Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

Sprawy ślubno-weselne - Jaki ślub?

Asiek - Pon Wrz 20, 2004 11:14 am
Temat postu: Jaki ślub?
Jaki ślub braliście lub weźmiecie?

Ankieta powyżej. :wink:

Kasia21 - Pon Wrz 20, 2004 3:30 pm

My braliśmy konkordatowy. Jak szalec to szleć :P
Ania - Pon Wrz 20, 2004 3:31 pm

Konkordatowy, i to już za 12 dni
gosiaczek - Wto Wrz 21, 2004 10:00 am

Konkordatowy. Najważniejsze dla nas, żeby to było małżeństwo sakramentalne. A bez mnożenia imprez urzędowo też wszystko będzie ok.

Cywilny jako wybryk poprzedniej epoki znalazł się na liście Gazety :) ))


Pewnie się nie znam, ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić możliowości zawarcia TYLKO ślubu kościelnego :?

Asiek - Wto Wrz 21, 2004 10:23 am

gosiaczek napisał/a:
Pewnie się nie znam, ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić możliowości zawarcia TYLKO ślubu kościelnego :?

Można. Wtedy jest się sakramentalnym małżeństwem (czyli zgodnie z nauką kościoła), natomiast w świetle prawa nie jest się małżeństwem i nie przysługują żadne prawa jako małżonka (np. spadkowe, rozliczanie podatkowe, itd.). Chyba niewiele osób wybiera takie rozwiązanie, ale jest możliwe.

Nie wiem, jak wygląda wtedy sprawa np. ze zmianą nazwiska. Chyba trzeba złożyć podanie o zmianę tak jak ludzie składają, gdy np. chcą zmienić nazwisko ze względu na jego śmieszne, wulgarne brzmienie, itp.

gosiaczek - Wto Wrz 21, 2004 11:02 am

Dzięki za wyjaśnienie. Pozostaje mi tylko pytanie 'po co tak?' Czy w sytuacji, kiedy istnieją cywilne przeszkody, jak wciąż ważne małżeństwo, ślub kościelny jest możliwy? Ale odpowiedź mogłaby nadejść chyba tylko od osoby, która zdecydowała sie na takie rozwiązanie. Snu mi z powiek ten problem nie spędzi ;)
pipi - Wto Wrz 21, 2004 11:26 am

Jeśli są przeszkody cywilne, to ślub kościelny nie zostanie udzielony.
Pozostaje więc wykorzystanie takiego związku do machlojek cywilno-prawnych.

Magdzia - Wto Wrz 21, 2004 12:55 pm

Cywilny :mrgreen:
josephine - Wto Wrz 21, 2004 8:32 pm

gosiaczek napisał/a:


Cywilny jako wybryk poprzedniej epoki znalazł się na liście Gazety :) ))



hmmm...
a co z osobami, które nie są wierzące?
dziwne, wniosek z tego że jestem "wybrykiem poprzedniej epoki" - patrząc na mój rocznik, faktycznie - chyba to prawda :)
ale tak na serio - frustrujące to stwierdzenie, naprawdę wyborcza tak napisała? :roll:

gosiaczek - Wto Wrz 21, 2004 10:14 pm

Josephine, przepraszam, napisałam nieściśle, a właściwie to Gazeta tak napisała i też się zastanawiałam o co chodzi. A chodzi o to, że normalne byłoby brać ślub przed urzędnikiem, księdzem czy rabinem i ten jeden byłby wystarczający. Wybrykiem epoki był cywilny jako drugi ślub.


A nie wiecie czasem, czy inne kościoły mają takie ustalenia z państwem jak konkordat? Czy członkowie wspólnot innych niż katolickie jednak muszą dodatkowo do urzędu?

Kiwax - Sro Wrz 29, 2004 9:20 pm

Konkordatowy - jak wiekszość. Na szczęście nic nie stało na przeszkodzie :D


A gdzie reszta ankietowanych? (Asiek, pozwoliłam sobie :oops: )

Asiek - Czw Wrz 30, 2004 10:26 am

Kiwax napisał/a:
A gdzie reszta ankietowanych? (Asiek, pozwoliłam sobie :oops: )

A na co, Kiwax? :lol:

Jeśli chodzi o agitację to się nie krępuj - zawsze mile widziana! :mrgreen:

Agniesia - Pią Paź 01, 2004 8:20 pm

konkordatowy - chociaż moja mama mnie męczy, że kupi mi 2 kreacje i mam cywilny też brać.
kryszka - Pią Paź 01, 2004 11:45 pm

Agniesiu, a jaki argument podaje Twoja mama że się tak upiera przy drugim ślubie cywilnym?
Agniesia - Nie Paź 03, 2004 12:16 am

Szczerze mówiąc nie wiem. Wiosną miałam plan, żeby w tym roku wziąść cywilny a w przyszłym kościelny... ale teściowa nie była zadowolona. Moja mama z kolej bardzo chce, żebym wzięła też cywilny. Może boi się, że ksiądz papierów nie prześle czy coś takiego...
gosiaczek - Nie Paź 03, 2004 12:16 pm

Agniesia napisał/a:
Wiosną miałam plan, żeby w tym roku wziąść cywilny a w przyszłym kościelny.



Dlaczego, jeśli wolno spytać?

Agniesia - Wto Paź 05, 2004 12:57 pm

gosiaczku z wielu powodów, wymieniam najważniejsze:
:arrow: Mieszkanie - jak byśmy byli małżeństwem - to możemy starać się o kredyt dla młodych małżeństw.
:arrow: Dziecko - mam trochę problemów w tej kwestii... (ale to długa historia) Nie chciałam, żeby ktoś w razie czego mówił, że wpadka, albo niechciane dziecko... bo to by nie było miłe, a ja baaaaaaaaardzo chcę mieć dziecko.
:arrow: ?eby pogodzić moje siostry ze świadkowaniem: jedna na 1 ślubie, 2 na drugim...

gosiaczek - Sro Paź 06, 2004 2:45 pm

Szczęście, Agniesiu, że nie masz więcej sióstr! ;) )) A tak poważnie - przecież możesz mieć więcej niż dwóch świadków.

A pozostałych powodów nie załapałam, niestety :|

suhotnikowa - Sro Paź 06, 2004 7:41 pm

Konkordatowy :D :) :P
Szczerze mówiąc nie wyobrażaliśmy sobie innej możliwości :D
Troszkę myśleliśmy o ślubie cywilnym w tym roku, ale jednak zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Będziemy jednością i w świetle prawa i przed Bogiem :D :) :P

Akacja - Pon Gru 20, 2004 10:18 pm

Konkordatowy oczywiscie, bo nie chcialam dwoch ceremoni wystarczy mi slub koscielny, ale i o mocy prawnej. To Ceremonia przed oltarzem byla dla nas njawiekszym i najwazniejszym przezyciem :)
aggna - Wto Sty 25, 2005 7:10 pm

MY WYBRALISMY SLUB CYWILNY I KOSCIELNY TAK JAK ZADAWNYCH CZASOW. :-) )
opium - Wto Sty 25, 2005 7:30 pm

Zdecydowanie konkordatowy
i to już niedługo...

gambi - Wto Sty 25, 2005 10:30 pm

my tez zdecydowalismy sie na konkordatowy, ale zaczelam sie ostatnio zastanawiac czy on jest tak samo wazny za granica jak u nas?
chodzi mi o nowych czlonkow UE, wiecie moze cos na ten temat?

kryszka - Wto Sty 25, 2005 10:45 pm

Gambi - musi być ważny, bo to ślub wyznaniowy ze skutkiem cywilnym.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to to że musicie:
a) albo z odpowiednim dokumentem otrzymanym z USC zarejestrować ten ślub na Słowacji, bo chyba sam akt małżeństwa po polsku nie wystarczy
b) albo dać akt małżeństwa do przetłumaczenia przez tłumacza przysięgłego i zarejestrować związek w kraju małżonka.
Przynajmniej tak się postępuje gdy ślub zawiera Polak za granicą.

gambi - Sro Sty 26, 2005 12:54 pm

Kryszka
dziekuje za szybka odpowiedz.
rozwialas moje watpliwosci, tylko smieszna jest mysl ze po tlumacza przysieglego to chyba trzeba bedzie jechac do ambasady w Wawie lub Bratyslawie :? :wink:

Kati - Sro Sty 26, 2005 3:02 pm

My bierzemy ślub konkordatowy :)
Asiek - Sro Sty 26, 2005 3:38 pm

gambi napisał/a:
my tez zdecydowalismy sie na konkordatowy, ale zaczel
am sie ostatnio zastanawiac czy on jest tak samo wazny za granica jak u nas?
chodzi mi o nowych czlonkow UE, wiecie moze cos na ten temat?

To jeszcze ja potwierdzę, że ślub jest ważny.

Ja brałam ślub konkordatowy jeszcze przed wejściem Polski do UE - nie miało to żadnego znaczenia. Slub był ważny i uznany zagranicą.

[ Dodano: Sro Sty 26, 2005 3:40 pm ]
gambi napisał/a:
rozwialas moje watpliwosci, tylko smieszna jest mysl ze po tlumacza przysieglego to chyba trzeba bedzie jechac do ambasady w Wawie lub Bratyslawie :? :wink:

A dlaczego?
Czyżby w Łodzi nie było tłumaczy przysięgłych słowackiego (bo to chyba o ten język Ci chodzi :wink: ).
Moja kuzynka ma biuro tłumaczy - aż z ciekawości ją zapytam. 8)

gambi - Czw Sty 27, 2005 12:52 pm

Asiu
nie sprawdzalam jeszcze tlumaczy przysieglych. pisze tak bo po moich poszukiwaniach lektora jez.slowackiego, wszystkiego mozna sie spodziewac. Udalo mi sie wreszcie znalezc studentke, zupelnie przez przypadek i wiem ze ona jest ostatnim rocznikiem ktory uczy sie "takiego" jezyka.
gdybys dowiedziala sie czegos od cioci to prosze daj mi znac.

