeszkadza mi jak ktoś nosi na innym palcu niż większość :)
Moja koleżanka nawet nosiła obrączkę na środkowym palcu razem z zaręczynowym pierścionkiem,ponieważ w krótkim czasie dużo schudła i na serdecznym palcu jej spadała :lol:
 
 
Karola5 


Wiek: 43
Dołączyła: 11 Maj 2010
Posty: 980
Skąd: Łódź/Wawa
Wysłany: Pią Lis 12, 2010 10:40 pm   

A ja noszę na prawej pierścionek i obrączkę - dlatego że mam palce grubsze :P Jak przytyję i "zgrubną" mi paluszki to przełożę na lewą :D A tak w ogóle to nikt mi nie wrócił na to uwagi, ani ja nigdy nie sprawdzałam u innych.. więc się dziwię, że ktoś zawraca sobie tym głowę.. :smile:
_________________

dzienniczek Basi
 
 
ART DECO JUBILER 
Firma


Dołączył: 12 Gru 2009
Posty: 286
Skąd: Siedlce
Ostrzeżeń:
 2/3/7
Wysłany: Pon Lis 29, 2010 12:08 pm   

Ważne że Tobie jest tak wygodnie i nie wstydzisz się nosic ani pierścionka,ani obrączki tak jak można poczytac w niektórych przypadkach na forum...
 
 
daisy45 

Dołączyła: 22 Sty 2012
Posty: 9
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Wrz 19, 2012 7:50 pm   

Ja noszę na prawej ale moj swiezo nabyty malzonek na lewej albo w ogole z racji wykonywanego zawodu. jest budowlancem i przeszkadza mu w pracy :)
 
 
Julia89 

Wiek: 36
Dołączyła: 22 Wrz 2012
Posty: 21
Skąd: Warszawa/Kalisz
Wysłany: Sob Wrz 22, 2012 5:48 pm   

Na lewej jakoś mi nie pasuje, moja babcia tak nosiła jak została wdową.
 
 
malinka1989 


Dołączyła: 08 Sie 2012
Posty: 8
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Gru 28, 2012 10:31 pm   

Moja babcia jak ma o czymś ważnym pamiętać, to przekłada obrączkę z prawej na lewą rękę:) Zabawnie, ale skuteczn. Nie jest przyzwyczajona, trochę ja też drażni, więc przypominacz sprawdza sie jak znalazł:D
_________________
 
 
Korina 

Wiek: 39
Dołączyła: 18 Sty 2009
Posty: 25
Skąd: Zgierz
Wysłany: Pon Lut 18, 2013 12:07 pm   

Ja też bym chciała nosić obrączkę na lewej ręce. I nie rozumiem dlaczego u Nas jest taka tradycja. Przecież jakby logiczne, że lewa ręka jest od serca... wiec pewnie odstąpię od tej tradycji i przełożę obrączkę na lewą stronę jak już się pojawi.
_________________


 
 
Żuczek007 


Dołączyła: 04 Gru 2012
Posty: 207
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: Czw Lut 21, 2013 4:45 pm   

U mnie niektórzy znajomi nie przejmują się tradycjami, tylko noszą na lewej, bo tak im wygodniej. Jeśli pracuje się sporo prawą ręką, np. w laboratorium, to lepiej przełożyć niż się stresować, że coś się stanie.
_________________
 
 
agacionek 


Wiek: 34
Dołączyła: 09 Lis 2010
Posty: 1759
Skąd: łódź
Wysłany: Czw Lut 21, 2013 5:37 pm   

Korina napisał/a:
I nie rozumiem dlaczego u Nas jest taka tradycja

No to jest taka tradycja jak witanie Pary Młodej chlebem i solą, lub przenoszenie Panny Młodej przez próg...
Albo chociażby suknia w kolorze białym a nie czarnym. Tak się utarło i tak jest.
Wiem że na lewej ręce obrączkę noszą wdowcy, lub wdowe.
Natomiast w Niemczech nosi się obrączkę na lewej ręce... Co kraj to obyczaj.
_________________

 
 
 
Korina 

Wiek: 39
Dołączyła: 18 Sty 2009
Posty: 25
Skąd: Zgierz
Wysłany: Czw Lut 21, 2013 6:08 pm   

Rozumiem, co to tradycja.
Chociaż o tych wdowcach wcześniej nie słyszałam chyba, to nie brzmi to fajnie.
Więc jeszcze się zastanowię, żeby przypadkiem później nikt Nas za nich nie wziął...;)
_________________


 
 
ZoltyTulipan 


Wiek: 35
Dołączyła: 04 Maj 2012
Posty: 1217
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Lut 21, 2013 6:38 pm   

agacionek napisał/a:
Natomiast w Niemczech nosi się obrączkę na lewej ręce... Co kraj to obyczaj.

