Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

Luźne rozmowy - Własna działalność gospodarcza

gosc - Czw Sty 22, 2009 12:56 pm
Temat postu: Własna działalność gospodarcza
Ktoś prowadzi? Jakie są wady i zalety? Czy korzystacie z dofinansowania unijnego? A może ktoś założył działalność w oparciu o pieniądze z Unii?

Ja nie prowadzę. Swego czasu bardzo chciałam się uniezależnić, być na swoim ale brak było pomysłu, umiejętności a przede wszystkim odwagi. Może kiedyś...
Świetną sprawą wg mnie, laika, który nigdy nie korzystał, jest dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z UE. Choć pewnie wymóg utrzymania się na rynku przez rok może być trudną sztuką.

Przy okazji - Pieniądze dla przedsiębiorczych

Niebieskooka - Czw Sty 22, 2009 2:32 pm
Temat postu: Re: Własna działalność gospodarcza
Sajonara6 napisał/a:
Swego czasu bardzo chciałam się uniezależnić, być na swoim ale brak było pomysłu, umiejętności a przede wszystkim odwagi. Może kiedyś...
[/URL]



jakbym słyszłała siebie...tyle,że ciągle chcę działalnośc otworzyć..ale dokładnie tak jak piszesz...brak pomysłu, a przede wszystkim odwagi....

widze dużo plusów bycia na swoim, ... patrząc chociażby na moją rodzinę, kazdy kto ma swój biznes radzi sobie świetnie i zarabia na prawdę duuuużo więcej od tych, którzy są na etacie.. dochodzi do tego niezależność, satysfakcja .... a minusy to na pewno to,iż "nie ma" chorobowego, urlopów i innych wolnych dni bo szkoda nam wypaść z obiegu...
chętnie będę ten wątek śledzić ...

EwaM - Czw Sty 22, 2009 3:03 pm

Dochodzi jeszcze jeden problem. Kwestia odpowiedzialności za pracowników. Ty jako pracodawca możesz sobie pozwolić na to, żeby nie zarobić, ale pracownikowi musisz pensję wypłacić. I to już nawet nie chodzi o to, że prawo nakazuje, ale o to, że ta osoba musi za coś żyć.

Ja będę w najbliższym czasie zakładać firmę. Ale nie planuję zatrodniać pracowników.

Niebieskooka - Czw Sty 22, 2009 3:12 pm

na początku chyba mało kto zatrudnia pracowników... dopiero jak firma się rozrasta ... przynajmniej ja też nie zatrudniałabym nikogo....

a jaką firmę chcesz założyć Ewo?

EwaM - Czw Sty 22, 2009 3:25 pm

Specjalistyczne prace wysokościowe i podwodne. :smile: Tak naprawdę to firma dla męża, ale z pewnych względów wolimy, żeby była zarejestrowana na mnie.
mietka - Czw Sty 22, 2009 3:40 pm

moj maz tez o tym mysli i mnie namawia... oboje pracujemy na etatach, calkiem niezle zarabiamy (przynajmniej on :) ) no i mamy te wszystkie "przywileje" pracownicze.. ale... no wlasnie, chcialoby sie jakas wlasna dzialalnosc rozpoczac, zeby pieniazkow bylo jeszcze wiecej. gdybym tylko miala gwarancje...
MalaJu - Czw Sty 22, 2009 5:39 pm

jak niektorzy wiedza, mam wlasna dzialalnosc - szkola jezykowa. Plusy? duzo wiecej kasy i mniej papierkologii niz w szkole panstwowej. Niezaleznosc. Samodzielnosc. Minusy? wakacje bez dochodow, a ZUS trzeba placic. Brak "socjalu". Gdy nie pracuje, to nie zarabiam, wiec jak tu "zaciazyc".
Fach to dobry i polecam! Nie trzeba inwestowac za wiele, a szybko zbiera sie profity.
Teraz mysle o rozwinieciu biznesu, zatrudnieniu nauczycieli na umowe zlecenie i moze postaraniu sie o fundusze z UE, bo mam pomysl na fajny projekt.

niesia2708 - Czw Sty 22, 2009 6:31 pm

Ja nie mam działalności,ale mój tata ma.Powiem tak-raz jest lepiej,raz gorzej.Zależy od okresu. Ogólnie trzeba też trafic w nisze na rynku.
Są jeszcze minimum 2 sposoby finansowania przez UE:
-pożyczki z powiatowych urzędów pracy,są BEZZWROTNE pod warunkiem prowadzenia działalności bodajże przez rok.Dostaje się ok 13 tys.Można je przeznaczyć na zakup narzedzi, samochodu(wszystkie wydatki muszą być uzasadnione,że są w danym miejscu niezbędne).Warunek jest taki,że trzeba być zarejstrowanym w Urzędzie Pracy,mieć 2 żyrantów.Oczywiście mogło się coś od września zmienić (byłam wtedy na praktykach PUP właśnie w pokoju, gdzie załatwiane były dotacje).A i nie jest wymagany biznesplan jako taki, tylko jakieś ogólne wyliczenia
-pożyczki fundacji-U nas akurat działa Fundacja Rozwoju Gminy Zelów.Też na konkretne zakupy.Jest to pożyczka zwrotna,ale mało oprocentowana.
Jeszcze są aniołowie biznesu, venture capital ale to już chyba trudniej pozyskac.

EwaM - Pon Sty 26, 2009 3:25 pm

niesia2708 napisał/a:
Dostaje się ok 13 tys.



Dostaje się pięciokrotność średniej krajowej pensji brutto z ostatniego albo kwartału albo miesiąca. Najpóźniej od lutego będzie to sześciokrotność, czyli powinno wzrosnąć do około 18 tyś zł.

Moi rodzice od zawsze mają własny biznes. Więc ja w tym wzrastałam. Dzisiaj jest to już dość duża (chociaż wg prawa mała), stabilna, rodzinna firma. Tam pracuję. De facto bardziej jako szef niż typowy pracownik. Rodzice zajmują się wszystkimi strategicznymi sprawami, ale działalność operacyjna jest pod moją kontrolą. Ważne decyzje już od jakiegoś czasu dyskutujemy i podejmujemy rodzinnie (razem z bratem). Wiem czym się je własną działalność. Czasem nie jest za wesoło. Np trochę mnie martwi nadchodzący kryzys, ale moim zdaniem plusy zdecydowanie przeważają nad minusami. Tylko do prowadzenia działalności oprócz pomysłu i kasy trzeba mieć jeszcze charakter i odwagę.

[Dodano: Pon Sty 26, 2009 3:25 pm]
Ponieważ wiele osób interesowało się założeniem firmy organizującej śluby i wesela to wklejam link do artykułu. Może kogoś zainteresuje.

konsultant slubny


edit: poprawiłam cytat
kryszka

mala_mk - Pon Sty 26, 2009 4:03 pm

Obecnie ruszył Projekt w ramach działania 6.2. czyli dotacje dla osób chcących otworzyć własną działalność, a nie miały takowej zarejestrowanej 1 rok wstecz. Na stronie WUP jest wykaz instytucji, które przyjmują wnioski. Można otrzymać dotację w wysokości 40 tys, a także wsparcie pomostowe na pól roku (1100 zł/m-c).
Ktoś kto miał zamiar otworzyć własną firmę, w fajny sposób może się dofinansować i to dość pokaźną kwotą na początek.

Przepraszam, ale teraz doczytałam, że link wklejony przez Sajonarę mówi dokładnie o tym co napisałam.
W każdym razie służę pomoca, jakby kogoś interesował ten temat blizej.

klarysa - Wto Sty 27, 2009 1:18 pm

Na dotację do 40tys i potem 1100zł miesięcznie trzeba się było zgłosić do piątku. Było mnóstwo chętnych (ok 800 na 20 miejsc, czy cos podobnego).

Jeśli chodzi o tą drugą (18tyś) to jest to świetna sprawa. Rzeczywiście trzeba się utrzymać na rynku przez rok - można np dofinansowanie przeznaczyć na opłaty ZUS (200 czy 300 zł przez pierwszy rok), nie trzeba mieć dochodów (to taki czarny scenariusz).

Oboje z mężem planujemy otworzyć własną działalność w tym lub przyszłym roku - oboje własną, robimy co innego. Ja widzę same plusy. Z tego co czytałam macierzyński też jakiś jest - dostaje się zasiłek, płaci się tylko składkę zdrowotną i można normalnie pracować, wystawiać rachunki itd. Trzeba jednak wcześniej opłacać składkę chorobową przez 6 miesięcy.

Myślę, że warto spróbować, jeśli ma się konkretny plan i trochę oszczędności na wszelki wypadek. Jak nie wyjdzie, to pracę gdzieś się zawsze znajdzie ;)

mala_mk - Wto Sty 27, 2009 2:17 pm

Na dotację 40 tys nie minął termin składania wniosków. Jest kilkanaście instytucji w Łodzi, które się tym zajmują i przyjęły różne terminy realizacji projektu, a tym samym naboru.
Firma w której pracuję nadal przyjmuje wnioski.

klarysa - Wto Sty 27, 2009 8:40 pm

A to fajnie! Powiem mężowi, może się załapie :) Szkoda, że nam nikt o tym nie powiedział. Dzięki :)
caixa - Wto Sty 27, 2009 9:15 pm

Cytat:
Na dotację 40 tys nie minął termin składania wniosków. Jest kilkanaście instytucji w Łodzi, które się tym zajmują i przyjęły różne terminy realizacji projektu

Też o tym słyszałam... Fakt jest dużo chętnych chyba ok 900 osób na 400 miejsc ale mówili, że te miejsca znów powstaną. Jeśli ktoś ma pomysł to warto spróbować. To są duże pieniądze jak na początek. I później comiesięczny przypływ gotówki (1100,-) to dobre zabezpieczenie. Z tego co się orientuję trzeba przejść przez kilka etapów. Są szkolenia z zakresu pisania biznes planu, po których komisja złożona ze specjalistów ma oceniać ów "dzieła". Na pewno są rozmowy z doradcami.
Jeśli chodzi o dotację z PUP. To w tym roku jest to 18 tyś. jak pisała EwaM. :) Sama się o nią starałam,dostałam a nawet już jestem po rozliczeniu.(jakby ktoś potrzebował info służę pomocą :) )Moja firma działa nadal i uważam, ze taka dotacja to jedna z lepszych decyzji jakie podjęłam (oczywiście nie pomijając zamążpójścia :D :D:D:D-cóż w końcu to forum ślubne ;) )

EwaM - Wto Sty 27, 2009 11:13 pm

No to ja cię spytam:
Ta kwota to kwota netto czy brutto?

Niebieskooka - Sro Sty 28, 2009 12:33 am

Czemu się nie chwalicie jakie prowadzicie działalności :?:
mala_mk - Sro Sty 28, 2009 8:45 am

Klarysa, wejdź na stronę WUP i tam będzie lista instytucji, które realizują projekt. Są tam podane terminy naboru oraz obszar działania. Owszem, trzeba przejść parę etapów... szkolenia, doradztwo itp. Ale uważam, że są one całkiem przydatne dla kogoś kto pierwszy raz będzie otwierał działalność.
Kwoty dotacji prawdopodobnie będą kwotami brutto, choć cały czas trwają rozmowy czy obowiązywać będzie zwolnienie od podatku.

ppola - Sro Sty 28, 2009 10:46 am

Mój najukochańszy wczoraj dzwonił i dowiedział sie ze praktycznie nie ma zadnych szans bo w pierwszej kolejnosci brani sa : osoby przed 25 rokiem życia, po 45 roku życia, kobiety pomacierzyńskim i bezrobotni. W jego wypadku 26 lat skończone, pracujacy, wykształcony mężczyzna moze zupełnie zapomniec o dofinansowaniu. Szkoda :(
mala_mk - Sro Sty 28, 2009 11:21 am

ppola, ktoś powiedział Twojemu narzeczonemu totalne bzdury. Owszem, każda instytucja musiała podać jaki procent dotacji zamierzają udzielić osobom +50, poniżej 25 roku życia czy kobietom powracającym na rynek pracy, ale to nie może stanowić 100%. Także jeśli faktycznie chce coś otworzyć swojego, to do dzieła... Pobierać formularz, wypełniać go i składać !! !
EwaM - Sro Sty 28, 2009 11:25 am

Zawsze warto spróbować.
Mac-erson - Sro Sty 28, 2009 3:24 pm

Ja ostatnio jestem na etapie szukania wsparcia ze strony UE w dofinansowaniu działalności firmy. Przeprowadziłem kilka rozmów i okazuje się że firmie z Łodzi (małej) dostać taką dotacje będzie szalenie trudno a w praktyce niemozliwe.
Co innego firma miszcząca się pod Łodzią (w miejscowości do 5tys. mieszkańców lub na wsi).
Taka firma praktycznie od ręki może dostać pomoc sięgającą nawet 200.000zł

Nic tylko przeprowadzić się na wieś :)

MalaJu - Sro Sty 28, 2009 4:13 pm

dzieki mac za info... czyli poki co, glowy sobie zawracac nie bede.. firma jednoosobowa to malo "powazna" instytucja dla dotacji jak widac... :/
klarysa - Sro Sty 28, 2009 5:18 pm

MalaJu - zawsze warto spróbować! Jak nie 40 to może 18tyś się uda dostać (znajoma założyła jednoosobową firmę w tamtym roku, bez problemu dotacje dostała).
Niebieskooka - Sro Sty 28, 2009 5:35 pm

jeśli ma się dobry pomysł to na pewno warto spróbować :P
corey84 - Sro Sty 28, 2009 6:51 pm

hejka,jestem tu nowy ale temat jest dla mnie troche ważny,bo chce zostać konsultantem ds.organizacji wesel...mam swoją stronke czym sie zajmuje(prowadzona razem z bratem) itd.,musze zadbać o reklame,a są darmowe reklamy krótkoterminowe no i zaczać działac,tylko ze to jest tak od środka zaczęte....bo nie wiem jak to zalegalizowac,na co przydały by sie dotacje o ile by sie przydały...i jestem w martwym punkcie...ma ktoś pomysł?...dzieki za jaką podpowiedź...Pozdrawiam
mala_mk - Sro Sty 28, 2009 7:35 pm

Z tego co rozumiem, MalaJu i Mac-erson mają już swoje firmy, więc z tych dotacji 18 i 40 tys. skorzystać nie mogą. I faktycznie, obecnie jest mało projektów na dofinansowanie już istniejących działalności. A jak są, to dotyczą one ogromnych inwestycji. Chyba, że interesowałoby Was np wsparcie na stworzenie nowego miejsca pracy. Urzędy Pracy na zatrudnienie bezrobotnego też dawały jakieś pieniążki.

Corey, zależy czy masz już zarejestrowaną działalność czy nie. Jeśli nie, to warto postarać się o wsparcie na rozpoczęcie. A wydatki z dotacji mogą być rózne: remont, zakup srodków trwałych, obrotowych (do 40%).

corey84 - Sro Sty 28, 2009 9:11 pm

mala_mk chciał bym wynając coś żeby otworzyc siedzibę,chociaż nie wiem czy jest to niezbędne bo w różnych źródłach czytałem że można opierać sie nawet tylko na swojej własnej stronie int. i reklamie.No i oczywiście spotkania z klientami.Strone mam,kontakty też,ale chciał bym przejść do następnego etapu,tylko nie wiem co to ma być za etap i jeśli wymaga jakiś inwestycji to skąd wziąc jakiekolwiek dotacje.
Mac-erson - Czw Sty 29, 2009 6:25 pm

Z dotacją na start w wys. teraz chyba 18tysi nie powinno byc problemu. Trzeba tylko dokładnie doczytac i spełnić warunki.

Gorzej z dotacją na rozwój firmy. Wówczas trzeba składać pokaźne biznesplany, pokazać innowacyjność projektu... a i tak szansa jest mała.
Chyba.... że firma jest ze wsi lub małego miasteczka.
Dlatego czas pomyśleć o przeprowadzce na "za..upie" :mrgreen:

justinaa - Sob Sty 31, 2009 11:49 am

MalaJu ja też zawsze chciałam mieć szkołę językową :D tylko, że raczej poszłabym w niemiecki, jako germanistka :D chociaż i angielskiego zdarzało mi się uczyć, w każdym razie dobrze wiedzieć, nawet tak ogólnie, że da się z tego wyżyć, w Łodzi, gdzie szkół językowych jest mnóstwo, ja raczej myślałam o jakiejś podłódzkiej miejscowości, ale nie wiem, na ile mieszkańcy takich miast mają świadomość, że w języki warto inwestować ...
ale to i tak nie teraz, najpierw chcemy kupić mieszkanie, potem będę kombinować i może wrócę do swojej myśli :)

truskawka_ja - Sob Sty 31, 2009 12:13 pm

justinaa napisał/a:
ja raczej myślałam o jakiejś podłódzkiej miejscowości, ale nie wiem, na ile mieszkańcy takich miast mają świadomość, że w języki warto inwestować ...

Maja, maja a poniewaz maja mniejsze mozliwosci niz w wiekszych miastach wiec kazdy nauczyciel jest na wage zlota. Moja kolezanka udziela prywatnych lekcji angielskiego i wielu uczniom musiala odmowic bo nie wyrobilaby sie czasowo. :)

EwaM - Sob Sty 31, 2009 12:17 pm

A tak z ciekawości - mówicie o założeniu takiej szkoły, która wynajmuje pomieszczenia, zatrudnia lektorów i tworzy grupy lekcyjne? Czy chodzi wam raczej o indywidualne nauczanie?
justinaa - Sob Sty 31, 2009 12:22 pm

nie wiem, jaką szkołę ma MalaJu :)
ja myślałam o takiej właśnie z lektorami (chociaż tutaj sama mogłabym siebie jako lektora zatrudnić) i własnym lokalu, chociaż uczyłam kiedyś w szkole, która podnajmowała sale w szkołach i to, jak na początek, też nie jest złe rozwiązanie

a co do tych podłódzkich miejscowości, to kierowałam się opinią mojej kuzynki, która uczyła w SP w Głownie i mówiła, że tam żadna szkoła językowa by się raczej nie utrzymała

MalaJu - Sob Sty 31, 2009 12:36 pm

fajnie, ze sie zainteresowalyscie moja dzialalnoscia - przyjemne uczucie ;)
justinoo, moja szkola jest mini mini - poki co jednoosobowa, najtansza w utrzymaniu. jako ze mieszkam na parterze w wielkim M5, to najwiekszy pokój został przerobiony na klase zajeciową i mam grupy DZIECI i MŁODZIEZY (na tym sa pieniadze!) max 6 osobowe. pracuje sama, ksiegowosc prowadzi moja mama. i to jest doskonaly start. Najmniejsze koszty.
po wakacjach... (uwaga sfera marzeń dosc realnych ;P ) chce wynajac pomieszczenie poza domem z dwiema salami, jedna dla mnie i jedna dla lektora. Uczniow i chetnych jest juz tylu, ze nie bedzie problemu z oblozeniem. Jedyne problemy teraz to lokal (wcale nie latwo taki znaleźć) i ODPOWIEDZIALNY, PRACOWITY lektor.
Najlepiej szkole zakładać wlasnie w malych miejscowosciach lub na osiedlach. wbrew pozorom wcale nie ma szkol jezykowych dla dzieci blisko ich miejsca zamieszkania. a rodzicom nie chce sie daleko wozić. niektore dzieci przychodza do mnie same, z sasiednich blokow.

jak cos, to służe pomocą i doświadczeniem.

EwaM - Sob Sty 31, 2009 12:53 pm

justinaa napisał/a:
chociaż uczyłam kiedyś w szkole, która podnajmowała sale w szkołach i to, jak na początek, też nie jest złe rozwiązanie


Ja w takiej szkole przygotowywałam się do CAE. Szkółka była malutka, a ponieważ w bardziej zaawansowanych grupach zazwyczaj jest mniej chętnych to nasza grupa liczyła 4 osoby. Bardzo miło to wspominam.

Rozwiązanie jest też o tyle dobre, że w szkołach zajęcia są do wczesnego popoludnia, a zazwyczaj szkoły językowe funkcjonują w późniejszych godzinach. Poza tym, w razie jakby z jakichkolwiek powodów sala była niedostępna, to w szkole zawsze znajdzie się inna, w której można poprowadzić zajęcia.

Julia, może pomyśl o czymś takim. Myślę, że w szkołach koszt najmu może być najmniejszy. Dodatkowo nie będziesz się musiała troszczyć o zaplecze socjalne i inne tego typu pierdoły.

MalaJu - Sob Sty 31, 2009 12:58 pm

Ewa, mam nawet taka zaprzyjaźnioną szkołe pod domem. Mimo wszystko nie jest to takie proste. Chcialabym osobny lokal, gdzie moge przechowywać swoje materiały, zrobić poczekalnię dla rodziców etc. W szkole nie jest to mozliwe. poza tym, te sale sa malo klimatyczne, za wielkie. a ustawienie lawek w rzedach doprowadza mnie do szalu ;P (teraz mam zajecia w tej szkole zaraz po lekcjach). Dokladajac kilka innych powodow, jest to wyjscie ostateczne.
Ale dzieki :)

EwaM - Sob Sty 31, 2009 1:08 pm

No tak. Tam gdzie ja się uczyłam szkoła językowa miała mały sekretariat tylko dla siebie. Bez tego ciężko. Zajęcia odbywały się w salach lekcyjnych. A ławki zawsze można przestawić na czas trwania zajęć.
klarysa - Pon Lut 02, 2009 11:16 pm

Ja uczyłam w szkole językowej, która wynajmowała sale w kilku szkołach w województwie. Na dłuższą metę nie było to wygodne, głównie ze względu na brak swojego miejsca. Ciągłe przestawianie ławek i noszenie stosu książek było męczące. Wolałabym wynajmować małe salki tylko dla siebie. Może jednak gdzieś na osiedlu się znajdzie? (ja wiem o chyba wolnych pomieszczeniach w bloku z oddzielnymi wejściami. w jednym był fryzjer, w drugim sklep - Rdg wsch).
Duszka - Nie Lut 15, 2009 12:17 pm

To ja jeszcze w kwestii tych 40tys.. Dawno sie na forum nie odzywalam, ale nie lubie jak ktos niekompetenty podaje zle informacje.
To prawda, ze na stronie WUP sa dane instytucji udzielajacych wsparcia dla osob, ktora chca zalozyc dzialalnosc gospodarcza.
Kazda z tych isntytucji zalozyla sobie w swoich projektach inne osoby, dla ktorych bedzie wsparcia udzielala, mogly to byc np. osoby do 25r.ż., po 50 r.ż., pracujace, bezrobotne, kobiety (w tym powracajace na rynek pracy po przerwie zwiazanej z urodzeniem, wychowaniem dziecka), zamieszkujace tzw. "tereny wiejskie", zamieszkaujace konkretny powiat, cale wojewodztwo lodzkie itp. Nie bylo zadnych ograniczen co do wyboru grupy. Jesli ktos chcial zrobic projekt na przyklad tylko dla osob do 25 r.ż. to mogl taka grupe wybrac.

Obecnie jest jeszcze prowadzona rekturadja w kilku instytuacjach, a od marca rusza jeszcze jeden projekt. Nie kojarze tylko jakie grupy sa w tych projektach wspierane.

W ramach takiego projektu osoba zakladajaca dzialalnosc moze dostac max 40tys na jej rozkrecenie i wsparcie dodatkowe w wysokosci mac 1.000zl/m-ac przez pierwsze 6 m-cy i pozniej jeszcze w niektorych instytuacjach jest takze przewidziane wsparcie na kolejnych 6 m-cy rowniez w wysokosci max 1.100zl/m-ac.

Jesli ktos nie zalapal sie w tym rozdaniu to na pocieszenie, w okolicach sierpnia/wrzesnia rusza kolejne projekty :)

Audiolka - Pon Maj 25, 2009 12:12 pm

Mam pytanie: Gdzie mam się udać żeby założyć własna działalność gospodarczą? Nie dostaliśmy dotacji(za mało maja pieniędzy)...ale postanowiłam sama (małż prawa ręka ;P ) otworzyć.
Nie wiem za bardzo jak to jest ze sprzedażą produktów przez internet(w tym wypadku allegro) ale też trzeba płacić podatek(dodatkowy).
I jeszcze chodzi o kupno sprzętu do naprawy(uszkodzone monitory LCD) wystarczy podpisać umowę ze sprzedającym? W jaki sposób to odliczyć od podatku(ryczałt)..?
tak pytam bo już mam wiele opinii od znajomych i każda inna....
Moze mój bełkot dla kogoś będzie zrozumiały ;)

MalaJu - Pon Maj 25, 2009 12:23 pm

ja sie udałam do mojego oddziału delegatury urzedu miasta. dla polesia to ul. Krzemieniecka. pocz, poszukam w necie info :)

http://bip.uml.lodz.pl/in...ed5fb02950781b9

tam miły pan pomogł mi odszukać kody działalności, jakie mnie interesuja. po ok tygodniu przysłali mi wniosek do domu. zostaje jeszcze do zrobienia REGON, pieczatka etc, ale to niech madrzejsze napisza, jaka jest kolejnosc, bo ja juz nie pamietam po 3 latach...

Mika - Pon Maj 25, 2009 12:56 pm

1. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej - Urząd Miasta odpowiednia delegatura
2. Regon jak już się odbierze wpis - Urząd Statystyczny
3. Wyrobienie pieczątki firmowej
4. Założenie konta bankowego
5. Złożenie NIP-1 w Urzędzie Skarbowym i wybranie formy opodatkowania podatkiem dochodowym oraz podatek VAT ewentualnie
6. ZUS
Pamiętaj, że w przypadku pkt 5i6 są określone terminy czyli 7 lub 14 dni zawsze zapominam, czyli jeśli nie będziesz miała np. numeru konta bankowego, to się nie przejmuj, ten punkt może być ostatnim, a potem aktualizujesz dane w urzędach.
Tutaj jest fajnie wszystko opisane.

Audiolka - Pon Maj 25, 2009 1:22 pm

Mika :) akurat numer konta mam :)
Mika - Pon Maj 25, 2009 1:26 pm

Audiolka napisał/a:
akurat numer konta mam

Firmowy? Jeśli tak to super :) Choć ja np. nie miałam konta bankowego firmowego tylko osobisty i też wystarczył :)

Audiolka - Pon Maj 25, 2009 2:22 pm

a no to klaps...osobisty ...ale moze tez wystarczy....
MalaJu - Pon Maj 25, 2009 2:33 pm

osobisty wystarczy. Ja tak mam i nikt sie nie czepia
EwaM - Pon Maj 25, 2009 3:28 pm

Audiolka, ostatnio widziałam gdzieś reklamy wirtualnej księgowośc. Pidpisujesz umowę, kosztuje to około 100-150 zł miesięcznie, księgowość prowadzisz sama, ale na stałe masz mailowy kontakt z doradcą, który odpowiada na wszystkie twoje pytania i pomaga odpowiednio tą księgowość prowadzić. Wydaje mi się, że to fajna opcja na początek.

Możesz teś umówić się ze znajomym, który ci wszystko wyjaśni. Tylko, że zazwyczaj taki znajomy zna tylko wycinek przepisów, które mają odniesienie do jego przypadku.
Jeżeli z góry wiesz, jak twoja działalność będzie wyglądać to spróbuj skontaktować się z jakąś księgową, która udzieli ci jednorazowej porady i nauczy jak prowadzić księgowość w twojej firmie. Ryczałt nie jest specjalnie skomplikowany. Ja ci nie pomogę, bo ja siedzię w pełnej księgowości.

Mika - Pon Maj 25, 2009 4:24 pm

Audiolka zamierzasz być na ryczałcie?
Audiolka - Pon Maj 25, 2009 4:54 pm

Tak, wydaje mi się ze to najlepsze rozwiązanie dla działalności która chce otworzyć.
Kleo - Pon Maj 25, 2009 5:02 pm

Czesc dziewczyny. Ja mam takie pytanko a raczej kilka ... :roll:
Mieszkam obecnie za granica i bardzo bardzo mi sie teskni za Polska, chcialabym wrocic na stale i rozpoczac wlasna dzialalnosc z moim przyszlym mezem (slub 18.09.2010) Problem z tym ze moj przyszly nie jest polakiem :smile: i obawiam sie bardzo jak to bedzie ... bo on z urzedami nie bedzie wojowal i ja nie wiem czy tak sama dam z tym wszystkim rade. Pomysly mamy dwa ... jeden latwiejszy drugi bardziej kosztowny i tu chcialabym sie poradzic. Pomysl pierwszy to szkolka jezykowa. Mark jako native english speaker by prowadzil zajecia oparte na pisaniu, mowieniu, czytaniu a ja bym sie zajmowala sprawami czysto gramatycznymi (bo po polsku chyba bedzie dzieciakom latwiej zrozumiec :) )
Drugi pomysl to sklep jubilerski. Mark pracuje tutaj jako jubiler (i takie bedzie miec kwalifikacje) chcielismy otworzyc jakis maly sklepik pod lodzia. Projektowanie bizuteri i jej pielegnacja (polerowanie, grawerowanie itd.) tylko ze to strasznie kosztowne. Boje sie inwestowac tak duzych pieniedzy w biznes ktory moze sie okazac farsa. Jak myslicie dziewczyny czy taki sklepik ma jakies szanse powodzenia czy lepiej zaczac od szkolki jezykowej...a moze dwa na raz? :?

Doradzcie please. Z gory dziekuje i pozdrawiam.

MalaJu - Pon Maj 25, 2009 5:27 pm

Szkoła językowa to spora inwestycja, jesli nie ma sie lokalu. Poza tym, za szkoła musi stać lektor. Bez renomy ciezko sie wyróżnić. Sam native to trochę za mało. Chyba, ze trafi sie na rynek, gdzie popyt zdecydowanie przewyższa podaż. Czyli np. mniejsze miejscowości, osiedla mieszkaniowe etc.

Sklep jubilerski? Na tym to juz kompletnie sie nie znam, wiec nie pomogę.
Wiec, ze jesli juz, to zaczynałabym od jednego biznesu, szkoły językowej. To juz i tak duzo roboty.

Mika - Pon Maj 25, 2009 7:21 pm

Audiolka to jeśli dobrze pamiętam to kosztów w ryczałcie nie możesz odliczyć, liczy się tylko sprzedaż i od kwoty sprzedaży obliczasz konkretną wartość podatku czyli np. w przypadku handlu bodajże 3%. Możesz zostać podatnikiem podatku VAT i wtedy będziesz mogła pomniejszać podatek należny ze sprzedaży o naliczony z zakupów. Więc jeśli kupisz sprzęt to w dochodowym dla Ciebie nie będzie miało znaczenia czy kupisz na podstawie umowy kupna-sprzedaży czy na podstawie faktury, jeśli chodzi o VAT to lepiej jakby była to faktura. I jeszcze jedno jeśli sprzęt będzie kosztował równo 1000 zł lub powyżej będziesz musiała zapłacić PCC.
Kleo - Pon Maj 25, 2009 8:55 pm

MalaJu dzieki wielkie za porady. Jesli chodzi o lokal to z tym nie mialabym problemu. Moi rodzice maja pomieszczenie zupelnie puste ktore z checia by mi uzyczyli. Myslalam zeby na poczatku zaczac powoli bez wielkich nakladow pienieznych a jak sie troszke rozkreci to bede myslec dalej. Mark zamierza zrobic TEFL-a czyli moglby nauczac jezyka angielskiego jako jezyka obcego..no ale to tyko plany..do realizacji potrzeba jeszcze odwagi i samozaparcia.

Z tym sklepem to bardzoooo dalekosiezne plany...tak nam sie obojgu marzy bo to cos co On kocha robic i w tym celu sie kwalifikuje ... ale z tym to nie bedzie latwo :( :(

Dzieki jeszcze raz za cenne rady :)

Audiolka - Wto Maj 26, 2009 10:02 am

Mika ;) nie nie sprzęt najwięcej może wynieść 120 zł. Mówię tutaj o jednej sztuce-bo przeważnie będziemy kupować od osób prywatnych-i przy tym to chyba podpisane umowy kupna-sprzedaży tak???
Mika - Wto Maj 26, 2009 11:28 am

Audiolka napisał/a:
bo przeważnie będziemy kupować od osób prywatnych-i przy tym to chyba podpisane umowy kupna-sprzedaży tak???

Dokładnie tak.

klarysa - Pon Cze 22, 2009 9:02 pm

Mój mąż już dostał pożyczkę z UP na założenie własnej DG. Ja składam niedługo wniosek. Oboje rzuciliśmy stałe prace na rzecz realizacji naszych marzeń. Mam nadzieję, że chociaż jednemu z ans się uda :)
justinaa - Sro Mar 31, 2010 6:06 pm

ja też coraz poważniej myślę o biznesie ... oczywiście najfajniej byłoby dostać dofinansowanie z UE, 40 tyś to już kwota, z którą można coś zrobić, ale to też oczywiście nie jest takie proste, bo z tego, co patrzyłam, nie są obecnie prowadzone żadne "rekrutacje" w które mogłabym się wpisać z moim planem i moją sytuacją
ale nic to, może warto byłoby już zająć się np. biznes planem no i tutaj moje pytanie, da się to napisać samemu :) czy lepiej do kogoś się zgłosić o pomoc i czy w BP muszę mieć już same konkrety?

aaa no i jeszcze kolejna moja wielka niewiadoma, jaka forma tej działalności? osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą?

Mika - Sro Mar 31, 2010 6:33 pm

justinaa napisał/a:
jaka forma tej działalności? osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą?

To zależy czy chcesz prowadzić działalność sama czy z kimś. Jeśli sama to pozostaje Ci prowadzenie działalności jako osoba fizyczna lub założenie jednoosobowej spółki z o.o., ale tu już wchodzimy w wyższe koszty założenia firmy.

niesia2708 - Sro Mar 31, 2010 6:45 pm

justinaa napisał/a:
czy lepiej do kogoś się zgłosić o pomoc i czy w BP muszę mieć już same konkrety?

A oni nie mają jakiegoś gotowego formularza?? Bo mi się wydaje,że powinni...

Audiolka - Sro Mar 31, 2010 6:49 pm

Dzis byłam zakładać i tam dają gotowy formularz, ale jest on do poprania na stronie. Mika mi przesłała. Miło mnie zaskoczyło to, że żadnych opłat niema. We wtorek regon i możemy startować.
Mika - Sro Mar 31, 2010 7:59 pm

Audiolka napisał/a:
We wtorek regon i możemy startować.

No to powodzenia :)

justinaa - Czw Kwi 01, 2010 10:18 am

Audiolka napisał/a:
ale jest on do poprania na stronie

jakiej? :)

mala_mk - Czw Kwi 01, 2010 1:14 pm

justinaa, żeby starać się o dotację (mowa o tych 40 tys.) nie trzeba na początku składać żadnego fachowego biznes planu. Te błędne informacje powodują, że ludzie szukają firm, które napiszą to za nich, a tak naprawdę formularze, które się składa na etapie rekrutacji to takie szersze cv + opis działalności , która się planuje i wskazanie na co się chce przeznaczyć kasę. Biznes plan pisze się znacznie później i pod okiem doradcy z takiej instytucji. A dla mieszkańców Łodzi zdaje się, że jedna z instytucji-realizatorów właśnie za niedługo rozpocznie rekrutację.
justinaa - Czw Kwi 01, 2010 1:36 pm

o dziękuję bardzo za odpowiedź! dobrze wiedzieć, miałam się dzisiaj wybrać nawet do UP, bo może mają jakieś bardziej uaktualnione dane dotyczące projektów, ale ostatecznie nie pojechała, wszystko znajdę chyba na stronie
a swoją drogą czy działanie 6.2 to jest to samo co program operacyjny np. Kapitał Ludzki? bo wydaje mi się, że jeden z priorytetów "nadawałby" się pod moją działalność

niesia2708 - Czw Kwi 01, 2010 1:38 pm

justinaa, to jest działanie 6.2 programu Kapitał Ludzki.
bazyl - Czw Kwi 01, 2010 2:47 pm

z tego co pamiętam to na piotrkowskiej 89 chyba jest takie coś jak fundacja na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tam sie mozna umowić na porady bezpłatnie i dostać duzo informacji o tym jakie teraz sie projekty reallizuje i jak to wgląda.

audiolka a jaka działalnośc otweirasz wogole?

randomgirl - Pią Kwi 02, 2010 7:31 pm

Ja też ruszam z załatwianiem kwestii związanych z założeniem firmy tuż po świętach. Na razie będzie to samozatrudnienie, a potem zobaczymy..

Hm.. przygotowania do ślubu, przeprowadzka i firma... Mam nadzieję, że dam radę ze wszystkim :D

bazyl - Pią Kwi 02, 2010 11:56 pm

no to dość ambitny plan randomgirl.
powodzenia w realizacji :)
dawaj znac jak idzie oczywiscie :)

randomgirl - Sob Kwi 03, 2010 12:27 am

Dzięki bazyl :)
justinaa - Sob Kwi 03, 2010 10:39 am

no random plan bardzo ambitny!
ja z moimi planami muszę poczekać, aż wreszcie będzie jakiś program w który mogę się wpisać, więc zaczynam przeglądać dzień w dzień stronę UP

Audiolka - Sob Kwi 03, 2010 11:08 am

bazyl napisał/a:
audiolka a jaka działalnośc otweirasz wogole?

sprzedaż/naprawa używanych monitorów LCD

bazyl - Sob Kwi 03, 2010 11:08 am

a do UP po dotacje zawsze sie moze chyba kazdy zgłosić kto tylko chce sam otworzyć działalność i jest tam zarejestrowany jako bezrobotny. do 18tys chyba mogą dać.
Audiolka - Sob Kwi 03, 2010 11:09 am

Tak każdy, ale czy przyjmą Twój wniosek...nasz odrzucili i sami na własna rękę działamy.
caixa - Sob Kwi 03, 2010 11:20 am

Audiolka napisał/a:
ale czy przyjmą Twój wniosek...nasz odrzucili i sami na własna rękę działamy.


A podali powód?

Audiolka - Sob Kwi 03, 2010 11:44 am

tak, powodem było " za mały popyt na tego rodzaju usługę" ...cóż mogę dodać od siebie..nieprawda :razz:
justinaa - Sob Kwi 03, 2010 1:19 pm

co do tego UP to też z tego co wiem nie jest taka prosta sprawa, ponieważ trzeba być przez 3 m-ce zarejestrowanym jako bezrobotny a poza tym przejść jakieś szkolenie dotyczące prowadzenia własnej działalności, a na nie też nie można się dostać od tak
Audiolka - Sob Kwi 03, 2010 2:01 pm

justinaa napisał/a:
ponieważ trzeba być przez 3 m-ce zarejestrowanym jako bezrobotny a poza tym przejść jakieś szkolenie dotyczące prowadzenia własnej działalności,

ja byłam zarejestrowana 3 dni i mogłam składać wniosek, żadnego szkolenia nie było tez.

randomgirl - Sob Kwi 03, 2010 5:35 pm

justinaa napisał/a:
no random plan bardzo ambitny!
ja z moimi planami muszę poczekać, aż wreszcie będzie jakiś program w który mogę się wpisać,


Wiesz.. im więcej rzeczy mam do zrobienia, tym łatwiej mi idzie ich realizacja, tylko stres jest przy tym przeogromny no i brak czasu oczywiście.
Ja na szczęście nie muszę korzystać z żadnych dotacji, choć oczywiście przydałby się dodatkowy grosz, nie powiem.. i gdy nadarzy się okazja, na pewno będę się ubiegała o jakieś środki. Tak czy siak nie potrafię znaleźć sobie miejsca na etacie, czuję się wykorzystywana i ograniczana. W dalszej perspektywie i tak docelowo mam zamiar mieć własną firmę... choć świadczącą nieco inne usługi niż teraz... ale to wymaga dodatkowo ode mnie 4 lat dalszego kształcenia się i praktykowania ;/ gdzie jak na razie mam sprawy ważniejsze na głowie :D

niesia2708 - Sob Kwi 03, 2010 6:37 pm

Z tego co wiem o dotacje z Wojewódzkiego Urzędu Pracy można się strać nawet jak jest się zatrudnionym. Niestety mam problem z netem i nie mogę podać dokładnie gdzie to przeczytałam. Ale to było na stronie WUP Łódź, zakładka działanie 6.2 KL. Chyba w najczęściej zadawanych pytaniach.....

[ Dodano: Sob Kwi 03, 2010 6:41 pm ]
http://efs.wup.lodz.pl/st...l=archiwum62_08

justinaa - Sob Kwi 03, 2010 8:27 pm

możliwe, że tak właśnie jest Niesiu, jaki piszesz, muszę przeczytać to raz jeszcze ale w każdym razie wydaje mi się, że są dwie opcje, jedno dofinansowanie z UP na kwotę 18 tyś, ale wówczas z tego co mi mówiła znajoma, trzeba być zarejestrowanym jako bezrobotny i przejść szkolenie, ale jak widać, też niekoniecznie :) a drugie na kwotę 40 tyś jest dla wszystkich, pod warunkiem, że nie mieli założonej działalności gospodarczej w okresie jednego roku od złożenia wniosku, ale oczywiście możliwe, że to też się zdążyło zmienić, muszę przejrzeć raz jeszcze stronkę UP
niesia2708 - Sob Kwi 03, 2010 11:14 pm

justinaa, na stronie WUP masz instytucje które przyznają te 40 tys i na jakie projekty. Czasem rzeczywiście jest tak, że dana instytucja daje tylko osobom bezrobotnym. Jaka jest jeszcze zaleta dotacji z WUP- możesz uzyskać na pół roku wsparcie pomostowe- 1100 zł miesięcznie na refundację wydatków jak np. wynajem biura, internet, ZUS.
justinaa - Nie Kwi 04, 2010 10:01 pm

no dokładnie, to dofinansowanie pomostowe jest naprawdę niezłe, tymczasem już znalazłam projekt i napisałam prawie cały wniosek, tylko myślę nad ostateczną nazwą i paroma szczegółami i w tym tygodniu mam zamiar oddać moje zgłoszenie
Mika - Nie Kwi 04, 2010 10:26 pm

Dziewczyny pamiętajcie, że jeśli nawet dotacje nie są tylko dla bezrobotnych to jednak pewne grupy są bardziej preferowane np. osoby po 45 roku życia.
mala_mk - Nie Kwi 04, 2010 11:19 pm

Jedna najważniejsza sprawa odnośnie dotacji 40 tys - od momentu złożenia formularza kwalifikacyjnego do zarejestrowania własnej działalności i otrzymania środków to okres ok 4-5 miesięcy. Także jak komuś zależy żeby działalność otworzyć już, to projekt z Działania 6.2 nie bardzo jest odpowiedni.
justinaa - Wto Kwi 06, 2010 12:35 pm

Mika napisał/a:
to jednak pewne grupy są bardziej preferowane np. osoby po 45 roku życia.


to fakt, ale pocieszam się tym, że co prawda nie dostanę punktów za wiek, ale np. mogę nadgonić tym, że działalność jest zgodna z moim wykształceniem

mala_mk napisał/a:
momentu złożenia formularza kwalifikacyjnego do zarejestrowania własnej działalności i otrzymania środków to okres ok 4-5 miesięcy


długo, myślałam, że całość zamnkie się w 3 m-cach, ale w sumie jak dla mnie póki co te 4 -5 m-ce jest jeszcze do przejścia, zakładając, że w przyszłym tygodniu chcę złożyc wniosek

Mika - Wto Kwi 06, 2010 12:55 pm

justinaa napisał/a:
ale pocieszam się tym, że co prawda nie dostanę punktów za wiek, ale np. mogę nadgonić tym, że działalność jest zgodna z moim wykształceniem

Powodzenia w takim razie, trzymam kciuki :)
Jak będziesz miała jakieś pytania już w sprawie rejestracji działalności i podatków to służę pomocą :)

justinaa - Wto Kwi 06, 2010 1:17 pm

dzięki Mika, na pewno się zgłoszę, jak już będę na tym etapie :)
mala_mk - Sro Kwi 07, 2010 9:31 am

justinaa napisał/a:
Mika napisał/a:
to jednak pewne grupy są bardziej preferowane np. osoby po 45 roku życia.


to fakt, ale pocieszam się tym, że co prawda nie dostanę punktów za wiek, ale np. mogę nadgonić tym, że działalność jest zgodna z moim wykształceniem


oprócz osób z grup priorytetowych muszą znaleźć się też osoby, które nie przynależą do żadnej z nich, a czym bardziej pomysł jest spójny z doświadczeniem, wykształceniem, kwalifikacjami, tym większe szanse na dostanie się do projektu, bo za to sporo punktów można dostać.

justinaa - Sro Kwi 07, 2010 10:43 am

no i właśnie na to liczę :)
w każdym razie wczoraj pzeglądałam regulami projektu, do którego sie zgłaszam, sporo papierków na kolejnych etapach, ale to chyba norma, a poza tym jest o tyle fajnie, że każdy beneficjent dostaje swojego "opiekuna" od mikroprzedsiębiorstw, który służy wsparciem w kwestiach formalnych

niesia2708 - Sro Kwi 07, 2010 10:46 am

justinaa, a do jakiej instytucji składasz papiery??Dotacja mniejsza czy 40 tys i pomostowe??
justinaa - Sro Kwi 07, 2010 11:24 am

niesiu, dotacja 40 tyś plus dotacja pomostowa, papiery składam do Izby Handlowej w Łodzi
randomgirl - Wto Kwi 13, 2010 9:03 pm

justinaa, a co będzie stanowiło przedmiot Twojej działalności?
justinaa - Wto Kwi 13, 2010 10:54 pm

ogólnie rzecz ujmując szkoleniami :) ale zobaczymy, co i jak, na razie złożyłam wniosek, teraz czekam na decyzje
randomgirl - Sro Kwi 14, 2010 12:58 am

justinaa napisał/a:
ale zobaczymy, co i jak, na razie złożyłam wniosek, teraz czekam na decyzje


To życzę powodzenia! :)

justinaa - Sro Kwi 21, 2010 9:35 am

randomgirl napisał/a:
choć świadczącą nieco inne usługi niż teraz... ale to wymaga dodatkowo ode mnie 4 lat dalszego kształcenia się i praktykowania


brzmi tajemniczo :) można wiedzieć, jakie usługi? :)

randomgirl - Sro Kwi 21, 2010 1:07 pm

justinaa napisał/a:

brzmi tajemniczo :) można wiedzieć, jakie usługi? :)


Jestem prawnikiem, więc usługi prawne sensu stricto - ale to dopiero po 3,5 letniej nauce i praktyce zawodu na aplikacji adwokackiej, którą mam zamiar rozpocząć w tym lub w przyszłym roku :smile:

Teraz rozkręcam firmę świadczącą usługi szkoleniowe z zakresu kilku dziedzin prawa, i pracuję w dziale prawnym w centrali jednego z banków.

justinaa, a u Ciebie kiedy te wyniki będą? :smile:

justinaa - Sro Kwi 21, 2010 1:13 pm

no to fajnie, powodzenia :)

niestety Izba przedłużyła termin składania wniosków (ze wględu ponoć na małe zainteresowanie) do 23.04. więc pewnie w związku z tym termin podania oceny wniosków przesunie się co najmniej o tydzień, a więc myślę, że w drugim tygodniu maja

randomgirl - Sro Kwi 21, 2010 1:18 pm

justinaa napisał/a:
niestety Izba przedłużyła termin składania wniosków (ze wględu ponoć na małe zainteresowanie)


ooo, to konkurencja wzrośnie ;/
Trzymam kciuki tym bardziej! :)
Daj znać jak już będą wyniki :)

elizka85 - Czw Kwi 22, 2010 7:31 am

Mam do Was Forumki pytanie:
Zakładamy z mężem firmę na ryczałcie. Właścicielką będe ja bo mąż pracuje w firmie, która zajmuje się identyczną działalnością - ryczałt to wyklucza. Ja również pracuje na etacie ale w zupełnie innej branży. Jako właściciel będę oczywiście odprowadzać składki zdrowotne (pracodawca również je za mnie odprowadza) i stąd moje pytanie... Czy w związku z tym w razie zwolnienia lekarskiego lub urlopu macierzyńskiego będę otrzymywać więcej pieniążków?

Znalazłam też ciekawy link..
http://biznes.onet.pl/sko...1,1,prasa-detal

justinaa - Czw Kwi 22, 2010 7:53 am

o ciekawe te info w linku :)
bazyl - Sob Kwi 24, 2010 4:03 pm

heheh przydał by się tu ktoś z wykształceniem w tym kierunku albo z dużą znajomością takich spraw bo niuanse są jak widać abrdzo zawiłe a fachowca brak ;/
justinaa - Pon Maj 03, 2010 7:45 pm

kurcze, właśnie sprawdziłam, że do programu, do którego się zgłosiłam wpłynęło prawie 500 wniosków, a mają wybrać 100 najwyżej punktowanych, spora konkurencja :(
randomgirl - Pon Maj 03, 2010 8:42 pm

Zdaje się, że konkurencja w ŁIPHu w tym wypadku jest dla Ciebie znacznie większa. Faktycznie 100 najwyżej punktowanych wniosków załapie się do projektu, a tylko 80 najlepszych dostanie dotację. Ale chodzi tutaj chyba o cały projekt "Przedsiębiorczość dla wiosek, miasteczek i miast" realizowany przez tę instytucję. A zatem w tym pierwszym rzucie (gdzie kryterium kwalifikacji ustalone jest w odniesieniu do terytorium - powiat: Miasto Łódź, łódzki wschodni - 6-12 kwiecień 2010 r.) mamy do czynienia z wyłonieniem tylko 25 najwyżej punktowanych wniosków, z czego 20 otrzyma dotację. Pozostałe dotacje zostaną przyznane dla beneficjentów z innych obszarów w innych terminach: zduńskowolski - październik 2010 r. (25/20 wniosków) , sieradzki - III kwartał 2011 r. (to kolejne 25/20 wniosków) i wieluński - I kwartał 2012 r.(to ostatnie 25/20 wniosków).
justinaa - Pon Maj 03, 2010 9:32 pm

dzięki Random za pocieszenie :)
nie no żartuję, oczywiście masz rację, wiem, że to jest rozdzielone na okręgi, tak się tylko pocieszałam, że muszę pokonać "raptem" 360 wniosków, a tymczasem ich jeszcze więcej ...
a to może przypadkiem wiesz :P kiedy ogłoszą tę listę? :) chociaż pewnie nie szybko, skoro blok szkoleniowy jest zaplanowany na drugą połowę lipca

randomgirl - Pon Maj 03, 2010 9:41 pm

Nie orientuję się w tym aż tak dobrze, ponieważ nie biorę udziału w tym projekcie. Zerknęłam tylko z ciekawości na regulamin. Biorąc pod uwagę lipcowy termin szkoleń i kilkuetapowy proces rekrutacji, to można wydedukować, że do końca maja powinni zamieścić listę wniosków, które przeszły wymogi formalne, zaś do końca czerwca powinny być już znane listy osób uprawnionych do wzięcia udziału w szkoleniach.
justinaa - Pon Maj 03, 2010 10:01 pm

no też tak właśnie sądzę, że najwcześniej koniec maja jakiekolwiek info, chociaż zasadniczo 2, 3 tygodnie od zakończenia przyjmowania wniosków, nic, trzeba czekać
randomgirl - Pon Maj 03, 2010 10:07 pm

O! Skoro podali termin 2-3 tygodniowy od zakończenia przyjmowania wniosków, to ja obstawiam, że do 24 maja będzie już lista :smile:
justinaa - Pon Maj 03, 2010 10:38 pm

no 24.05. mam urodziny to byłby świetny prezent :smile:
randomgirl - Pon Maj 03, 2010 11:09 pm

Przez cały czas mocno trzymam kciuki :D
caixa - Wto Maj 04, 2010 8:28 am

O tym teraz jest głośno. Problem polega na tym, że wszędzie się pojawia ten sam tekst i nikt konkretnie nie potrafi powiedzieć jaki okres trzeba te najwyższe składki opłacać.

Jeśli chodzi o twoje pytanie. Masz dwa wyjścia:
1. Pracodawca opłaca składki + ty swoje pełne. Wtedy dostajesz na macierzyńskim z pracy i z działalności

2. Pracodawca opłaca składki + ty tylko zdrowotne (czyli jesteś wypisana z pozostałych). Wtedy macierzyński dostajesz tylko z pracy.

jeśli rozpoczynasz działalność masz też możliwość obniżenia sobie składek (ulga dla nowych przedsiębiorców) w takim przypadku płacisz około 300 zł składek wszystkich ale jak idziesz na macierzyński ( w przeciągu tych 2 lat) dostajesz tylko 200 zł :-? Tak wygląda pomoc ze strony ZUSu

justinaa - Wto Maj 04, 2010 9:11 am

dostałam maila z ŁIPH i jednak wyniki dopiero w drugiej połowie maja, albo nawet pod koniec ...
Mika - Wto Maj 04, 2010 9:19 am

justinaa trzymam kciuki :)
elizka85 ubezpieczenie zdrowotne umożliwia Ci leczenie się w państwowej służbie zdrowia i tyle. Natomiast ubezpieczenie chorobowe uprawnia Cię do zasiłku chorobowego lub urlopu macierzyńskiego. Ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorców jest dobrowolne, jest to jedna ze składek ubezpieczenia społecznego. To co możesz zrobić opisała caixa.

niesia2708 - Pon Cze 21, 2010 10:43 am

Może zainteresuje to kogoś prowadzącego własną działalność gospodarczą- 21 września ruszy konkurs w ramach działania III.6 w ramach którego będzie można dostać do 50 tys dotacji.
justinaa - Pon Cze 21, 2010 10:49 am

ja na razie szukam kolejnych programów dla siebie, bo niestety mój wniosek nie zakwalifiował się do kolejnego etapu w ŁIPH ale przynajmniej wiem, co mogę poprawić w kolejnym wniosku a poza tym w tą niedzielę odbędzie się w Manufakturze Piknik z Funduszami Unijnymi może będzie się moźna dowiedzieć czegoś ciekawego, wiecej info tutaj
niesia2708 - Pon Cze 21, 2010 10:57 am

justinaa, a patrzyłaś tutaj
justinaa - Pon Cze 21, 2010 11:03 am

nie, zaraz spojrzę :)
sloneczkoo - Nie Wrz 19, 2010 7:59 pm

Ja prowadziłam ponad 1,5 roku własną działalność gospodarczą.. zaczęłam w wieku 19 lat;) w styczniu tego roku zawiesiłam ją z powodu małych dochodów a ZUS trzeba płacić.. stwierdziłam, że jak mam wychodzić na zero to nie będę pchać kasy ZUS-owi.

Teraz gdzie idę na rozmowę dostaję odpowiedź, że skoro miałam swoją firmę to dane stanowisko będzie poniżej mojego doświadczenia :evil: I żebym ceniła się wyżej. (Super.. nie? :? )

Ogólnie bardzo polecam "coś" swojego.. pracujesz jak chcesz, z kim chcesz i ile chcesz (zależy od branży).

Będę chciała odwiesić swoją działalność ;) mój A. też chce założyć swoją firmę. Chcemy mieć dwie dobrze prosperujące zatrudniające pracowników na dobrych warunkach ;)

Pracowałam też u kogoś i powiem jedno... nie bójcie się próbować swojego.
Ja jednak nie korzystałam z pomocy materialnej ;) nie potrzebowałam więc stwierdziłam: "po co się obkupić, a później mieć kontrole na karku"
Przez 1,5 roku ani jednej nie miałam.. znajoma otworzyła przede mną i miała dotację i w pierwszych 6mc byli u niej 2 razy + wizyta gdy była na zwolnieniu lekarskim 8)

niesia2708 - Czw Wrz 23, 2010 2:18 pm

Dla tych co prowadzą własną działalność gospodarczą informacja- dzisiaj ogłosili konkurs w ramach działania III.6 Rozwój mikro- i małych przedsiębiorstw.
Konkurs przeznaczony jest dla mikro- i małych firm z województwa łódzkiego.

EDIT

Zebrałam w jedno podstawowe informacje więc wrzucam:
Cel działania:
Głównym celem Działania III.6: Rozwój mikro- i małych przedsiębiorstw jest wspieranie, poprzez bezpośrednią pomoc finansową, sektora mikro- i małych przedsiębiorstw zmierzające do zwiększenia ich konkurencyjności na rynku oraz poprawy ich kondycji.

Beneficjenci działania:
W ramach niniejszego konkursu o dofinansowanie projektu mogą ubiegać się:
a) mikroprzedsiębiorstwa,
b) małe przedsiębiorstwa,
działające dłużej niż 12 miesięcy

Przykładowe typy projektów realizowanych w ramach działania:
Dofinansowaniu podlegają projekty polegające na bezpośrednich inwestycjach w mikroprzedsiębiorstwach i małych przedsiębiorstwach rozumiane jako projekty inwestycyjne (w tym niezbędne, stanowiące element projektów inwestycyjnych działania szkoleniowe lub doradcze) w tym:
• działania modernizacyjne w przedsiębiorstwach prowadzące do wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów/usług,
• dokonywanie zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub sposobu świadczenia usług ,
• unowocześnienie wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstwa,
• modernizację środków produkcji.

Poziom dofinansowania:
Kwota do rozdysponowania w ramach niniejszego konkursu wynosi 2 512 200 EUR , co na dzień ogłoszenia konkursu wynosi 10 000 063,32.

Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 70 % całkowitych wydatków kwalifikowanych
Minimalny wkład własny Wnioskodawcy/Beneficjenta wynosi odpowiednio 30%.
Maksymalna kwota wsparcia wynosi 100 000 PLN.

Termin naboru wniosków:
Nabór wniosków rozpoczął się 21 września 2010 roku i będzie trwał do 24 listopada 2010 roku.

Wydatki kwalifikowane:
• zakup maszyn i urządzeń,
• nabycie gruntów do wysokości 10% wydatków kwalifikowanych projektu,
• nabycie wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii (m.in. nabycie patentów, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej),
• wydatki na uzyskanie certyfikatu dla wytwarzanych produktów i świadczonych usług, w powiązaniu z przedmiotem inwestycyjnym projektu,
• wydatki na specjalistyczne doradztwo (wyłącznie jako element projektu inwestycyjnego),
•wyda tki związane z przygotowaniem o wdrożenia efektywnych systemów zarządzania środowiskiem,
•zakup środków transportu przez przedmiot nie wykonujący działalności w zakresie usług transportowych ( w tym taki, której działalność transportowa nie jest działalnością główną).

Wydatki niekwalifikowane
• leasing operacyjny i zwrotny.

owieczka_foto - Nie Sty 02, 2011 6:41 pm

odkurzam temat... czy któraś z Was wie cos o dotacjach na nową działalność?
niesia2708 - Nie Sty 02, 2011 7:11 pm

Poszukaj tutaj:
http://pokl.wup.lodz.pl/index.php/dzialanie-62

owieczka_foto - Nie Sty 02, 2011 8:12 pm

niesia2708, :prosze: :prosze: :prosze:
klarysa - Pon Sty 31, 2011 10:01 am

A jak już ktoś założy działalność wykorzystując dotację z Urzędu Pracy i potrzebuje więcej kasy to polecam Fundację Inkubator i ich pożyczkę.
accik - Czw Lut 03, 2011 11:18 am

Cześć

Jeśli ktoś jest zainteresowany założeniem własnej firmy i jest na okresie wypowiedzenia lub stracił pracę (w okresie ostatnich 6 miesięcy ) z przyczyn niedotyczących pracownika to zapraszam.
Realizuję projekt z EFS na założenie własnej firmy można uzyskać 40 000 zł bezzwrotnego wsparcia, 1 000 zł miesięcznie przez okres roku, 3 600zł na szkolenia specjalistyczne i ok 100h szkoleń z zakresu przediębiorczości.

Do udziału zapraszamy mieszkańców powiatu zgierskiego.

Więcej informacji na www.wlasnafirma.ipt.pl

martitka - Wto Maj 03, 2011 12:39 pm

Mam do was pytanie: czy któraś z was ma jakieś wiadomości na temat kredytów niskooprocentowanych dla nowych firm? Coś mi ciotka moja mówiła, ale też nie za bardzo wie coś. Wspominała o jakichś funduszach regionalnych, ale ja niestety nie orientuję się w tym temacie.
Pomoże ktoś?

niesia2708 - Wto Maj 03, 2011 3:14 pm

martitka, chyba chodzi o pożyczkę z Funduszu Pożyczkowego... wtedy masz dość niskie oprocentowanie. Podaj może skąd jesteś to w wolnej chwili coś poszukam :)
klarysa - Wto Maj 03, 2011 6:19 pm

Jak już pisałam wcześniej - polecam Fundację Inkubator na Piotrkowskiej 114
Aga1986 - Wto Cze 28, 2011 11:42 am

im dłużej szukam pracy i ciągle nic, to coraz częściej rozważam czy nie założyć własnej działalności...brak mi tylko pomysłu w czym miałaby się ta firma specjalizować :wink:
monika_zyga - Czw Kwi 12, 2012 9:36 am

Odnawiam temat.
Zaczeliśmy się z mężem zastanawiać nad własną działalnością.
Pomysł jest, ale oboje pracujemy i na razie to moglibyśmy robić w weekendy, żeby nie tracić stałych dochodów, bo wiadomo jak jest na rynku.
Pytanie czy można dostać dotację na działalność jeśli się pracuję?
Znalazłam coś takiego http://www.pokl.wup.lodz....232-dziaanie-62 ale ja jestem słaba w tych wszystkich formalnościach i po przeczytaniu już nie jestem pewna dla kogo to jest.

Bian - Czw Kwi 12, 2012 9:47 am

monika_zyga w dokumentacji konkursowej jest zapis: "Zgodnie z Planem działania na rok 2012 i Dokumentacją konkursową uczestnikami projektu mogą być
wyłącznie osoby pozostające bez zatrudnienia."

Zazwyczaj konkursy unijne skierowane są do osób, które nie pracują. Mój znajomy, chcąc założyć własną działalność z dofinansowaniem z UE, musiał się zwolnić i zarejestrował się w PUP jako bezrobotny. Wiadomo, jest to ryzyko, bo dofinansowania mógł nie dostać, ale innej opcji nie było. Szczerze mówiąc nie spotkałam się jeszcze z konkursem, w którym mogłyby brać udział osoby zatrudnione.

niesia2708 - Czw Kwi 12, 2012 7:55 pm

monika_zyga, musiałabyś poszukać. Bo wiem,że kiedyś można było wziąć nawet jeśli się pracowało. Tylko wtedy to nie była dotacja z Urzędu Pracy tylko jakiejś innej instytucji jak np. PTE. Ale nie wiem jak to jest teraz.
ppola - Czw Kwi 12, 2012 8:01 pm

monika_zyga, swego czasu interesował się tym mój mąz niestety nie było żadnej możliwości dofinansowania dla osoby zatrudnionej na etacie
MonikaDe - Pon Sie 27, 2018 6:17 pm

Ja w temacie prowadzenia własnej firmy mogę polecić rachunkowość online. To temat, który w Polsce rozwija się już od dłuższego czasu i jest naprawdę sporo firm, które się tym zajmują. Ja sama korzystam z takiego rozwiązania już jakiś rok i jestem bardzo zadowolona.

Usunęłam link z podpisu. Moderatorka Asiek

MilenaStojan - Pią Mar 31, 2023 2:17 pm

Trudno nie zgodzić się z jednym, znalezienie pomysłu na biznes nie jest trudne, rozwinięcie go może być wyzwaniem. Wszystko będzie zależne od tego jaka branża nas najbardziej interesuje. W dzisiejszych czasach większość działań możemy oprzeć o internet gdzie sprzedaż jest prosta. Potrzebne będzie pozycjonowanie naszej strony w opraciu o atrakcyjną ofertę produktów. Poza tym musimy zadbać też o mobilność stacjonarnie bo często będziemy jeździć po kraju. Z pewnością przyda się nowy samochód, który możemy wziąć w leasing. Jeżeli chodzi o sprawdzonych producentów to warto zapoznać się z ofertą Nissan - https://www.nissanfinance.pl/efaktura Cieszą się opinią niezawodnych i tanich w eksploatacji. Zresztą poczytajcie recenzje na ich temat to szybko się przekonacie.
fexeron - Pią Cze 30, 2023 12:14 pm

Zgadzam się z poprzednikiem - pomysł na biznes jest łatwo znaleźć. Natomiast liczy się realizacja i dobra organizacja. Warto skupić się na prowadzeniu firmy i nie tracić czasu na formalnośći. Pomoże w tym program aFaktury.pl, dzięki którym szybko wystawisz faktury.
Barbetka - Nie Lip 30, 2023 9:52 pm

Teraz w dobie kryzysu i inflacji, wiele firm szuka oszczędności i patrzy jeszcze uważniej na budżet. Jeśli też chcecie obciąć koszty, to moim zdaniem warto na wstępie się przyjrzeć stałym wydatkom, takim jak telefon czy internet. Może się okazać, że wystarczy zmiana operatora, żeby mieć lepszą ofertę. Obecnie jest kilkanaście sieci do wyboru, niektóre mają naprawdę tani abonament i mocny internet 5g. Przykładem może być https://otvarta.pl/
cleopatraa - Sro Sie 09, 2023 6:29 pm

Trudno nie zgodzić się z waszymi opiniami. Prowadzenie własnego biznesu to niestety nie zadanie dla większości ludzi. Często wiąże się to z dużą ilością stresu, szczególnie gdy działamy w branży w jakiej jest duża konkurencja. Najważniejsze to mieć informacje na ten temat z pierwszej ręki i uczyć się na błędach innych. Możemy skorzystać przecież z profesjonalnych szkoleń, a jeszcze lepiej jakbyśmy mieli dostęp do zaufanego mentora. Kluczowe jest wybranie dziedziny w jakiej chcemy oferować usług. Najlepiej płatne będą oczywiście branże specjalistyczne, w jakich wykorzystuje się takie produkty jak rurki izolacyjne - https://www.zamac.pl/ofer...-i-ogniotrwala/ ponieważ idzie za tym duża odpowiedzialność. Oczywiście jest to też relatywnie wynagradzane.
anjexosdefrgos - Czw Lis 30, 2023 9:27 pm

Co do dofinansowania unijnego, to rzeczywiście Unia Europejska oferuje różne programy wspierające przedsiębiorczość, zwłaszcza dla nowo powstałych firm. Jednak, jak zauważyłaś, często istnieje warunek utrzymania się na rynku przez określony czas. Dofinansowanie może pomóc w rozpoczęciu działalności, ale utrzymanie konkurencyjności i sukcesu wymaga dodatkowego wysiłku.

[ Dodano: Sob Gru 02, 2023 9:27 pm ]
Jeśli chodzi o fundusze unijne, to prawdą jest, że Unia Europejska oferuje różne programy wspierające przedsiębiorczość, zwłaszcza dla start-upów. Jednak, jak zauważyłeś, często istnieje warunek, że firma musi pozostać na rynku przez określony czas. Zapoznaj się z możliwościami giełdowymi https://j2t.com/pl/ , a wszystko stanie się jasne. Finansowanie może pomóc w rozpoczęciu działalności, ale utrzymanie konkurencyjności i sukcesu wymaga dodatkowego wysiłku.

Barbetka - Wto Kwi 02, 2024 12:35 pm

Wspominaliście wcześniej o branży przemysłowej, bez wątpienia w zakresie prowadzenia skutecznej i bezpiecznej działalności, istotną rolę odgrywają różnorodne maszyny i urządzenia, których funkcje są niezastąpione podczas wielu procesów produkcyjnych. Jednakże, aby te procesy przebiegały prawidłowo, niezwykle istotne jest stosowanie przyrządów pomiarowych. Te zaawansowane urządzenia umożliwiają stałe monitorowanie kluczowych parametrów. Stosowane są między innymi niezwykle czułe i zaawansowane bębnowe rejestratory temperatury i wilgotności, przykładowe można zobaczyć tutaj https://www.test-therm.pl...tratory-bebnowe
Baba Jaga - Czw Kwi 11, 2024 10:15 am

Korzystacie z doradztwa marketingowego? Czy działacie sami na własną rękę? Ja korzystam z pomocy firmy iWizerunek https://www.iwizerunek.pl/doradztwo-marketingowe/ z tego względu, że nie chcę lokować kapitału w nietrafione działania marketingowe. Nastawiam się na to, że wszystkie pieniądze zainwestowane w marketing muszą się zwrócić z dużym naddatkiem.
kormi - Pon Maj 06, 2024 11:51 am

Jako osoba zarządzająca magazynem, zdaję sobie sprawę, jak kluczową rolę odgrywa odpowiedni kolektor danych w codziennych operacjach. Zdecydowanie polecam terminal https://www.lomag.pl/skle...well-n6602.html który sprawdza się doskonale w naszej firmie. Jego niezawodność, wydajność i zaawansowane funkcje przekładają się na efektywność pracy oraz sprawniejsze zarządzanie magazynem.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group