Asiek - Czw Sty 27, 2005 1:01 pm

gambi napisał/a:
gdybys dowiedziala sie czegos od cioci to prosze daj mi znac.

To nie ciocia tylko moja młodsza kuzynka. :lol:
Wysyłam ci priv. :)

Ewela - Czw Sty 27, 2005 3:40 pm

Zdecydowanie konkordatowy!!!!
july27 - Pon Sty 31, 2005 3:48 pm

będę miała ślub KO?CIELNY
gosiaczek - Pon Sty 31, 2005 11:01 pm

Bez skutków prawnych? ;)
Kati - Wto Lut 01, 2005 11:49 am

Może skutki prawne były wcześniej :wink:
gosiaczek - Wto Lut 01, 2005 12:33 pm

Może być i tak :)
tusia_queen - Wto Lut 01, 2005 6:36 pm

My też będziemy mieli ślub konkordatowy

uważam, że to najprostsze rozwiązanie
jest ważne psychicznie oraz prawnie.........

thiti - Wto Lut 01, 2005 10:15 pm

konkordatowy oczywiście :)
tynencia - Sob Lut 05, 2005 10:21 pm

Dołączam się do zwolenników ślubu konkordatowego. Fajnie że ktoś wymyślił takie figo-fago. Przynajmniej nie będzie podwójnej tremy.
Gniesia - Pon Lut 07, 2005 11:26 am

My jak większość wybraliśmy konkordatowy.
Ale jeszcze jest czas :lol:

Pusiak - Sro Lut 23, 2005 12:45 pm

Konkordatowy i już :D
Rene - Pon Lut 28, 2005 1:44 pm

Tylko konkordatowy innego nie braliśmy pod uwagę.
megi - Pon Lut 28, 2005 9:39 pm

Konkordatowy, oczywiście :graba:
Mika - Wto Mar 29, 2005 8:06 pm

?lub konkordatowy mniejszy koszt mniejszy stres :)
megi - Wto Mar 29, 2005 11:42 pm

konkordatowy :graba:
Kati - Sro Mar 30, 2005 1:39 pm

Mika napisał/a:
?lub konkordatowy mniejszy koszt mniejszy stres :)


Wydaje mi się że koszt to jest mniej więcej taki sam - w kościele płacisz swoje, ale w USC też musisz - zaświadczenie o braku przeszkód i akty urodzenia to koszt 120 zł razem... nie wiem tylko co ze spisaniem aktu :wink: i kosztami z nim związanymi :roll:

Mika - Sro Mar 30, 2005 2:35 pm

bardziej mi chodziło o ubiór dodatkowa suknia to dodatkowy koszt. A słyszałam, że czasem i panowie mieli drugi garnitur kupowany :shock:
Kati - Sro Mar 30, 2005 3:50 pm

Noo pewnie zdarza się ... Np. mąż mojej sąsiadeczki miał dwa: na wesele i na poprawiny
Kot - Czw Maj 05, 2005 11:33 am

konkordatowy będzie :graba:
Dotka - Czw Maj 05, 2005 7:20 pm

Konkordatowy :graba:
bajeczka - Czw Maj 05, 2005 8:02 pm

U mnie też 2 w 1 czyli konkordatowy :D
Kasiawka - Pią Maj 06, 2005 7:01 am

Konkordatowy 2w1 :lol:
fjona - Czw Maj 12, 2005 9:37 am

cywilny :)
Agnesia - Pon Cze 06, 2005 10:05 pm

I ja także konkordatowy.

Czy naprawdę można wziąć tylko ślub kościelny? Bo ja słyszałam o pewnej parze, która w Polsce chciała mieć ślub kościelny, a w USA wziąć ślub cywilny i okazało się to niemożliwe.
Ale może mam jakieś przestarzałe informacjie. Wydaje mi się, że po to Kościół wymaga tego zaświadczenia z USC.



Cieplutkie pozdrowienia Gość

kryszka - Wto Cze 07, 2005 4:40 pm

Jeśli chcieli najpierw wziąć tylko kościelny w Polsce, a potem cywilny w USA, to niemożliwe. Jak odwrotnie, to nie widzę przeszkód, tyle że ślub w USA musiałby być wcześniej zgłoszony w Polsce w Urzędzie Stanu Cywilnego właśnie po to żeby dostać ten papierek do kościoła.
ewig - Pon Cze 13, 2005 9:09 pm

U nas bedzie 2 w 1 :)
Żaneta - Nie Lip 24, 2005 9:32 pm

Oczywiście konkordatowy!!! ?lub kościelny jest jednak niesamowitym przeżyciem!!!
Calinka - Pon Sie 01, 2005 12:42 pm

Również konkordatowy :graba:
inka999 - Pon Sie 01, 2005 12:49 pm

Agnesia napisał/a:
I ja także konkordatowy.

Czy naprawdę można wziąć tylko ślub kościelny? Bo ja słyszałam o pewnej parze, która w Polsce chciała mieć ślub kościelny, a w USA wziąć ślub cywilny i okazało się to niemożliwe.
Ale może mam jakieś przestarzałe informacjie. Wydaje mi się, że po to Kościół wymaga tego zaświadczenia z USC.

[url=http://daisyPath.com.../1/.png]Obrazek[/url]

Cieplutkie pozdrowienia Gość


Agnesia, w Polsce można mieć tylko ślub kościelny bez zgłaszania tego w USC - ja jestem tego najlepszym dowodem:-)

kryszka - Pon Sie 01, 2005 8:47 pm

inka999 - ale wtedy taki ślub nie ma skutków prawnych, tak? Więc dla państwa nie jesteście małżeństwem i np. nie możecie się wspólnie rozliczać ze skarbówką?
inka999 - Wto Sie 02, 2005 7:25 am

No właśnie Kryszko!
i o to chodzi :wink:

rorrim - Pią Paź 07, 2005 10:40 am

U nas się "kroją" dwa śluby... cywilny i kościelny osobno... :|

Pan Młody sobie tak wymarzył i w sumie nie mam mocnych argumentów, aby mu się sprzeciwić... Twierdzi, że ślub w kościele będzie tylko między nami i niechciałby w takiej chwili mieszać do tego "państwa".
A ja... cóż, lubię spełniać marzenia innych.... :wink:

Edi - Pią Paź 14, 2005 10:32 pm

U nas będzie ślub konkordatowy. 8)
joanna_25 - Pią Paź 14, 2005 10:42 pm

inka999 napisał/a:
No właśnie Kryszko!
i o to chodzi :wink:


hm... nie bardzo rozumiem sensu takiego ślubu :?

kryszka - Sob Paź 15, 2005 2:58 pm

Joanno - ale się nagłowiłam o co chodzi z tym cytatem. :roll: A powinno to być tak: :wink:

inka999 napisał/a:
Agnesia, w Polsce można mieć tylko ślub kościelny bez zgłaszania tego w USC - ja jestem tego najlepszym dowodem:-)
kryszka napisał/a:
inka999 - ale wtedy taki ślub nie ma skutków prawnych, tak? Więc dla państwa nie jesteście małżeństwem i np. nie możecie się wspólnie rozliczać ze skarbówką?
inka999 napisał/a:
No właśnie Kryszko!
i o to chodzi :wink:

joanna_25 - Nie Paź 16, 2005 11:37 am

Niech będzie:
inka999 napisał/a:
Agnesia, w Polsce można mieć tylko ślub kościelny bez zgłaszania tego w USC - ja jestem tego najlepszym dowodem:-)
kryszka napisał/a:
inka999 - ale wtedy taki ślub nie ma skutków prawnych, tak? Więc dla państwa nie jesteście małżeństwem i np. nie możecie się wspólnie rozliczać ze skarbówką?
inka999 napisał/a:
No właśnie Kryszko!
i o to chodzi :wink:


I nadal nie rozumiem sensu takiego ślubu :?

Alma_ - Pią Paź 21, 2005 8:15 am

Joasiu, są różne sytuacje- a może młodzi nie mogą jeszcze pobrać się w świetle prawa (np. ze względu na wiek), a sytuacja życiowa i chęć życia w zgodzie z wiarą skłaniają ich do złożenia ślubów kościelnych?

Czasem się zdaża, że ślub cywilny i kościelny są rozstrzelone w czasie, z różnych przyczyn. Nie wiem tylko, jak podchodzi do tego kościół i czy w takiej sytuacji nie ma problemów formalnych.

Oli - Sro Paź 26, 2005 6:55 pm

i Ja chce miec slub konkordatowy....... :wink:
Alma_ - Czw Paź 27, 2005 6:12 pm

Mój tez będzie konkordatowy.
Cieszę się, że w końcu jest taka możłiwość, te osobne śluby kościelne i cywilne były okropnie męczące...
Jeden plus dwóch ślubów - dwie kreacje ślubne ;)

ewcia - Pią Sty 13, 2006 10:16 pm

U mnie będzie ślub konkordatowy. Uważam, że ślubować powinnno się ten jedyny raz w życiu i w 100% należy być pewnym swej decyzji.
Lucky - Nie Sty 15, 2006 1:33 pm

U mnie też konkordatowy.
Dotej pory się zastanawiam jak kideyś gdy brało sie dwa śluby jednego dnia młodym pannom starczało czasu żeby się dwa razy przygotowywać :?

misia-misia - Wto Sty 17, 2006 11:54 am

U mnie tez konkordatowy... Bo jest wygodniejszy do załatwiania, mniej formalności. A poza tym cywilny i zwykły, jak dawniej to tak jakby dwa śluby. Więc pytam po co???
szczako - Wto Sty 17, 2006 12:06 pm

my tez do listy 'slub konkordatowy' :)
AiD - Pią Lut 17, 2006 6:15 pm

:arrow: konkordatowy
adriannaaa - Pon Lut 20, 2006 4:31 pm

cywilny:)
Agatka_P - Pon Lut 20, 2006 6:24 pm

Ja zamierzam wziąść konkordatowy. A czy ktoś może mi powiedzieć jak to jest tylko z kościelnym czy to nie jest wtedy bez prawne?
Alma_ - Pon Lut 20, 2006 6:26 pm

Agatka_P napisał/a:
A czy ktoś może mi powiedzieć jak to jest tylko z kościelnym czy to nie jest wtedy bez prawne?

Nie można wziąć w Polsce wyłącznie ślubu kościelnego, nie ma on skutków prawnych.

Agatka_P - Pon Lut 20, 2006 6:59 pm

No tak właśnie mi się wydawało. Tylko że było w ankiecie więc się zapytałam
pinia_pinia - Sro Lut 22, 2006 10:33 am

TYLKO CYWILNY i to w ogrodzie :)
szczako - Sro Lut 22, 2006 11:28 am

w ogrodzie Synowieckiej?

ojejku, ale bedziesz miala super slub ...

adriannaaa - Sro Lut 22, 2006 1:39 pm

w ogrodzie?:) jak to załatwiliście? jak możesz, poproszę o szczegóły!!:) omoze tez skusimy się na taką możliwosć?:)))
sylwia - Czw Lut 23, 2006 8:44 am

:) :D :) :D weżniemy ślub konkordatowy
nula22 - Sro Mar 15, 2006 3:20 pm

my będziemy brać ślub konkordatowy, chyba nie braliśmy innej opcji pod uwagę :

Kasia21 napisał/a:
Jak szalec to szleć :P

sylwia - Czw Mar 16, 2006 10:34 am

konkordatowy :jumpingmrgreen:
agga123 - Pią Mar 17, 2006 6:35 pm

My tez bedziemy miec slub konkordatowy
motylica - Pon Mar 20, 2006 2:33 pm

zgadzam się z przedmówczynią :lol:

czyli KONK0RDATOWY jak najbardziej. i już :wink:

epox - Pią Mar 24, 2006 2:07 pm

Chcemy konkordatowy,ale bierzemy pod uwagę też sam cywilny
Klaudia22 - Pią Mar 24, 2006 2:12 pm

Konkordat jest OK - dwie pieczenie na jednym ogniu - za jednym stresem dwie sprawy załatwione :)
basia80 - Pią Mar 24, 2006 6:16 pm

oczywiście że konkordatowy, 2 za jednym zamachem po co się rozdrabniać :D
anulka - Sob Mar 25, 2006 8:17 am

Konkordatowy, bo najwygodniej.
miza4 - Pią Kwi 28, 2006 11:18 am

ja tez konkordatowy. nie myslelismy nawet o innym. dwa jednym jak juz to ktos wczesniej napisal. :D
fiona83 - Pią Kwi 28, 2006 11:29 am

Konkordatowy :D
Olusia - Pią Kwi 28, 2006 1:10 pm

Ja też konkordatowy
Agati - Czw Sie 03, 2006 8:45 pm

Jak większość... konkordatowy :)
Bombasik - Sob Sie 19, 2006 4:45 pm

My też konkordatowy - najwygodniej.
gosc - Wto Wrz 12, 2006 10:32 am

A my bierzemy oba. W czerwcu cywilny a we wrześniu kościelny. Przede wszystkim dla mnie ważne było wzięcie ślubu cywilnego. Dlaczego??::
1 Chcemy zaraz po ślubie kościelnym wyjechać w podróż za granicę a żadne z nas nie ma paszportu.
2 POza tym chcę jeszcze przed wyjazdem mieć nowy dowód.
3 ?lub kościelny rodzi stres, myślę że będzie on mniejszy ze świadomością, że już jesteśmy małżeństwem i bardziej będziemy mogli się cieszyć tą chwilą.
4 A poza tym dwa razy przysięgniemy sobie miłość i wierność na wieki - i to jest najwspanialsze :P

Alma_ - Wto Wrz 12, 2006 10:35 am

Sajonara6 napisał/a:
dwa razy przysięgniemy sobie miłość i wierność na wieki - i to jest najwspanialsze :P

Nie do końca, bo w urzędzie nikt od Ciebie deklaracji "miłości i wierności na wieki" nie będzie żądał - co najwyżej, że "uczynisz wszystko, żeby Wasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe" ;)

gosc - Wto Wrz 12, 2006 7:23 pm

Alma_ napisał/a:

Nie do końca, bo w urzędzie nikt od Ciebie deklaracji "miłości i wierności na wieki" nie będzie żądał - co najwyżej, że "uczynisz wszystko, żeby Wasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe" ;)


Almo a czy to nie to samo? Dla mnie sama instytucja małżeństwa pociąga za sobą miłość i wierność. Nie wychodzimy przecież za mąż bez miłości i mając w perspektywie zdradę.

Alma_ - Wto Wrz 12, 2006 7:31 pm

Nie to samo. W USC obiecujesz, że zrobisz wszystko, co w Twojej mocy, a w kościele - że na zawsze i bezwarunkowo. Mnie się nawet bardziej ta urzedowa formułka podoba ;) bo zakłada wysiłek z naszej strony, a nie wieczne trwanie obok, bez względu na wszystko... Ale to tylko moje odczucia.

A Tobie Sajonara zazdroszczę dwóch kiecek ;)

adriannaaa - Sro Wrz 13, 2006 12:29 pm

Alma_ napisał/a:
Nie to samo. W USC obiecujesz, że zrobisz wszystko, co w Twojej mocy, a w kościele - że na zawsze i bezwarunkowo. Mnie się nawet bardziej ta urzedowa formułka podoba ;) bo zakłada wysiłek z naszej strony, a nie wieczne trwanie obok, bez względu na wszystko... Ale to tylko moje odczucia.

A Tobie Sajonara zazdroszczę dwóch kiecek ;)

No to ja się pod tym Alma podpiszę w 300%:) też wychodzę z założenia, że przysięga jaką młodi skłądają sobie w USC jest sensowniejsza, nie obiecują sobie gruszek na wierzbie, ale coś, w co włożą całą swoją siłę i wolę.

fiona83 - Sro Wrz 13, 2006 1:53 pm

Sądzę, że nie ma co dyskutować, która przysięga jest lepsza, bardziej wiążąca.
Dla jednych ślubowanie przed Bogiem, że się wytrwa przy drugiej osobie mimo wszystko jest ważniejsze, bo oznacza dozgonne oddanie. Dla innych przysięga włożenia obustronnego wysiłku, zobowiązania do pracy nad sobą więcej znaczy.

Choć według mnie i tak "cywilna" zawiera się w "kościelnej" (bo żeby wytrwać, trzeba nielada poświęcenia ;) ).

Najważniejsze jednak jest życie i czyny, a nie słowa. Piękne i wartościowe. Ale słowa.

Agas - Pią Paź 06, 2006 7:41 am

konkordatowy
Myway - Pią Paź 06, 2006 2:37 pm

również konkordatowy
Ińska - Sro Paź 11, 2006 12:06 pm

Konkordatowy - w ostatnią niedziele zarezerwowaliśmy termin w kościele :D
mls - Sro Paź 11, 2006 7:04 pm

Oczywiście konkordatowy. Jak większość :super: :super: :super: :super: :super:
Nikulec - Pią Lis 24, 2006 2:08 am

No ja się nie wyłamię w temacie :] Wezmę ślub konkordatowy, który uważam za pomysł stulecia ;) ?lub cywilny tylko wprowadza niepotrzebne zamieszanie, trzeba się kilka razy w ciągu dnia przebierać, jeździć w tę i z powrotem. Jednym słowem bleeeeh. Dla mnie to strata czasu, który mogłabym przeznaczyć np. na wizytę u fotografa :)
Misiamo - Pią Lis 24, 2006 9:32 am

Konkordatowy. Raz a dobrze :)
katarzynka1 - Pią Lis 24, 2006 5:58 pm

Konkordatowy - razem na wieczność :hyhy:
Nikulec - Pon Lis 27, 2006 8:24 pm

Dobrze powiedziane Misiamo :]
agutka - Wto Lis 28, 2006 3:32 pm

konkordatowy :)
Kropek - Wto Lis 28, 2006 9:06 pm

konkordatowy
eir - Sro Lis 29, 2006 1:45 am

Cywilny.
mesma - Nie Gru 03, 2006 11:51 am

my bedziemy mieć konkordatowy
epox - Pon Sty 08, 2007 3:50 am

moge już ostatecznie napisać,bierzemy ślub cywilny
Zosiek - Sob Sty 20, 2007 12:06 pm

KONKORDATOWY :razz:
mischelle22 - Sob Sty 20, 2007 12:22 pm

Konkordatowy - najpierw myśleliśmy o samym cywilnym, ale w końcu stanęło na kościelnym (tzn.konkordatowym).
Teraz już chyba nie ma czegoś takiego jak sam kościelny.

karolina - Sro Sty 31, 2007 9:18 pm

konkordatowy :)
Szpilka - Sro Sty 31, 2007 10:00 pm

konkordatowy rowniez :)
kiciucha - Pią Lut 16, 2007 6:55 pm

również konkordatowy..... :razz:
KAPITANEK - Wto Lut 27, 2007 11:52 pm

My bierzemy ślub konkordatowy :)
maddy - Sro Lut 28, 2007 10:44 pm

My również bierzemy ślub konkordatowy:)) :D
nieszka - Pon Mar 05, 2007 2:24 pm

konkordatowy ;-)
gosc - Pon Mar 05, 2007 8:31 pm

ja już tu pisaŁam, że bierzemy oba - cywilny za 3 miesiące I JUż SIę NIE MOGę DOCZEKAć :D
już będziemy maŁżeństwem, a i tak będę z niecierpliwością czekaŁa na kościelny.
No i przez 2 miesiące będę taka żona na póŁ gwizdka (ale jednak żona, przeszczęśliwa)

Oliwka339 - Wto Mar 06, 2007 11:10 pm

Sluchajcie,mam takie pytanie dosc wazne i dosc dziwne:mianowicie jak wyglada slub konkordatowy?Podpisuje sie cos w kosciele?I ze to niby ma byc juz ten papierek z USC?Moze mi ktos to wytlumaczyc?Dziekuje i pozdrawiam!
asia84 - Pią Mar 09, 2007 12:45 pm

Oliwka339 napisał/a:
Sluchajcie,mam takie pytanie dosc wazne i dosc dziwne:mianowicie jak wyglada slub konkordatowy?Podpisuje sie cos w kosciele?I ze to niby ma byc juz ten papierek z USC?Moze mi ktos to wytlumaczyc?Dziekuje i pozdrawiam!


ja na razie czytałam na ten temat (ślub jeszcze przede mną), że to tak wygląda: 3 miesiące przed ślubem zanosi się do kancelarii dokumenty, sporządzają protokół przedślubny. z USC bierze się zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego (zaświadczenie jest ważne 3-miesiące). "W dniu ślubu należy przyjechać do kościoła na kilkanaście minut przed uroczystością. Wraz ze świadkami udać się do zakrystii. Musimy posiadać zaświadczenia o spowiedzi. Wobec świadków i księdza, który będzie udzielał sakramentu małżeństwa narzeczeni, składając podpisy, potwierdzają wolę wywarcia skutków cywilnych małżeństwa kanonicznego. Dokument podpisują także świadkowie, natomiast duchowny asystujący złoży swój podpis dopiero po zawarciu małżeństwa".
mam nadzieję, że pomogłam pozdrawiam :]

edys_lu - Pią Mar 09, 2007 7:32 pm

My bierzemy slub konkordatowy na pelnej mszy...kolega powiedzial ze mi zalatwi zeby ta msza zwalniala z niedzielnej, bo podobno nie kazda zwalnia ale ja sie na tym nie znam :?
fiona83 - Pią Mar 09, 2007 11:26 pm

edys_lu napisał/a:
zwalniala z niedzielnej, bo podobno nie kazda zwalnia ale ja sie na tym nie znam :?


Na pewno zwalnia sobotnia pełna wieczorna - w większości kościołów o 18. Dlatego też gros parafii nie przewiduje ślubów o tej godzinie. Na przykład moja :roll:

edys_lu - Pią Mar 09, 2007 11:37 pm

fiona83 napisał/a:
Na pewno zwalnia sobotnia pełna wieczorna - w większości kościołów o 18.


Wlasnie tez tak zawsze myslalam, ale dzis widzialam sie z przyjacielem, ktory byl w seminarium i tlumaczyl mi ze tak nie jest...musi byc powiedziany jakis tekst i dopiero wtedy zwalnia...poza tym w sobote o 18 jest tylko jedno czytanie a w nedziele sa dwa...ale to chyba nie ma wplywu...

W kazdym razie bardzo to zagmatwane :?

jpuasz - Sob Mar 10, 2007 12:05 am

Zalezy od parafii - u mnie np zawsze w sb o 18 sa czytania niedzielne, czyli 2 czytania + Ewangelia. No a co do slubów, to własciwie sama nie wiem jak to wygląda :niepewny: Nawet o tym nie pomyślałam - będe musiała sie dowiedziec jak to jest :) My prawdopodobnie będziemy mieli o 17, więc niby przed tą mszą "właściwą".. Może ktoś coś wie na ten temat?? :hmgirl: Aaa no jeszcze spotkałam się z poglądem, że taka msza koniecznie ma się zacząć po zachodzi słońca (tzn żeby liczyła się jako niedzielna) :niepewny: Czy ktoś może to potwierdzić, albo temu zaprzeczyć??
edys_lu - Sob Mar 10, 2007 12:09 am

Z tego co dzis zropzumialam to zachod slonca nie ma wiekszego znaczenia tylko jakas formula ktorej u nas w kosciele w kazdym razie w sob sie nie odmawia...
Pytalam sie tez czy w zwiazku z tym musialabym miec niedzielna ewangelie i okazuje sie ze nie...czyli nie to jest najwazniejsze

asia84 - Wto Mar 13, 2007 7:42 pm

we wcześniejszej wypowiedzi zapomniałam dodać, że my bierzemy ślub konkordatowy :)
Ilona83 - Sro Mar 14, 2007 11:18 pm

- konkordatowy
- mieszany ( tylko ze względu na rodziców :zly: )

moni-2 - Sro Mar 28, 2007 4:42 pm

nasz slub- slub konkordatowy. :) )
kochecka - Sro Mar 28, 2007 7:34 pm

konkordatowy, jak większość :)
cosola - Czw Kwi 05, 2007 4:24 pm

konkordatowy czyli 2 w 1 :mrgreen:
asia84 - Czw Kwi 05, 2007 4:34 pm

moim zdaniem tak jest najlepiej :) moja koleżanka najpierw brała cywilny a za rok kościelny. dziwnie tak :/
MonikaZgierz - Sro Kwi 11, 2007 1:42 pm

My również konkordatowy
Maja_Kris - Sro Kwi 11, 2007 2:03 pm

ales cuzamen za jednym zamachem :)
EJ-ET - Sro Maj 02, 2007 1:03 pm

i ja znalazłam się wśród większości => KONKORDAT ;)
madzia83 - Sro Cze 13, 2007 6:19 pm

My rowniez konkordatowy :D
Landryna22 - Pią Cze 22, 2007 11:24 am

My tez bierzemy slub konkordatowy i to za 43 dni!!![color=cyan][/color]Mysle,ze tak jest wygodniej 1 sukienka, 1garnitur mniejsze koszty :D
klara76 - Czw Cze 28, 2007 1:16 pm

cywilny - i już nie mogę się doczekać :P w końcu będę żoną mojego P; a w przyszłym roku kościelny,
gosc - Nie Lip 01, 2007 6:20 pm

a ja mimo wszystko się cieszę, że rozdzieliliśmy śluby. Fakt, że jest więcej wydatków, czego moje kochanie nie omieszkaŁo mi wytknąć, ale atmosfera ślubu, przysięga, podpisy... byŁo cudownie i mimo urzędu, romantycznie, więc nie zmieniŁabym zdania przy podjęciu ponownie tej decyzji :D
Abudabi - Pon Lip 02, 2007 1:52 pm

Absolutnie cywilny :)
kalina - Pią Sie 31, 2007 12:00 pm

Cywilny - ten i tylko ten;)
Gabro - Pią Sie 31, 2007 12:06 pm

My mieliśmy konkordatowy.
Koalinha - Pią Sie 31, 2007 9:15 pm

Podobnie jak większość z Was - konkordatowy :)
Martysia - Nie Wrz 09, 2007 5:04 pm

konkordatowy:) wygodna sprawa!
555 - Pon Wrz 17, 2007 6:29 pm

cywilny i tylko cywilny :))
gosc - Sro Wrz 19, 2007 4:54 pm

ponieważ strasznie nam się spodobaŁo ślubowanie - najpierw cywilny, potem kościelny - to może za jakiś czas weźmiemy ślub np. w obrządku buddyjskim :mrgreen:
kasunia - Pon Wrz 24, 2007 8:27 pm

nie będę oryginalna - konkordatowy :)
EwaM - Czw Wrz 27, 2007 12:59 pm

Konkordatowy. Tak jest najwygodniej.
SYLWECZKA - Sob Lis 03, 2007 8:13 pm

Konkordatowy ślub skoro wymyślono takie połączeni należy wykorzystać takie udogodnienie!
MałaMi1 - Wto Lis 06, 2007 11:54 am

oczywiście konkordatowy-mniej załatwiania, mniej stresu :-) zresztą same plusy z tego wynikają-tak jest po prostu najwygodniej !
*Motylek* - Wto Lis 13, 2007 5:33 pm

Olciap6 - znowu się spotykamy :P

Ja też jestem za konkordatowym, po co sobie komplikować życie i dokładać kosztów?

aka - Pon Gru 03, 2007 9:30 pm

konkordatowy :)
Petitka - Sro Gru 12, 2007 5:05 pm

cywilny, przynajmniej na razie
Olala - Czw Gru 13, 2007 10:42 pm

cywilny, i bardzo sie ciesze!
magdasid - Sro Sty 09, 2008 6:42 pm

Konkordatowy. Mieszany w dodatku.
margolka - Czw Sty 10, 2008 12:20 am

Jak większość konkordatowy.
panna rozyczka - Pią Sty 11, 2008 9:28 am

ślub konkordatowy, na Eucharystii, głównym celebransem chcemy, aby był biskup Pękalski
Emi - Czw Sty 17, 2008 6:13 pm

oczywiście konkordatowy - mniej formalności :)
owieczka_foto - Czw Sty 17, 2008 7:24 pm

konkordatowy, bo samego cywilnego w niedzielę byśmy nie dostali.

Pozdrawiam

ingainga - Pią Sty 18, 2008 10:52 pm

Jak większośc konkordatowy
Pamcia - Pią Sty 25, 2008 5:40 pm

cywilny :)
fastyna - Nie Sty 27, 2008 8:50 pm

konkordatowy
ava - Czw Lut 14, 2008 2:21 pm

też konkordatowy :)
marta_s3 - Nie Mar 02, 2008 3:33 pm

witam serdecznie.
My tez bierzemy ślub konkordatowy.

gacus - Sro Mar 05, 2008 2:41 pm

Konkordatowy oczywiście

pozdrawiam :)


Dalija - Sro Mar 05, 2008 2:53 pm

My tez zdecydowalismy sie na slub konkordatowy...naszym zdaniem to najwygodnieszy wybor:)
gosc - Sro Mar 05, 2008 3:20 pm

Dalija napisał/a:
naszym zdaniem to najwygodnieszy wybor:)

idąc tym tokiem myślenia wcale nie powinniście się pobierać bo to jest najwygodniejsze - żadnych wydatków, organizacji, problemów :) :wink:

Dalija - Sro Mar 05, 2008 4:02 pm

Sajonara pisząc najwygodniejszy mialam na mysli "dwa w jednym" (tak jakby cywilny i koscielny zarazem)i nawet przez mysl mi nie przeszly jakies względy finansowe czy organizacyjne??
gosc - Sro Mar 05, 2008 7:44 pm

oczywiście rozumiem, tak mi przyszŁo do gŁowy w pierwszej chwili po przeczytaniu Twojego posta.
Może też ja inaczej do tego podchodzę bo miaŁam oba śluby - cywilny i kościelny i z perspektywy czasu z żadnego z nich bym nie zrezygnowaŁa. Oba byŁy cudownym doświadczeniem wartym przeżycia. I nawet przez myśl mi nie przeszŁo brać konkordatowy, bo tak Łatwiej.
I tyle.
Mam nadzieję Dalija, że nie poczuŁaś się urażona :)

elka85 - Pon Mar 17, 2008 8:44 pm

Konkordatowy :) Choc mocno się do niedawna zastanawialiśmy, czy nie brac kościelnego i cywilnego dzień po dniu...:)Ale ostatecznie z tego zrezygnowaliśmy i będzie 2 w 1 :)
agunia84 - Pon Mar 17, 2008 9:24 pm

Konkordatowy
marysia - Wto Mar 18, 2008 8:49 am

oczywiście że konkordatowy :)
sistermonn - Wto Mar 25, 2008 12:11 pm

zdecydowanie konkordatowy :)
aggar - Pią Kwi 04, 2008 8:10 am

Tylko cywilny, nie wierzę w instytucję kościoła i odkąd pamiętam zakładałam, że wezmę tylko taki ślub. Podobają mi się śluby kościelne ze względu na ich uroczystą atmosferę, ale wiem, że to nie dla mnie.
jpuasz - Wto Kwi 08, 2008 10:05 am

U nas tez konkordatowy :)
truskawka_ja - Wto Kwi 08, 2008 10:30 am

Tak się zastanawiam nad opcjami odpowiedzi w ankiecie - "tylko kościelny" to chyba niemożliwe... Niemniej jednak ktoś na tę opcję oddał głos...
A jeśli możliwe to w jakim przypadku?

jpuasz - Wto Kwi 08, 2008 11:23 am

Na pewno nie jest mozliwy ślub w wierze katolickiej bez slubu ceywilnego. Ksiądz nie ma prawa udzielić slubu jesli młodzi nie przyniosa jakiegos świstka z USC, ze wzięli slub cywilny. Nie wiem co tam dokładnie jest na tym papierku, ale tak to mniej więcej wygląda. Może w innej wierze mozna wziąć slub bez cywilnego - tego nie wiem.
MałaMi1 - Wto Kwi 08, 2008 11:31 am

no tak,ale wtedy takie małżeństwo nie ma formy prawnej, czyli taki ślub-nie-ślub :] w zasadzie w każdej chwili każde zmałzonków może iść w swoją stronę-trochę to bez sensu...

(ale też nie orientuje się, czy ślub-sam-kościoelny jest mozliwy )

fewka - Wto Kwi 08, 2008 11:55 am

Nie mam pojęcia czy jest to możliwe..Wydaje mi sie ze nie..
tofee - Wto Kwi 08, 2008 12:11 pm

My konkordatowy.
Agha - Pon Kwi 14, 2008 11:52 am

Konkordatowy - jedna formalność, mniej problemów, jedna uroczystość :-)
Dorotka847 - Wto Kwi 22, 2008 3:14 pm

My tez konkordatowy
Trismegista - Czw Maj 08, 2008 5:24 pm

konkordatowy:)
truskawka_ja - Czw Maj 08, 2008 7:49 pm

A my tego lata cywilny a za rok koscielny. Bo... bo tak jest lepiej. :)
MałaMi1 - Czw Maj 08, 2008 8:00 pm

a czemu tak jest lepiej....? :-?
truskawka_ja - Czw Maj 08, 2008 8:10 pm

Bo Koscielny mamy dopiero za rok a slub generalnie ulatwi nam zycie: S. nie bedzie potrzebowal wizy zeby podrozowac po Europie. Rozwiaze nam sie wiele administracyjnych problemow. :)
misia-misia - Czw Maj 08, 2008 8:15 pm

wg mnie każdy robi jak uważa.

My mieliśmy konkordatowy. Chociaż na początku była mowa o cywilnym a za rok kościelnym.
Też sporo rzeczy nam miało to ułatwić. Ale sprawy potoczyły się inaczej.
Teraz z perspektywy czasu cieszę się, że zdecydowaliśmy się na konkordatowy.

A jeżeli ktoś wybiera takie rozwiązanie to też dobrze :)

truskawka_ja - Czw Maj 08, 2008 8:30 pm

Gdybym brala slub z Polakiem i mieszkala w Polsce na pewno zdecydowalabym sie na konkordatowy. Ale coz w naszym przypadku wszystko jest bardziej skomplikowane.
Suelen - Czw Maj 08, 2008 9:06 pm

bierzemy ślub konkordatowy :)
Klaudynka - Sob Maj 17, 2008 9:30 pm

My również konkordatowy :)
izunia_82 - Sob Maj 17, 2008 9:34 pm

My też bierzemy konkordatowy.
Mariola - Nie Maj 18, 2008 9:48 am

oczywiście, że konkordatowy :)
evelinka - Pon Maj 19, 2008 3:01 pm

My też konkordatowy. All in one 8)
pscoolka - Sro Maj 21, 2008 12:58 pm

Wash&go czyli konkordatowy:)
Karolka_23 - Nie Maj 25, 2008 11:33 am

My też bierzemy konkordatowy
monika800 - Nie Cze 15, 2008 6:57 pm

konkordat i uważam, że to super rozwiązanie
doni_iza - Pon Cze 16, 2008 8:30 am

My też na 90% bierzemy konkordatowy, no chyba że wcześniej zdecydujemy się na cywilny( jeszcze to rozważamy).
juta79 - Pon Cze 16, 2008 9:20 am

My tez bierzemy ślub konkordatowy :lol:
niesia2708 - Czw Cze 19, 2008 7:05 pm

My zobaczymy-jeśli wcześniej będziemy chcieli wziąć kredyt na mieszkanie to weźmiemy cywilny jeszcze przed kościelnym.A jeśli nie to 7.08.2010 konkordatowy
kryszka - Czw Cze 19, 2008 8:41 pm

niesia2708 - a co za różnica z tym kredytem?
kryszka - Czw Cze 19, 2008 9:17 pm

Nieprawda.
Liczą się zarobki wszystkich wnioskodawców (nie muszą być spokrewnieni) oraz faktyczna liczba osób na utrzymaniu.
Jeśli nie jesteście małżeństwem, mieszkacie razem, nie macie dzieci i kredyt bierzecie razem to liczą się wasze zarobki minus koszty utrzymania rodziny 2 osobowej (konkretne sumy w bankach) minus wszystkie obciążenia, jakie posiadacie. I czy będziecie małżeństwem czy nie liczy się tak samo.

niesia2708 - Czw Cze 19, 2008 9:23 pm

Dzięki za podpowiedź.Szczerze mówiąc jeszcze się tym tematem bardzo nie interesowałam :) Bo nie pojęliśmy jeszcze decyzji gdzie będziemy mieszkać po ślubie (czy stawiamy coś swojego czy wykańczamy piętro u moich rodziców) a poza tym jeszcze co najmniej rok będę mieszkała w Łodzi.
ewex - Sob Lip 05, 2008 12:09 am

My bierzemy ślub cywilny już 30.08.2008 :) i za dwa lata kościelny. Sprawy finansowe nie pozwoliły nam na wielkie wesele w tym roku a że bardzo chcieliśmy być już małżeństwem postanowiliśmy wziąć ślub cywilny :) i poczekać na lepsze czasy :) może uda nam się odłożyć trochę kaski......... nie no na pewno nam się uda! :)

ślub kościelny i cudowne wielkie wesele od zawsze były naszym wielkim marzeniem więc zrobimy wszystko aby do nich doszło :)

ale na razie przed nami ślub cywilny i małe przyjęcie w domku dla najbliższych :) mam nadzieję że wszystko potoczy się po naszej myśli :) !