W Anglii też się chyba nosi na lewej :) Ale tam wszystko jest na odwrót :)
_________________
 
 
*Asiek 
Moderator
Czarownica vel Anioł


Dołączyła: 05 Sty 2004
Posty: 2217
Skąd: Kiedyś Łódź
Wysłany: Czw Lut 21, 2013 8:37 pm   

agacionek napisał/a:

Natomiast w Niemczech nosi się obrączkę na lewej ręce... Co kraj to obyczaj.

Nie, Niemcy noszą tak jak Polacy na prawej dłoni.
Jeśli widziałaś u kogoś w Niemczech na lewej dłoni to albo to nie był Niemiec (a np. Włoch) lub ten nieliczny odsetek (tak jak w Polsce), który nosi z różnych przyczyn na lewej dłoni (np. wdowieństwo, oryginalność, z wiekiem grubsze palce na prawej dłoni i przełożenie obrączki na lewą, itd.).
_________________
 
 
agacionek 


Wiek: 34
Dołączyła: 09 Lis 2010
Posty: 1759
Skąd: łódź
Wysłany: Czw Lut 21, 2013 10:47 pm   

Asiek napisał/a:
Jeśli widziałaś u kogoś w Niemczech na lewej dłoni to albo to nie był Niemiec

Tak, widziałam u mojej teściowej która mieszka w Niemczech i u jej męża który jest Niemcem.
Ale może byc tak jak mówisz, inne przyczyny dla któych widziałam na lewej a nie prawej ręce.
_________________

Ostatnio zmieniony przez agacionek Czw Lut 21, 2013 10:47 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
adamkafajka 

Dołączył: 08 Sty 2014
Posty: 2
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Sty 08, 2014 10:20 am   

Na zachodzie noszą na lewej, wdowy na prawej a w PL odwrotnie...


Usunęłam reklamę z podpisu. Odsyłam do regulaminu forum. Moderatorka Asiek
Ostatnio zmieniony przez Asiek Wto Lut 04, 2014 10:43 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Paolina 


Dołączyła: 03 Cze 2012
Posty: 511
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lip 09, 2014 4:54 pm   

Oczywiście noszę obrączkę na prawej dłoni ;) We Włoszech nosi się obrączki na lewej dłoni, ale mój mąż postanowił nosić ją na prawej - tak jak ja.
_________________
Pozdrawiam słonecznie Gość! ;)


 
 
asior71 

Dołączyła: 19 Lip 2012
Posty: 246
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro Lip 09, 2014 6:07 pm   

Moja koleżanka nosi na lewej ponieważ prawa ma poważnie poparzoną....
_________________


 
 
Sajgonka 

Dołączyła: 22 Gru 2012
Posty: 99
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Sie 24, 2014 4:24 pm   

Mojej koleżanki narzeczony będzie musiał nosić na lewej, albo wcale.
 
 
*Asiek 
Moderator
Czarownica vel Anioł


Dołączyła: 05 Sty 2004
Posty: 2217
Skąd: Kiedyś Łódź
Wysłany: Nie Sie 24, 2014 6:25 pm   

adamkafajka napisał/a:
Na zachodzie noszą na lewej, wdowy na prawej a w PL odwrotnie...

Nie ogólniajcie :roll: albo precyzujcie co rozumiecie pod słowami "na Zachodzie". Jak to wygląda np. w Niemczech już pisałam powyżej.
_________________
 
 
Juska 


Dołączyła: 10 Mar 2013
Posty: 3084
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Sie 24, 2014 6:41 pm   

A ja z kolei znam bardziej historyczny wątek noszenia obrączek na prawej dłoni w Polsce. Opowiadał mi o tym dziadek i taka wersja znana jest w naszej rodzinie.
Tradycja związana jest z Powstaniem Styczniowym. Przed nim noszono obrączki, jak w większości krajów, na lewej dłoni. Na prawą przekładały wdowy. Ponieważ Powstanie miało bardzo tragiczny dla Polaków finał, wszystkie Polki przełożyły obrączki na prawe dłonie na znak narodowej żałoby i protestu. I tak zostało :)
Mnie ta historia odpowiada :)
_________________
 
 
Catylyn89 


Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 1836
Skąd: Krk
Wysłany: Pon Sie 25, 2014 7:30 am   

Z tym, że po śmierci męża lub małżonki nosi się obrączkę na lewej dłoni, ale teraz jest tyle ludzi, różnych wyznań, w których nosi się obrączkę na lewej dłoni, że już przestałam zwracać na to uwagę :)
_________________
 
 
Juska 


Dołączyła: 10 Mar 2013
Posty: 3084
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sie 25, 2014 2:16 pm   

Catylyn89, no wdowcy u nas noszą na lewej dłoni, bo zwyczajowo w Polsce obrączkę nosi się na prawej :)
_________________
 
 
Catylyn89 


Wiek: 34
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 1836
Skąd: Krk
Wysłany: Pon Sie 25, 2014 3:44 pm   

Juska, no tak, zdanie mi ucięło, miałam napisać, że właśnie o tym słyszałam :)
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl