Forum Weselne miasta £odzi
Forum weselne, wesele i ¶lub w £odzi i woj. ³ódzkim

Sprawy ¶lubno-weselne - Panna (Pani) M³oda - po ktorej stronie???

Ewa_Ewi - Nie Sie 12, 2012 11:38 pm
Temat postu: Panna (Pani) M³oda - po ktorej stronie???
Dziewczyny, na ¶lubie oczywistym jest, ¿e Panna M³oda zasiada po prawej stronie Pana M³odego, ale czy ta zasada dotyczy te¿ sali? Spotyka³am siê z tym, ¿e na sali weselnej M³oda siedzia³a po lewej stronie M³odego. Czy tu obowi±zuj± jakie¶ sztywne regu³y?
sheep - Czw Sie 16, 2012 6:07 pm

Jestem wokalistk± w zespole, wiêc na weselach bywam do¶æ czêsto. Z regu³y Panna M³oda siedzi po prawej stronie swojego mê¿a (czyli tak, jak w ko¶ciele).

W minion± sobotê grali¶my wesele, na którym jednak Panna M³oda siedzia³a po lewej stronie i mnie rzuci³o siê to w oczy, ale my¶lê, ¿e nie ma obowi±zku siedzenia po prawej stronie mê¿a ;)

Rusa³ka_Maja - Nie Sie 19, 2012 8:14 pm

Mnie siê wydaje (choæ mogê siê myliæ bo znawczyni± nie jestem), ¿e M³oda mo¿e siadaæ jak chce :roll: Mo¿e chodzi o to, ¿e jak siedzi po prawej od mê¿a, to mê¿a ma od strony serca? Tylko wtedy co ma na to powiedzieæ biedny m±¿ jak po lewej ¶wiadek? :D
ava - Nie Sie 19, 2012 8:20 pm

Z tego co kojarzê, to wed³ug zasad savoir vivre miejsce po prawej stronie mê¿czyzny jest po prostu hmm, bardziej nobilituj±ce czy co¶ w tym stylu.
Pamiêtam jak Wis³awa Szymborska dosta³a Nobla i na uroczystym przyjêciu po wrêczeniu nagród usadzono j± w³a¶nie po prawej, "wa¿niejszej" stronie króla Szwecji - niby nieistotny fakt, a w polskich mediach by³ podkre¶lany jako wyraz szacunku dla niej.

Rusa³ka_Maja - Nie Sie 19, 2012 8:25 pm

A widzisz nie wiedzia³am tego, ale ju¿ sobie zakodowa³am :mrgreen:
szaraczarownica - Nie Sie 19, 2012 8:33 pm

Cytat:
Z tego co kojarzê, to wed³ug zasad savoir vivre miejsce po prawej stronie mê¿czyzny jest po prostu hmm, bardziej nobilituj±ce czy co¶ w tym stylu

Bo jak kobieta by³a po prawej, to mê¿czyzna-rycerz móg³ w razie zagro¿enia bez przeszkód szybko wyci±gn±æ praw± rêk± miecz z pochwy nie ucinaj±c tym samym wybrance g³owy :wink:
Takie miejsce by³o bezpieczniejsze, a potem siê ju¿ tak utar³o i przesz³o to do zasad savoir vivre.

madziula13893 - Pon Sie 20, 2012 10:03 am

Ja w ko¶ciele, w samochodzie i we wszystkich innych sytuacjach tego dnia by³am po prawej stronie swojego mê¿a. Wyj±tkiem jest sala gdzie siedzia³am po lewej stronie ze wzglêdu ¿e tak nam by³o wygodniej..
Iru - Wto Wrz 23, 2014 7:00 pm

Szczerze mówi±c to nie wyobra¿am sobie ¿ebym mog³a byæ po prawej stronie mojego N :? Czy jak gdzie¶ idziemy pod rêkê, czy siedzê obok niego czy siê przytulamy to zawsze on jest z prawej bo tak mi jest wygodniej braæ go pod rêkê... Z lewej jest to dla mnie jakie¶ dziwne :x Jak my¶licie, czy w USC bêdzie dziwnie wygl±daæ jak bêdê po lewej stronie sz³a i siedzia³a?
alekul89 - Wto Wrz 23, 2014 7:51 pm

Ja z kolei odwrotnie. Przyzwyczajona jestem do bycia z prawej strony narzeczonego i z lewej mi jako¶ niewygodnie. Iru my¶lê, ¿e go¶ciom mo¿e siê to rzuciæ w oczy bo zwykle Panna M³oda idzie i stoi po prawej, ale chyba nie ma na to ¿adnej regu³y.
ithanielle - Wto Wrz 23, 2014 8:19 pm

Iru napisa³/a:
Szczerze mówi±c to nie wyobra¿am sobie ¿ebym mog³a byæ po prawej stronie mojego N :? Czy jak gdzie¶ idziemy pod rêkê, czy siedzê obok niego czy siê przytulamy to zawsze on jest z prawej bo tak mi jest wygodniej braæ go pod rêkê... Z lewej jest to dla mnie jakie¶ dziwne :x Jak my¶licie, czy w USC bêdzie dziwnie wygl±daæ jak bêdê po lewej stronie sz³a i siedzia³a?


Mam tak samo, Iru :)

I w ko¶ciele sta³am po prawej stronie M., ale na sali za¿yczy³am sobie miejsce po jego lewej stronie. Oczywi¶cie wszyscy na dzieñ przed weselem (kucharki, dekoratorki, moje kuzynki) byli mocno zdziwieni, ¿e zamierzam siedzieæ po lewej stronie mê¿a, ale szczerze? Nie przejê³am siê tym wcale. Na weselu ju¿ nikt tego nie komentowa³ :)

Dorotka_ - Sro Wrz 24, 2014 7:25 am

Arek ma mocniejszy lewy sierpowy, wiêc mi zawsze mówi³, ¿e jak mnie ma broniæ to mam i¶æ po prawej stronie :) i w Ko¶±ciele i na sali siedzia³am po prawicy Mê¿a :P
karolina84 - Sro Wrz 24, 2014 8:04 am

ithanielle napisa³/a:
Iru napisa³/a:
Szczerze mówi±c to nie wyobra¿am sobie ¿ebym mog³a byæ po prawej stronie mojego N :? Czy jak gdzie¶ idziemy pod rêkê, czy siedzê obok niego czy siê przytulamy to zawsze on jest z prawej bo tak mi jest wygodniej braæ go pod rêkê... Z lewej jest to dla mnie jakie¶ dziwne :x Jak my¶licie, czy w USC bêdzie dziwnie wygl±daæ jak bêdê po lewej stronie sz³a i siedzia³a?


Mam tak samo, Iru :)

I w ko¶ciele sta³am po prawej stronie M., ale na sali za¿yczy³am sobie miejsce po jego lewej stronie.


Te¿ tak mam :) Jedyna ró¿nica to taka,¿e na sali te¿ siedzia³am po prawej stronie-siedzenie w takim uk³adzie a¿ tak mi nie przeszkadza :D

Iru - Sro Wrz 24, 2014 10:12 am

karolina84 napisa³/a:

Te¿ tak mam :) Jedyna ró¿nica to taka,¿e na sali te¿ siedzia³am po prawej stronie-siedzenie w takim uk³adzie a¿ tak mi nie przeszkadza :D

Je¶li chodzi o N to jestem tula¶na... Lubiê siedz±c obok niego lubiê go czasem wzi±æ pod rêkê i siê do niego przytuliæ. Z mojej lewej a jego prawej jest to dla mnie strasznie niewygodnie - nie wiem czemu :-?

ithanielle - Sro Wrz 24, 2014 10:13 am

Iru, przede wszystkim zrób tak, ¿eby Tobie by³o dobrze :) Nie przejmuj siê g³upimi przes±dami i opiniami :)
Terry - Sro Wrz 24, 2014 12:17 pm

Te¿ wolê byæ po lewo, ale przy stole to nie mia³o ¿adnego znaczenia. Przy tych emocjach zapominasz, ¿e nie masz ju¿ butów i stopy masz jak sople. ¯e chce ci siê siku od 2h. ¯e wst±¿ka od sukni poprawinowej ciê ci±gle smyra po plecach.
Iru - Sro Wrz 24, 2014 3:03 pm

Terry, ooo o tym ¿e mi siê chce siku od 2h to ja na co dzieñ potrafiê zapomnieæ :smile:
herbatnik - Sro Wrz 24, 2014 8:19 pm

Ja nie mam problemu-od pocz±tku stojê po prawicy mego mê¿czyzny i tak ju¿ bêdzie :)
Catylyn89 - Sro Wrz 24, 2014 8:32 pm

Od dawna wiadomo, ¿e po prawicy Panna M³oda ma byæ i podczas ceremonii ¶lubnej i na weselu :)
dorotka0603 - Pon Kwi 27, 2015 9:24 am

Dobrze, ¿e trafi³am na ten w±tek, bo nigdy nie zwraca³am na to uwagi, ale teraz ju¿ bêdê wiedzieæ i muszê zapamiêtaæ, ze mam byæ po prawej stronie! :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group