Malwina_łódź - Wto Lip 29, 2008 11:55 am

Konkordatowy :smile:
aniaz - Pon Sie 04, 2008 10:22 pm

Ja bym chciała tylko kościelny. Bardziej chodzi mi o symboliczne zaślubienie niż prawne, ze wszytkimi jego konsekwencjami.
Kociadło - Czw Sie 28, 2008 12:47 pm

konkordatowy:)
alexaw - Pon Sty 12, 2009 11:46 am

Konkordatowy i całe szczęście bo jeździć jeszcze w tym dniu do Urzędu Cywilnego i przebierać się dwa razy to dla mnie niepotrzebny balast
meam - Wto Sty 13, 2009 3:30 am

Tylko cywilny i nigdy w życiu kościelnego :-)
rajeczka - Sro Lut 11, 2009 10:06 pm

konkordatowy rowniez..:) jeden stres :)
Debussy - Sro Lut 11, 2009 10:11 pm

Tak, tak my też konkordatowy oczywiście :)
Ambrozja - Wto Lut 17, 2009 8:24 am

My bierzemy konkordatowy:)
doni_iza - Wto Lut 17, 2009 9:11 am

My bierzemy najpierw cywilny a 3 miesiące później kościelny :) .
Margot - Pią Kwi 24, 2009 9:39 pm

konkordatowy
milijka24 - Sob Kwi 25, 2009 8:35 am

meam napisał/a:
Tylko cywilny i nigdy w życiu kościelnego :-)

również mogę sie pod tym podpisać

Agguniaa - Sob Kwi 25, 2009 8:42 am

Konkordat:)
martitka - Czw Maj 28, 2009 12:43 pm

Cywilny już wzięty ;) czekamy na kościelny - fajne rozwiązanie w przypadku osób mieszkających w znacząco oddalonych od siebie miejscowości :)
darling - Wto Cze 23, 2009 11:39 am

martitka napisał/a:
Cywilny już wzięty czekamy na kościelny


My jesteśmy w takiej samej sytuacji.

joannakarolina - Wto Cze 23, 2009 8:09 pm

Oczywiście konkordatowy :)
Butterfly84 - Sro Lis 04, 2009 5:46 pm

Konkordatowy :)
Weira - Czw Lis 05, 2009 3:15 pm

Konkordatowy :D
M4rcysi4 - Pon Lis 09, 2009 4:11 pm

Generalnie to konkordatowy ,ale... ja sie jeszcze zastanawiam jak będzie z mieszkaniem, czy kredyt będziemy musieli brać przed ślubem- to wtedy cywilny ,a jak nie to konkordatowy tylko :) . A różnica polega na tym ,ze tylko po ślubie dostaje się kredyt z pomocą od państwa.
ola88 - Pon Lis 09, 2009 5:16 pm

Cytat:
Generalnie to konkordatowy ,ale... ja sie jeszcze zastanawiam jak będzie z mieszkaniem, czy kredyt będziemy musieli brać przed ślubem- to wtedy cywilny ,a jak nie to konkordatowy tylko :) . A różnica polega na tym ,ze tylko po ślubie dostaje się kredyt z pomocą od państwa.
dokładnie o tym samym myślimy, że jak będzie konieczność o kredycie z pomocą państwa i będzie potrzebny przed ślubem, więc może wiosną by był cywilny, ale zobaczymy jak to tam wyjdzie :)
mała9364 - Pon Lis 09, 2009 6:39 pm

Konkordatowy:)
niesia2708 - Wto Lis 10, 2009 8:16 pm

No cóż...był cywilny :) :) I czekamy na kościelny :smile: :smile:
pestka - Wto Lis 17, 2009 2:50 pm

My zastanawiamy się nad cywilnym i kościelnym osobno (w kilkudniowym odstępie). Cywilny byłby tylko dla nas, rodziców i naszych sióstr -bez naciągania gości na dodatkowe kwiaty, prezenty, przejazdy.

PS. Nie jest możliwy tylko i wyłącznie ślub kościelny. Pytałam osobę, która miała zajęcia z prawa kanonicznego. Ksiądz nie udzieli ślubu parze, która nie ma ślubu cywilnego.

owieczka_foto - Wto Lis 17, 2009 2:56 pm

pestka napisał/a:
PS. Nie jest możliwy tylko i wyłącznie ślub kościelny. Pytałam osobę, która miała zajęcia z prawa kanonicznego. Ksiądz nie udzieli ślubu parze, która nie ma ślubu cywilnego.

a to nie jest właśnie ślub konkordatowy??, jeśli bierze się tylko jeden ślub w kościele...

ava - Wto Lis 17, 2009 3:10 pm

pestka napisał/a:
My zastanawiamy się nad cywilnym i kościelnym osobno (w kilkudniowym odstępie). Cywilny byłby tylko dla nas, rodziców i naszych sióstr -bez naciągania gości na dodatkowe kwiaty, prezenty, przejazdy.

Nie bardzo rozumiem ten kilkudniowy odstęp... Jeśli nie chcecie nikogo naciągać na dodatkowe koszty, to czemu nie weźmiecie po prostu ślubu konkordatowego? Te kilka dni chyba Was nie zbawi :roll:

pestka - Wto Lis 17, 2009 3:11 pm

owieczka napisał/a:
a to nie jest właśnie ślub konkordatowy??, jeśli bierze się tylko jeden ślub w kościele...


Ślub konkordatowy to 2 w 1 - ślub kościelny (przysięga przed Bogiem) + ślub cywilny (czyli umowa cywilno-prawna). Przy ślubie konkordatowym w kościele (zakrystii itp) podpisuje się te dokumenty, które podpisałoby się w USC.

Ja zamierzam wziąć ślub cywilny i kościelny osobno. Czyli w kościele nie będę już podpisywała żadnych dokumentów.

Możliwe jest wzięcie 1.ślubu konkordatowego, 2.tylko ślubu cywilnego lub 3.ślubu cywilnego a potem ślubu kościelnego. Nie można jednak wziąć tylko ślubu kościelnego. Jest to niezgodne z prawem kanonicznym i żaden ksiądz nie udzieli ślubu kościelnego (nie mylić z konkordatowym) parze, która nie ma ślubu cywilnego.

Dlatego ankieta moim zdaniem jest myląca.

Bella - Wto Lis 17, 2009 3:13 pm

konkordatowy :)
pestka - Wto Lis 17, 2009 3:19 pm

ava napisał/a:

Nie bardzo rozumiem ten kilkudniowy odstęp... Jeśli nie chcecie nikogo naciągać na dodatkowe koszty, to czemu nie weźmiecie po prostu ślubu konkordatowego? Te kilka dni chyba Was nie zbawi :roll:


Przede wszystkim dlatego, że podpisywanie dokumentów w mojej parafii nie jest uroczyste. Jako, że nie ma jeszcze wybudowanej plebanii ani rozsądnej kancelarii parafialnej, moja siostra i jej (wtedy jeszcze) narzeczony podpisywali dokumenty w małej salce parafialnej, w przybudówce przy kościele. Do tego na kilka dni przed ślubem, przy okazji ustalania szczegółów ślubu (dekoracji, muzyki itp.)

Postanowiłam wtedy, że mojemu podpisywaniu dokumentów będzie towarzyszyć uroczysta tmosfera. ;)

Kilkudniowy odstęp dlatego, że nie chcę zbyt długo czekać na slub kościelny (i zastanawiać się czy wolno mi już nosić obrączkę czy powinnam jeszcze zaczekać), a myślę, że ogarnięcie dwóch ślubów jednego dnia jest ponad moje siły (i nerwy) :)

Debussy - Wto Lis 17, 2009 3:24 pm

pestka napisał/a:
podpisywali dokumenty w małej salce parafialnej, w przybudówce przy kościele

Ale przecież wszędzie chyba tak jest, to podpisywanie nie jest jakoś niewiadomo jak celebrowane.
Za to przysięga małżeńska (słowna) jak najbardziej.
Naprawdę to dziwne, że aż tak bardzo Ci zależy na "uroczystym" podpisywaniu, kiedy tak naprawdę można wszystko za jednym zamachem zrobić :wink:

pestka - Wto Lis 17, 2009 3:28 pm

Nie sądzę by to było dziwne, że chcę dokumenty podpisać w uroczystej atmosferze i w ładnym otoczeniu. :o

Za to absolutnie nie zależy mi na załatwieniu wszystkiego "za jednym zamachem". Wprost przeciwnie.

owieczka_foto - Wto Lis 17, 2009 3:32 pm

pestka napisał/a:
owieczka napisał/a:
a to nie jest właśnie ślub konkordatowy??, jeśli bierze się tylko jeden ślub w kościele...

Możliwe jest wzięcie 1.ślubu konkordatowego, 2.tylko ślubu cywilnego lub 3.ślubu cywilnego a potem ślubu kościelnego. Nie można jednak wziąć tylko ślubu kościelnego. Jest to niezgodne z prawem kanonicznym i żaden ksiądz nie udzieli ślubu kościelnego (nie mylić z konkordatowym) parze, która nie ma ślubu cywilnego.

Oczywiście, że sam kościelny nie wchodzi w grę, bo brakuje wtedy umocowania prawnego. Może ja niedoczytałam, może Ty niesprecyzowałaś... teraz juz jasne.

truskawka_ja - Wto Lis 17, 2009 3:33 pm

pestka napisał/a:
Nie sądzę by to było dziwne, że chcę dokumenty podpisać w uroczystej atmosferze i w ładnym otoczeniu.

Dla mnie to dziwne. :o

Bella - Wto Lis 17, 2009 3:34 pm

pestka napisał/a:
Przede wszystkim dlatego, że podpisywanie dokumentów w mojej parafii nie jest uroczyste. Jako, że nie ma jeszcze wybudowanej plebanii ani rozsądnej kancelarii parafialnej, moja siostra i jej (wtedy jeszcze) narzeczony podpisywali dokumenty w małej salce parafialnej, w przybudówce przy kościele. Do tego na kilka dni przed ślubem, przy okazji ustalania szczegółów ślubu (dekoracji, muzyki itp.)

Postanowiłam wtedy, że mojemu podpisywaniu dokumentów będzie towarzyszyć uroczysta tmosfera. ;)

W wielu kościołach tak to wygląda, ale powiem szczerze, ze to podpisywanie dokumentów nie musi być dla mnie, aż takie uroczyste. Dla mnie najważniejsze jest ślubowanie mojemu Lubemu przed Bogiem. A papierki? Jak to w życiu... muszą być i tyle :wink:

owieczka_foto - Wto Lis 17, 2009 3:37 pm

pestka napisał/a:
Nie sądzę by to było dziwne, że chcę dokumenty podpisać w uroczystej atmosferze i w ładnym otoczeniu. :o

Wszystko zależy co dla kogo jest ważne. Skoro to dla Ciebie istotne to wybierz formę odstepu kilkudniowego.

Ja bym się na takie rozwiązanie nie zdecydowała... dokumenty były jednym z elementów ślubu konkordatowego... to w jaki sposób je podpisaliśmy i w jakiej atmosferze było uzależnione od klimatu, który sami sobie stworzyliśmy. Poza tym formuła ślubu cywilnego mi się nie podoba...

Zastanawiam się tylko nad jednym... czy zdążycie odebrać akty ślubu, aby wziąć ślub kościelny jeśli to ma być dosłownie kilka dni odstępu?

Debussy - Wto Lis 17, 2009 3:44 pm

owieczka napisał/a:
Zastanawiam się tylko nad jednym... czy zdążycie odebrać akty ślubu, aby wziąć ślub kościelny jeśli to ma być dosłownie kilka dni odstępu?


Ano właśnie.. przecież czeka się ok 2 tygodni..

pestka - Wto Lis 17, 2009 3:50 pm

No właśnie. Kolejna rzecz do przemyślenia i ustalenia ;)
Chcieliśmy by było to kilka dni, ale może się okazać, że będzie to kilka tygodni.

Dla mnie dwie uroczystości (cywilna i kościelna) to dwie chwile wspomnień.

ava - Wto Lis 17, 2009 4:30 pm

pestka napisał/a:
Nie sądzę by to było dziwne, że chcę dokumenty podpisać w uroczystej atmosferze i w ładnym otoczeniu. :o

Podpisywanie dokumentów "po cichu", w kancelarii parafialnej, także dla mnie nie było zbyt atrakcyjne, dlatego my podpisywaliśmy papierki na ołtarzu, pod koniec ceremonii ślubnej :) Nie myśleliście o takim rozwiązaniu?

pestka - Wto Lis 17, 2009 4:41 pm

ava napisał/a:
pestka napisał/a:
Nie sądzę by to było dziwne, że chcę dokumenty podpisać w uroczystej atmosferze i w ładnym otoczeniu. :o

Podpisywanie dokumentów "po cichu", w kancelarii parafialnej, także dla mnie nie było zbyt atrakcyjne, dlatego my podpisywaliśmy papierki na ołtarzu, pod koniec ceremonii ślubnej :) Nie myśleliście o takim rozwiązaniu?


Hmmm, bardzo ciekawe rozwiązanie. Nie wiem czy wykonalne w naszej parafii, ale z pewnością się nad tym zastanowię. Dziękuję. :)

ava - Wto Lis 17, 2009 4:45 pm

Taka forma podpisywania dokumentów jest bardzo często praktykowana w mojej parafii :) Ale wydaje mi się, że to zależy od księdza :roll:
tulipan87 - Sob Sty 02, 2010 1:07 pm

My jak chyba większość będziemy mieli ślub konkordatowy.
Misiak87 - Sob Sty 02, 2010 8:47 pm

My bierzemy konkordatowy. Nie było sensu w naszym przypadku oddzielania ślubu na dwie części. Doczekamy do maja. :)
Agnisia - Wto Sty 26, 2010 11:03 am

My bierzemy konkordatowy. Tak jak wcześniej pisaliście: 2 w 1 ale kreacja potrzebna tylko jedna.
klawdia - Sro Sty 27, 2010 1:08 pm

my najpierw ślub cywilny (względy mieszkaniowe), a za 1.5roku kościelny - jak już się wszystko uspokoi i poukłada
Agata1234 - Sro Lut 03, 2010 9:07 pm

Oczywiście konkordatowy, a dokumenty przeciez można podpisac przy ołtarzu. moja kuzynka tam właśnie miała wydaje mi sie ze to fajne rozwiązanie
kasienka_78 - Sro Lut 03, 2010 9:58 pm

My bierzemy ślub cywilny :)
aneta0901987 - Czw Kwi 08, 2010 5:02 am

Napewno weźmiemy ślub konkordatowy:)
Elwirka1 - Czw Kwi 08, 2010 9:25 am

aneta0901987 napisał/a:
Napewno weźmiemy ślub konkordatowy:)


Tak jak My :)

Stokrotka812 - Czw Kwi 08, 2010 9:41 pm

Oczywiście konkordatowy:)
kropka. - Pią Kwi 09, 2010 6:49 pm

sporo osób pisze "oczywiście konkordatowy"...a my oczywiście cywilny :)

Nie chodzimy na niedzielne msze do kościoła, wyłącznie na śluby, pogrzeby, komunie i chrzciny, nie będziemy więc udawać, że nam na kościele zależy. Irytują nas księża i "instytucja" kościoła, hipokryzja jest dla nas czymś obrzydliwym, więc nie chcemy przysięgać w takich okolicznościach, które stanowiłyby powód do pretendowania do miana hipokrytów. Jeśli kiedyś byśmy się nawrócili, zawsze możemy wziąć i kościelny, na tą chwilę, nie mamy takiej potrzeby.

aga22666 - Sob Maj 01, 2010 10:07 pm

konkordatowy :D
krufka - Sro Maj 05, 2010 5:33 pm

Konkordatowy, ale mieszany (G. jest osobą niewierzącą)
diamond - Czw Maj 06, 2010 6:37 pm

konkordatowy
martula_87 - Nie Maj 16, 2010 9:04 am

konkordatowy.
diamond - Pon Maj 17, 2010 7:33 pm

a czy ktoś może mi powiedzieć czy biorąc ślub konkordatowy świadkowie muszą być pełnoletni ??
Misiak87 - Pon Maj 17, 2010 10:08 pm

Z tego co wiem- tak. Bo konkordat to również podpisanie papierów dla USC, a tam wymagają pełnoletnich świadków.
kingakama - Wto Cze 01, 2010 6:39 pm

konkordatowy :)
kosmosek - Nie Cze 13, 2010 1:41 pm

a my dla odmiany - zdecydowanie tylko cywilny.
Magdzik - Czw Lip 01, 2010 7:35 pm

My chcemy wziąć ślub konkordatowy :D Jakoś cywilny nie kręci mnie 8)
randomgirl - Pon Lip 05, 2010 1:33 am

Magdzik napisał/a:
My chcemy wziąć ślub konkordatowy :D Jakoś cywilny nie kręci mnie 8)

Mnie też, a nawet nie traktuję tego jak ślub, a raczej jako umowę cywilnoprawną ;/

katrina - Nie Lip 11, 2010 6:48 am

miał być konkordatowy, ale z pewnych względów zyciowo-osobistych ( i proszę tu nie brać pod uwagę że ślub był nam potrzebny do kredytu albo innych finansowych spraw...) najpierw był ślub cywilny a we wrześniu będzie kościelny
Magdzik - Czw Mar 03, 2011 7:40 pm

Chcieliśmy konkordatowy ale jednak będzie cywilny,a później kościelny :smile: Trochę nam się pozmieniało :D
Elma - Czw Mar 03, 2011 11:27 pm

Konkordatowy:)
wiolancia - Sro Maj 25, 2011 11:46 am

U Nas konkordatowy!!! :wed6
PaulinaS - Sro Maj 25, 2011 4:24 pm

wiolancia napisał/a:
U Nas konkordatowy!!!


I u nas też :wink:

grejpfrut - Pią Lut 03, 2012 9:52 am

biorę konkordatowy - jak większość z Was :)

Zastanawia mnie natomiast obecność w ankiecie opcji "tylko kościelny". A jeszcze bardziej zastanawia mnie to, że ktoś tę opcję zaznaczył. Można jakimś sposobem wziąć jedynie ślub kościelny? :)

Deco-Strefa - Pią Lut 03, 2012 10:07 am

grejpfrut napisał/a:
Można jakimś sposobem wziąć jedynie ślub kościelny?
Można. Moja ciocia tak miała - ale to było kilka late temu.
No, może nie do końca tylko kościelny. Cywilny był wcześniej, a dopiero kilka (kilkanaście) lat po cywilnym zdecydowali się na ślub kościelny.

A całkiem niedawno podobna sytuacja była u moich znajomych - na szybko był cywilny (potrzebny do wspólnego kredytu hipotecznego, bo wówczas nie można jeszcze było dostać wspólnego kredytu nie będąc małżeństwem). ceremonia bardzo skromna: Młodzi, rodzice, świadkowie. Dwa-trzy lata później - ślub kościelny.

grejpfrut - Pią Lut 03, 2012 10:20 am

Deco-Strefa, tak ale to są sytuacje, kiedy przed ślubem kościelnym zawarty był cywilny :) Również znam osoby, które się tak "na dwa rzuty" pobierały. Ale wydaje mi się, że samego kościelnego wziąć nie można... Muszę poszperać w necie jeszcze na ten temat ;)

A jednak chyba można? :)

Jeżeli nupturienci nie zawarli małżeństwa cywilnego, a chcą zawrzeć małżeństwo kanoniczne bez skutków cywilnych, sprawę należy przedstawić Ordynariuszowi miejsca, podając powody takiej decyzji nupturientów, celem uzyskania stosownej zgody. Podobnie należy postąpić, jeżeli narzeczeni przyrzekają, że skutki cywilne dla swojego małżeństwa kanonicznego chcą uzyskać przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego dopiero po zawarciu małżeństwa w Kościele.

(12.11.1998 - Instrukcja dla księży dotycząca małżeństw konkordatowych)

mimeczka - Pią Lut 03, 2012 5:32 pm

Małżeństwo jest jednym z sakramentów i jak najbardziej można wziąć sam ślub kościelny, tylko, że wtedy nie jest się małżeństwem w świetle prawa, a "tylko" w świetle religii.
Morfii - Pon Lut 27, 2012 3:44 pm

Skoro i tak się płaci... to wybraliśmy ślub konkordatowy. :cool:
aguuuunia44 - Pon Lut 27, 2012 5:53 pm

PaulinaS napisał/a:
wiolancia napisał/a:
U Nas konkordatowy!!!


I u nas też :wink:

tak jak i u Nas :)

MadMar - Wto Lut 28, 2012 2:53 pm

my bierzemy ślub konkordatowy :D wszystko za jednym zamachem 8)
Rusałka_Maja - Pią Cze 15, 2012 8:03 pm

kropka. napisał/a:
sporo osób pisze "oczywiście konkordatowy"...a my oczywiście cywilny :)

Nie chodzimy na niedzielne msze do kościoła, wyłącznie na śluby, pogrzeby, komunie i chrzciny, nie będziemy więc udawać, że nam na kościele zależy. Irytują nas księża i "instytucja" kościoła, hipokryzja jest dla nas czymś obrzydliwym, więc nie chcemy przysięgać w takich okolicznościach, które stanowiłyby powód do pretendowania do miana hipokrytów. Jeśli kiedyś byśmy się nawrócili, zawsze możemy wziąć i kościelny, na tą chwilę, nie mamy takiej potrzeby.




My też cywilny - i nie ze względy mieszkaniowe bo i tak już mieszkamy razem od jakiegoś czasu.
Podpisuję się pod tym co napisała kropka..
Tak nie do końca rozumiem ten pęd do ślubu w kościele.. Jeszcze żeby ktoś był faktycznie wierzący i praktykujący to rozumiem.. ale sama osobiście znam wiele dziewczyn i co słyszę to staje się to coraz częstsze - że ślub w kościele bo: białą sukienka bo podniosła ceremonia (nie taka jak w USC).. On nie wierzący ona też nie - ale jest impreza a przecież co rodzina powie jak bez kościelnego.. hipokryzja - zupełnie jak pisała kropka.
(Żeby nie było nie chcę tu urazić żadnej z forumek mówię tylko o obserwacjach)

ewa.krzys - Nie Cze 17, 2012 7:35 am

My będziemy mieć ślub konkordatowy z oczywistych dla nas względów - jesteśmy wierzący i praktykujący.
Niestety, muszę zgodzić się z powyższymi opiniami, że spora część obecnych ślubów kościelnych nie jest związana z wiarą, a z tradycją lub właśnie otoczką. Na ten temat było już sporo dyskusji na naszym forum.

papellona - Czw Cze 28, 2012 2:14 pm

Konkordatowy! Wszystko za jednym razem, a nie się rozdrabniać. Męża wcześniej nie miałam, mój narzeczony żony nie miał, więc trzeba korzystać z przywilejów :P
Aleksandra6 - Czw Cze 28, 2012 11:17 pm

No widzicie, my o tym nie pomyśleliśmy, tzn wiadomo, że chcemy ślub kościelny, ale zapewne za jednym zamachem najlepiej załatwić też cywilny - czyli wyjdzie konkordatowy. :razz:
llobacek - Wto Sie 07, 2012 1:33 pm

u nas był już cywilny, a w przyszłym roku będzie kościelny :)
Mimius - Wto Sty 15, 2013 8:00 pm

U nas był konkordatowy 8)
Paolina - Sob Lut 09, 2013 3:56 pm

Mój PM najpierw skłaniał się ku wersji z cywilnym ślubem we Włoszech i kościelnym w Polsce, ale ostatecznie będzie ślub konkordatowy w Polsce :P
Juska - Pon Maj 27, 2013 4:24 pm

My ślub konkordatowy :)
sss_ - Sro Cze 12, 2013 4:46 pm

My bierzemy ślub konkordatowy :)
ZoltyTulipan - Sob Cze 15, 2013 8:18 am

sss_ napisał/a:
My bierzemy ślub konkordatowy :)

My też :)

kaledonia - Sob Cze 15, 2013 8:59 am

1 grudnia 2012 pobraliśmy się w USC,a za tydzień w kościele :D
tygrysek7773 - Sro Lip 24, 2013 4:49 pm

Ślub konkordatowy- spora wygoda :)
misia82 - Wto Sie 13, 2013 11:31 am

a my bierzemy cywilny :) i równie mocno wszystko przeżywamy :D
ithanielle - Wto Paź 01, 2013 10:26 am

My konkordatowy :)
KaMika - Wto Paź 01, 2013 12:43 pm

ithanielle napisał/a:
My konkordatowy :)


My także :)

aniuniai - Pon Paź 28, 2013 5:45 pm

My tylko lub az cywilny. Oboje nie jesteśmy katolikami więc nie widzę innej opcji. Nawet w naszych katolickich rodzinach.
exoode - Nie Gru 01, 2013 2:23 pm

misia82 napisał/a:
a my bierzemy cywilny :) i równie mocno wszystko przeżywamy :D


my także cywilny :D i zamierzamy sprawić, aby w oczach zaproszonych nie był TYLKO cywilnym, ale AŻ. Będzie równie uroczysty, równie piękny a my na pewno baardzo szczęśliwi :D

Karollka - Nie Gru 01, 2013 9:32 pm

ithanielle napisał/a:
My konkordatowy


my również :)

roksancia - Wto Gru 03, 2013 10:33 pm

my też konkordatowy :)
oliwiabednarek - Pon Gru 09, 2013 12:47 pm

oczywiście konkordatowy
Iru - Wto Wrz 23, 2014 10:37 am

Rusałka_Maja napisał/a:
kropka. napisał/a:
sporo osób pisze "oczywiście konkordatowy"...a my oczywiście cywilny :)

Nie chodzimy na niedzielne msze do kościoła, wyłącznie na śluby, pogrzeby, komunie i chrzciny, nie będziemy więc udawać, że nam na kościele zależy. Irytują nas księża i "instytucja" kościoła, hipokryzja jest dla nas czymś obrzydliwym, więc nie chcemy przysięgać w takich okolicznościach, które stanowiłyby powód do pretendowania do miana hipokrytów. Jeśli kiedyś byśmy się nawrócili, zawsze możemy wziąć i kościelny, na tą chwilę, nie mamy takiej potrzeby.




My też cywilny - i nie ze względy mieszkaniowe bo i tak już mieszkamy razem od jakiegoś czasu.
Podpisuję się pod tym co napisała kropka..
Tak nie do końca rozumiem ten pęd do ślubu w kościele.. Jeszcze żeby ktoś był faktycznie wierzący i praktykujący to rozumiem.. ale sama osobiście znam wiele dziewczyn i co słyszę to staje się to coraz częstsze - że ślub w kościele bo: białą sukienka bo podniosła ceremonia (nie taka jak w USC).. On nie wierzący ona też nie - ale jest impreza a przecież co rodzina powie jak bez kościelnego.. hipokryzja - zupełnie jak pisała kropka.
(Żeby nie było nie chcę tu urazić żadnej z forumek mówię tylko o obserwacjach)


U nas też oczywiście tylko cywilny. Nie mówię, że jesteśmy niewierzący. Ale każde z nas jest wierzące inaczej (długo tłumaczenia). Dla mnie byłaby to hipokryzja i troszkę też obraza w stosunku do osób będących praktykującymi katolikami :) I nie uważam że cywilny jest gorszy.

karolina84 - Wto Wrz 23, 2014 12:32 pm

jak większość-konkordatowy :)
herbatnik - Wto Wrz 23, 2014 2:23 pm

My także konkordatowy.
Nie jesteśmy super wierzący, ale staram się regularnie spowiadać, chodzić na niedzielne msze św.
Grzeszyć-grzeszę :) , mieszkamy już razem, ale sakrament małżeństwa wydaje nam się dopełnieniem całej uroczystości. Więc chyba jednak w głębi duszy jesteśmy związani z Kościołem.

Cywilny ślub jest wg mnie tak samo podniosły i ważny jak konkordatowy-przecież to praktycznie to samo w świetle prawa. A pary, które mimo sceptycznego podejścia do Kościoła biorą ślub kościelny często są pod wpływem rodziny, dla której jest to tradycja i "tak trzeba". No cóż, nic na to nie poradzimy.

Iru - Wto Wrz 23, 2014 3:46 pm

Mój N był przygotowany na walkę ze swoją rodziną właśnie o to "tak trzeba" i "bo to tradycja" ale przez to że brat mamy N brał ostatnio cywilny (było to jego drugie małżeństwo więc nie mógł inaczej) to nasz przyszły cywilny tak nie razi :P Z mojej strony moja babcia troszkę pomarudziła, ale pogodziła się z faktem że wnuczka nie jest katoliczką i nic na ten temat już nie mówi. Podejrzewam że z rodziną mojej mamy może być problem, obgadają mnie za plecami i mocno skrytykują bo większość to praktykujący katolicy niedopuszczający do siebie myśli że ktoś inny może inaczej na ten temat uwarzać. Ale to mój i N ślub więc będzie według naszych zasad :)
dorotka0603 - Wto Kwi 14, 2015 3:15 pm

Konkordatowy, oboje jesteśmy wierzący i nie wyobrażamy sobie innego ślubu :)
Sycylijka - Wto Kwi 14, 2015 6:56 pm

U nas tak jak u dorotka0603, ślub będzie konkordatowy :)
M-Martusia - Czw Kwi 16, 2015 7:04 am

My również bierzemy ślub konkordatowy.
alekul89 - Czw Kwi 16, 2015 7:35 pm

My też bierzemy ślub konkordatowy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group